Raakut on olleet nyt tapetilla suomussalmen jutun vuoksi.
Tekohan on tuomittava tietenkin. Mutta muutama asia tuossa vähän kummaksuttaa.
Kuka antoi luvan joen ylitykseen? jos se on konemiehen valinta /tai urakoitsijan valinta ,tehtynä vastoin luopaa,silloin minusta maksaja on yrittäjä.
Metsäyhtiöt toki koittaa tehdä hommat kustannustehokkaasti ja ylilyöntejä heilläkin tapahtuu muissakin hakkuu ja korjaustöissä.
Valvontahan tässä on pettänyt.
Mutta ihmetyttää toki se raakkumäärä joka on renkaitten alle jäänyt. puhutaan tuhansista.Aikamoinen vuori niitä on ollut muutamien neliöitten kohdalla ,minkä renkaat polkee.
Varmaan ylitys on tapahtunut aina samasta paikasta,kuivimmasta kohtaa.
Tietysti vesi on sekaantunut alapuolella.Nyt tosin kymmeniä ihmisiä hämmentää joessa ja mielestäni nyt se vasta sekaisin se vesi onkin.
Kait sekin raakkuihin vaikuttaa,Vai onko se erilaista lietettä mitä heidän jäljiltä tulee?
Pirkkoliisa on ollut kovasti esillä ja haluttaisi sanoa hänen toimista menneisyydessä muutama sana.
Itse olen kalastanut korpijoen koskilla pikkupojasta lähtien .
90 luvulla koskia ennalistettiin uiton ruoppausten jäljiltä .
Ja tuloksena oli kaikkien koskikalojen katoaminen lähes olemattomiin.
Kaivinkoneet koskessa jylläsivät ja asettelivat kiviä sekä kutusoria jokeen.
Yritettiin massiivisia taimenenistutuksia .Tulos nolla.
Eipä ole asia noussut valtakunnallisesti tietoisuuteen.
Tiedän että tähän mielipiteeseen yhtyy kaikki jotka kalastaa.
Vastaan on ne jotka ei kalasta.
Toinen älyttömyys on raakkuojien kunnostus täällä meilläpäin.
Olen hyvin läheltä seurannut kahden ojan raakkukunnostusta .
Viikkojen kivienpyörittelyjen ja puiden ojaankaadon seurauksena on ojien vesi ollut tosi sameaa.Ja siellä on pantu ojiin hiekkaa joka tuntuu tuolla suomussalmella olevan pahinta myrkkyä.
Luonto puhdistaa ojat kyllä,niinkuin ojitusten jäljiltäkin tapahtui.
Nyt nuista kahdesta ojasta on kadonnut tammukka kokonaan. Ne kuuluisat raakun isäntäkalat.
Taitaa olla niin että Pirkkoliisan porukat ovat omilla toimillaan tuhonnut huomattavasti enemmän niin raakkuja kun kalastoakin.
Haiskahtaa että joku taho näki nyt mahdollisuuden saada rahoitusta nuihin suojeluhommiin,kukaties.
Rintaliivien poistoehdotus,josta ei toki totuutta tiedetä ylitti myös uutiskynnyksen aika hyvin.
Raakku ja muu suojelu
3
233
Vastaukset
- Anonyymi
Erittäin uhanalaisia raakkuja on alkanut löytyä sieltä sun täältä kasapäin. Nyt on jo raakku jäänyt mönkijänkin renkaan alle.. Ei hyvää päivää
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20106930
"Yle tavoitti Suomussalmen Hukkajoella työskennelleen metsäkoneyrityksen edustajan, mutta tämä ei halunnut kommentoida tapahtunutta.
– En kommentoi näihin asioihin millään tavalla.
Hän kertoi kommentointivastuun olevan Stora Ensolla."
Tyypillistä vastuunpakoilu-suomea. Tuli hyvä oppitunti kaikille suuryrityksille, että valitsevat ne ali-urakoitsijat paremmin. Sekä huolehtivat heti alkuunsa riittävän raskaat sopimussakot mahdollisten irtiottojen varalta. - Anonyymi
Eihän mitään valvontaa ole, jos ei joku sattumalta osu paikalle. Suomessa voi luonnolle tehdä mitä haluaa, jos ei hae lupaa. Eli ilman lupaa saa tehdä mitä haluaa. Syynissä on vain ne jotka toimii laillisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4416397Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1363721Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?982468Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251939Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1121293Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 631075
- 621058
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76970- 44963