hirsitalon hirsiseinissä 2-3cm rakoja hirsien välissä

Anonyymi-ap

toisessa päässä taas hirret kiinni. Onko mikä tehnyt noin kieroja hirsistä tuskin asennettaessa ollut. Vääntö? painumassa ei ehkä tuommosta muodostu? eri puolilla taloa muutama tuollainen kohta.

4

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Onko jokin nurkka painunut alas? Jos hirsirunko on paljas ulkoa tai sisältä niin kannattaa tutkia, katsella rungon linjoja onko painumaan.
      Myös joskus voi käydä niin että ikkunat ja/tai ovi kannattelee ylimpiä hirsiä ja alemmat ovat painuneet niin tällöin hirsien väliin jää rakoja
      Ovet ja ikkunat yleensä asennettu niin että kaikki hirret voivat painua tasaisesti.
      Monesti jälkikäteen tehdyt remontit voivat aiheuttaa sitä että alimmat hirret voivat painua mutta ylimmät ei, jokin jälkikäteen tehty rakenne kannattelee.

      • Anonyymi00004

        Luonnollisesti siellä voi myös olla jokin kuistin katon nurkkaa tms. kannatteleva pilari, joka nyt "tunkkaa" tätä paikkaa ylös. Pitäisi olla kierretanko + mutteri tällaisen päässä, jotta saa pilaria säädettyä... ei vaan aina ole tätäkään ratkaisua muistettu tehdä.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Luonnollisesti siellä voi myös olla jokin kuistin katon nurkkaa tms. kannatteleva pilari, joka nyt "tunkkaa" tätä paikkaa ylös. Pitäisi olla kierretanko mutteri tällaisen päässä, jotta saa pilaria säädettyä... ei vaan aina ole tätäkään ratkaisua muistettu tehdä.

        Hirsitalon rakentaminen, ylläpito ja huolto vaatii ammattilaisen niin rakentamaan kuin asumaan. Pitää ymmärtää mitä ostaa ja miten sitä pitää käyttää. Jos on tumpelo, eikä halua muuta kuin asua, rakenna kivitalo. Sitä ei tarvitse maalailla tai liiemmälti huoltaa muutenkaan. Sen kun asuu vaan.


    • Anonyymi00003

      Tällainen on mahdollista vain "kivitalojen" markkinamiesten tekemissä hirsitalojen mustamaalaamis väitteissä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe