Vasalli Hartolan kallis virhe

Anonyymi-ap

Ajatus on kaunis. Houkutellaan kuntaan yrityksiä jotka luovat työpaikkoja. Tämä tuo sitten yhteisö ja kunnallisverotuloja. Yhtä asiaa ei kukaan miettinyt loppuun. Ei matalapalkkaisten 2100€-1800€ kk tehdastöiden palkoissa ole pitovoimaa. Joka ehkäisisi poismuuttoa.

2

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tätä yhtälöä ole kukaan miettinyt loppuun tässä yhteiskunnassa vuosikymmeniin. Herrojen valheet "työvoimapulasta" ja keinotekoisesti ylläpidetty työnantajien keplottelema palkkakartelli (koko työnantaja-sanakin on tarkoituksella osoittamassa orjakansan mentaliteettia) on se, minkä takia kansan pitäisi olla jo kaduilla eikä suinkaan äänestellä oikeistolaisia riistäjiä kurjistamaan oloja entisestään.

    • Anonyymi

      Vastahan Itä-Hämeessä johtajat sanoivat artikkelissa. Ettei työvoimaa haluta hankkia naapurilta maksamalla korkeampaa palkkaa. Eli tämä on yllämainittu palkkakartelli. Työntekijän osaamisella tai ahruudella ei ole väliä. Ei halua maksaa sen enempää kenellekään. Vaan tavoite on pitää palkkataso mahdollisimman matalana. Hartolan kaltaisen kylän pajoista löytyvät usein vielä ne kaikkein huonoimmat palkat.

      On myös muita lieveilmiöitä jotka johtuvat työvoiman ylitarjonnasta. Joku vuosi sitten Jari-Pekka huoltoaseman omistaja kehui paikallislehden haastattelussa. Koko juttu ilmainen mainos ja pienen piirin omakehua.

      Kuinka vaatii työnhakijoita kertomaan yhden huonon puolen itsestään. Perusteena muistaakseni oli ettei täydellistä ole. Tämä on silkkaa ylimielistä vittuilua ensimmäistä työtään hakeville nuorille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6948
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1118
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe