Hei porukat. Meillä talo rakennettu 1989 ja kertaakaan ei ole viemäri putkia puhdistettu. Kun tiskikone poistaa vedet kuuluu sellaista pulputusta niin, että se varmaankin kielisi siitä tulevasta viemärin tukkeentumisesta. No ei ole mennyt tukkoon vaikka se on pulputtanut vuosikausia. Eikä siinä vielä kaikki. Meidän on talossa kaksi WC pyttyä joista toinen on lähempänä viemärin tuuletus putkea. Se kauimmainen on usein ilman vettä kun putkistossa on imua kun pumpataan jätettä eteenpäin. Tästä päätellen olen tehnyt mielestäni sellaisen johtopäätöksen, että putki näiden kahden WC pytyn välillä on osittain tukossa, ei kokonaan koska ne WC:t toimivat kuitenkin vielä. Päätin yrittää tehdä asialle jotain. Menin ostin NILFISK paine pesurin ja siihen sopivan viemärin avausletkun jossa on suutin siellä päässä ja sen pitäisi mennä putkeen veden voimalla itse. No ei mennyt sitten yhtään kun yritin siihen Tiskikoneen viemäriputkeen. Putki nimittäin alkoi vain tulvia ja vesi piti poistaa vesi imurilla välillä. Jätin homman kesken koska kun sieltä putkesta nousi isoja kovettuneita rasvakokkareita vesi imurin nokkaan. Netissä oli myynnissä viemärin avaus kone jonka merkki on: VEVOR viemärinpuhdistuskone Sähköinen tyhjennysruuvi 75 FT x 3/8 In Auto Feed. Onko kokemusta vastaavanlaisesta koneesta? Mitä mieltä olette tilaanko tämän vain tilaanko viemärin avaajan? Itse olen sillä kannalla, että tilaan viemärin avaajan koska sen työn osuuden voi laittaa kotitalous vähennykseenkin. Konetta tarvitsee vain kerran elämässä joten eiköhän se viemärin avaaja joistain firmasta olisi viisainta.
Viemärin avaaminen
4
1285
Vastaukset
- Anonyymi
Sadevesiviemäreitä olen tuollaisella putsaillut hyvällä menestyksellä. Talon viemäreihin en edes yrittäisi. Eihän letkua saa menemään edes vessanpytyn mutkasta, pienemmistä putkista ja mutkista puhumattakaan.
- Anonyymi
En ole putkari, mutta melkein mieluummin tilaisin sellaisen ettet riko vaikka jotain mutkaa. Ne vahingot onkin kalliita eikä putkarin välineillä aukaisemiseen kauan pitäisi mennä. Pienellä rahalla se kuvaakin viemärit.
Pöntön itse irroittaisin, jos alkaisin sitä rassaamaan. Ei pitäisi olla paha, jos ei ole liimattu tiukkaan. - Anonyymi
Tarkistapas ensiksi onko WC pönttöjen takana alipaineventtili, se on yleensä putken päässä, putki nousee lattiasta ylös. Jos tällainen on niin se alipaineventtili täytyy vaihtaa.
Jos näitä alipaineventiileitä ei ole niin vaikuttaa siltä että joko viemärissä ei ole tuuletusta tai putkilinjassa osittainen tukos tai putkilinja jostain kohden notkahtanut ja notkelmassa seisoo vettä.
Itselläni oli syynä pöntön takana oleva alipaineventtili joka ei enää toiminut kunnolla, veri WC pöntöstä lähes kaiken veden pois.En usko, että sellaista alipaine venttiiliä siellä olisi. Meillä on kaksi WC pönttöä ja se joka on lähimpänä viemärin tuuletusputkea ei tyhjene. Joten päättelin, että viemäri on osittain tukossa näiden kahden välillä. Olemme asuneet vuodesta 1989 talossa ja sitä viemäri putkea ei ole kertaakaan puhdistettu joten alkaa olla sen viemärin puhdistuksen aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757
