Writer tekstiasiakirjaan - EI siis Calc-laskentataulukkoon - haluan kirjoittaa kolmeen taulukkoon. Haluan ne tasapalstaan, ei liehuun, (minulla on suomen kielen tavutusohjelma).
Mutta taulukkojen väli on nolla, ja tekstit ovat kiinni toisissaan. Ei anna edes oletusvälejä.
Kun yritän manuaalisesti, tulee vain sotkua ja eri levyisiä taulukkoja.
Miten taulukkoihin saa automaattisesti tehtyä välit?
LibreOffice Writer taulukkotoiminto
7
590
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi löytyä taulukon ominaisuuksista. Kokeile tasauksen asetuksia.
- Anonyymi
IhanTuristinaTäällä kirjoitti:
Ei onnistu. Voitko tarkentaa?
Kokeile esimerkiksi tasaa sivuun, tasaa vasemmalle, oikealle, jne.
Lukitse taulukkojen mitat, jos haluat niiden pysyvän samana. Lukitse sijainti, jos et halua sijainnin muuttuvan. Monien mittojen kohdalla on lukon kuva, jolla arvo lukitaan.
- Anonyymi
Valitse kaikki solut ja sitten valikosta 'Muotoilu – Kappale – Sisennykset ja välit' saa asetettua sopivaksi. Automatisointi ei taida onnistua kuin määrittelemällä taulukon tekstille oma tyyli.
- Anonyymi
IhanTuristinaTäällä kirjoitti:
Tuo ohje on palstat-toimintoon. Se on eri kuin taulukko.
Kyllä se toimii taulukollakin. Toinen vaihtoehto on 'Taulukko–Ominaisuudet–Reunat–Täyte' kohdasta säätö. Tavutus ja tasaus kuitenkin pitää tehdä 'Muotoilu–Kappale' asetuksista kohdista 'Tasaus' ja 'Tekstin rivitys'.
- Anonyymi
Joskus tein asian niin, että tein yhden taulukon, jonka yhden rivin kavensin ja muutin reunat läpinäkyviksi. Toimi hyvin. Vaihtoehto on määrittää taulukkoon kiinteät leveydet sarakkeille, mikä on aika työlästä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697
