Ote iltapäivälehdestä.

"Sähköiskun alkuperä ratkesi lopulta, kun sähkömies palasi selvittämään asiaa työkaverinsa kanssa.
Keittiökaapin kiinnitysruuvi oli läpäissyt seinän sisällä olevan kaapelijohdon. Johto kulkeutui seinän sisällä olevaa metallirunkoa pitkin jääkaapin pistorasiaan saakka.
Ja sitten sähköisku tuli siitä jääkaapin rungosta."

Lapsiko tämän raportin on kirjoittanut?
9665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eihän tuossa ole mitään logiikkaa.
Oliko toimittaja varustettu munilla vai munasarjoilla?

Äänestä

Tuo kohta: "Johto kulkeutui" on varmaan toimittajan virhe. Pitäisi olla sähkö kulkeutui.
Lehden toimittajat ovat humanisteja ja siten täysin tolloja teknisissää kysymyksissä.

Sähkömiehen ammattitaitoa epäilen. Miksi suojaukset pettivät?

Äänestä
  • Elä suotta eppäile, ei sinunkaan päättelykyky ole kaksinen.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Elä suotta eppäile, ei sinunkaan päättelykyky ole kaksinen.

    Eiköhän siinä ole ensin asennettu johdot talon runkoon ja "säästetty" rahaa asentamalla kaapistot itse ilman tietoa takaseinän johdotuksista.

    Äänestä

Ei se sähkö kulkeudu mitään metallirunkoa pitkin mihinkään muualle kuin maahan jonka seurauksena laukeaa varoke(automaatti) tai vikavirtasuojakytkin. Myös se jääkaapin pistorasia on maadoitettu joten myös jääkaapin runko eli taas laukeaa suoja.

Äänestä
  • Monesti tavannut taloissa esim. kipsilevyseinän jonka pystyrankoina peltinen U-palkki eikä noita ole mihinkään erikseen maadoitettu.

    Tarvitaan vaan tuuria että osaa porata ko. rankaan ja vielä vaurioittaa johdon eriste siihen...

    T. Samantyylisen vian korjannut ennen kenenkään saamaa sähköiskua.

    Äänestä

Valitettavasti näitten seinän sisälle piilotettujen sähköjohtojen sijainneista ei ole minkäänlaisia kuvia. Siksi en uskalla ripustaa seinälle taulua, peiliä enkä mitään muutakaan, koska minun tuurillani pora osuu taatusti sähköjohtoon. Kaupoista olen ostanut pari "tunnistinta", joitten pitäisi kertoa kipsilevyn alla olevan johdon, kaapelin, tukirangan ym sijainti niin ja niin monen sentin syvyydeltä, mutta ei ne mitään kerro. Pelkkiä huijauslaitteita kaikki ostamani. Toki en kaikista kalleimpiin ole sortunut.
Ainakaan Bilteman ja Kärkkäisen (merkkiä "Tarmo") tuotteet ovat pelkkää SER:iä.

Äänestä
  • Putkitetut asennukset (esim betoniseinien sisällä) vedellään yleensä pysytysuoraan -> johtoon ei osu, kun ei poraa täsmälleen katkaisijan tai pistorasian yläpuolelle.

    Putkettomat asennukset (rankaseinissä ja ontelolaatan onteloissa) puolestaan sillä periaatteella, että kiinnittämätön johto väistää terää.

    Mutta keittiön seinä on usein myös KPH seinä ja näissä on välillä todella ohkaisiakin rakenteita, esim omiin käsiin osunut vain noin 5 cm paksuinen "kanankakkaseinä". Tällaisen kanssa ei välttämättä hiffaa, että siellä seinän sisällä voi olla vaikka KPH valaisimen/pistorasian kaapelointi (putkitettu asennus) vaanimassa.

    Äänestä

Mä poraan reiän kipsilevyn niin, että pyörivä teränpää ei lipsahda seinän sisälle. Tarkkana kun on, onnistuu. Sitten voi tylsällä puikolla kokeilla onko kohdalla sähköjohtoa, johon kipsilevyankkurin ruuvi voi törmätä. Pyörivää terää ei muutenkaan kannata päästää edes väliseinän sisälle, koska se saattaa kietoutua lasivillaan.


Ongelma on tietysti sitten, jos kohdalle osuu puinen runkotolppa, koska senkin kohdalla voi olla sähköjohto.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Sähköiskun alkuperä ratkesi lopulta, kun sähkömies palasi selvittämään asiaa työkaverinsa kanssa.
Keittiökaapin kiinnitysruuvi oli läpäissyt seinän sisällä olevan kaapelijohdon. Johto kulkeutui seinän sisällä olevaa metallirunkoa pitkin jääkaapin pistorasiaan saakka.
Ja sitten sähköisku tuli siitä jääkaapin rungosta."

Lapsiko tämän raportin on kirjoittanut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu