Avaa silmäsi ja korvasi Tollet

Että tietäisit oman alueesi olevan kriisialuetta. Näinkö hommia hoidetaan?
23338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Hänen nimensä oli ehdokaslistalla Psykiatrisen kuntoutuksen tuki (Johon Suvimäen Klubitalon kuuluu) 40 vuotis juhliin Marraskuussa.

Äänestä
  • Ketä kiinnostaa

    Äänestä

läskiä olisi hyvä tummentaa oikein urakalla.

Äänestä
  • Varsinkin sinä rapamaha

    Äänestä

Von Toiletti ratsastaa ontuvalla ratsullaan Novasta kohti Suvimäen Klubitaloa. Ehtiikö ennen auringonlaskua?

Äänestä
  • Ei ehdi, jää kaljalle hevosensa kanssa lähibaariin.

    Äänestä

Sen kaakki menee tietysti syömään yhteiskunnan heiniä kirkon puistoon.

Äänestä
  • Niinpä tietysti. Suntio kun menee hätistelemään kaakkia pois, niin se potkaisee kirkonpalvelijaa polveen. Sakastiin linkutettuaan suntio soittaa ambulanssin, joka kuitenkaan ei ota kyytiin asiakasta, jolla on toinen jalka ehjä. Ehdottavat taksia jumalallisella äänellä.
    Pullataksilla Novaan kiidätetty suntio odottelee sitten toista vuorokautta käytäväsänkyyn sidottuna hoitoa ja toisaalla pastori odottelee suntiota kirkolla työmaalleen.
    Sädekehä päänsä päällä liihoitteleva päivystyksen vianarvioitsija moittii suntiota siitä, ettei hän mennyt oman terveyskeskuksen vastaanotolle ensin, mutta heilauttaa sitten taikakättään ja päästää suntion kirurgiselle saamaan uuden lumpion.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niinpä tietysti. Suntio kun menee hätistelemään kaakkia pois, niin se potkaisee kirkonpalvelijaa polveen. Sakastiin linkutettuaan suntio soittaa ambulanssin, joka kuitenkaan ei ota kyytiin asiakasta, jolla on toinen jalka ehjä. Ehdottavat taksia jumalallisella äänellä.
    Pullataksilla Novaan kiidätetty suntio odottelee sitten toista vuorokautta käytäväsänkyyn sidottuna hoitoa ja toisaalla pastori odottelee suntiota kirkolla työmaalleen.
    Sädekehä päänsä päällä liihoitteleva päivystyksen vianarvioitsija moittii suntiota siitä, ettei hän mennyt oman terveyskeskuksen vastaanotolle ensin, mutta heilauttaa sitten taikakättään ja päästää suntion kirurgiselle saamaan uuden lumpion.

    Menkääs nyt pilipali pojat muualle satuilemaan

    Äänestä

Mitähän nuo Tollet ja Aula oikein touhuaa, kun laskelmat heittävät rajusti. Nykyihminen pystyy laskemaan vaikka klubi-askin kanteen etteivät talousluvut täsmää. Voi, voi.

Äänestä
  • Jos hyö ovat opiskelleet yliopistossa matikkaa, se selittää kaiken. Yks ynnä yks on kolme. Täysin asioiden ulkona hyö ovat.

    Äänestä

  • Aulan nyt ymmärtää jo kun katsoo kuvaa. Latvakasvu hieman kuivahtanut. Yhteiskunnanvastainen?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Aulan nyt ymmärtää jo kun katsoo kuvaa. Latvakasvu hieman kuivahtanut. Yhteiskunnanvastainen?

    Mutta Aula levenee alaspäin.

    Äänestä

Keski suomen sote alue on nyt kepun johdolla ajettu kriisialueeksi tarkkailuun. Lisäksi neljä muuta lääniä.

Äänestä

Illan jo hämärtyessä von Toiletti haahuilee melko vahvassa kännissä kirkon puistossa etsimässä hevostaan. Paikalle sattuu Securitasin valtavan kokoinen, mutta vähäpuheinen kaappi, joka tivaa juopuneen asioita kirkon tontilla. Von Toiletti yrittää kertoa olevansa iso kiho sotehommissa näillä main ja se ei muuta tarvitse, kaappi tyrmää ukon etälamauttimella jäykäksi ja soittaa poliisi viemään se Novaan päivystykseen tarkastettavaksi.
Novassa selvitysjumala passittaa juopuneen ja kuraisen miehen tarkkailuhuoneeseen, jossa sattui olemaan vapaa vuode edellisen asiakkaan juuri kuoltua. Kahden hengen huoneessa von Toiletti alkoi hieman tointua ja kyseli huonekaverilta että mikä se kaveria vaivaa.
Joku saatanan kaakki potkaisi kirkon puistossa polven paskaksi. Kun löytäisin sen kaakin omistajan, ei hyvä heiluisi.
Von toiletti huokaa ettei siellä mitään hevosta ole ollut, minä juuri tulin sieltä, eikä siellä ollut kuin joku vartijan tohelo, hyvää yötä!

Äänestä

Jäi vain hieman jurnuttamaan, että miten sen Toiletin hevosen loppujen lopuksi kävi?

Äänestä
  • Kysy äidiltäs aasi

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kysy äidiltäs aasi

    Mutsi sano et Toiletin kaakki yrittää polkee sen aasia hautausmaan nurkassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Mutsi sano et Toiletin kaakki yrittää polkee sen aasia hautausmaan nurkassa.

    Toilet perustaa rofessorin kanssa professorinvirkoja. Sillähän se sote saadaan kuntoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Toilet perustaa rofessorin kanssa professorinvirkoja. Sillähän se sote saadaan kuntoon.

    Etteivät vaan yhdessä lähde etsimään it järjestelmiä maailmalta? Nyt ku ei oo mitään.

    Äänestä

Von Toilettia ei kiinnosta kuin oma jättimäinen palkka!!!

Äänestä
  • Ihmisellä on oltava jokin kiinnostuksen aihe.

    Äänestä

Vin Toiletti kävi yksityisellä korvahuuhtelussa ja silmätarkastuksessa. Kela tuli vähän vastaan. Hoidon tekivät Novassa päivisin työskentelevät lääkärit yksityisen osakkaina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Että tietäisit oman alueesi olevan kriisialuetta. Näinkö hommia hoidetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu