hirsitalon hirsiseinissä 2-3cm rakoja hirsien välissä

Anonyymi-ap

toisessa päässä taas hirret kiinni. Onko mikä tehnyt noin kieroja hirsistä tuskin asennettaessa ollut. Vääntö? painumassa ei ehkä tuommosta muodostu? eri puolilla taloa muutama tuollainen kohta.

4

409

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Onko jokin nurkka painunut alas? Jos hirsirunko on paljas ulkoa tai sisältä niin kannattaa tutkia, katsella rungon linjoja onko painumaan.
      Myös joskus voi käydä niin että ikkunat ja/tai ovi kannattelee ylimpiä hirsiä ja alemmat ovat painuneet niin tällöin hirsien väliin jää rakoja
      Ovet ja ikkunat yleensä asennettu niin että kaikki hirret voivat painua tasaisesti.
      Monesti jälkikäteen tehdyt remontit voivat aiheuttaa sitä että alimmat hirret voivat painua mutta ylimmät ei, jokin jälkikäteen tehty rakenne kannattelee.

      • Anonyymi00004

        Luonnollisesti siellä voi myös olla jokin kuistin katon nurkkaa tms. kannatteleva pilari, joka nyt "tunkkaa" tätä paikkaa ylös. Pitäisi olla kierretanko + mutteri tällaisen päässä, jotta saa pilaria säädettyä... ei vaan aina ole tätäkään ratkaisua muistettu tehdä.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Luonnollisesti siellä voi myös olla jokin kuistin katon nurkkaa tms. kannatteleva pilari, joka nyt "tunkkaa" tätä paikkaa ylös. Pitäisi olla kierretanko mutteri tällaisen päässä, jotta saa pilaria säädettyä... ei vaan aina ole tätäkään ratkaisua muistettu tehdä.

        Hirsitalon rakentaminen, ylläpito ja huolto vaatii ammattilaisen niin rakentamaan kuin asumaan. Pitää ymmärtää mitä ostaa ja miten sitä pitää käyttää. Jos on tumpelo, eikä halua muuta kuin asua, rakenna kivitalo. Sitä ei tarvitse maalailla tai liiemmälti huoltaa muutenkaan. Sen kun asuu vaan.


    • Anonyymi00003

      Tällainen on mahdollista vain "kivitalojen" markkinamiesten tekemissä hirsitalojen mustamaalaamis väitteissä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      208
      621
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe