Tuli tekstiviesti Carunalta: ” Kaikki kunnossa, mutta huomasimme, että kiinteistösi sähkönkulutus on nousussa. Vertasimme kulutusta viimeisten kolmen viikon vastaaviin viikonpäiviin. Huomasimme, että verrattuna aiempiin viikkoihin, kulutus asunnossasi on kaksinkertaistunut tai kolminkertaistunut viime päivinä (riippuen lämmitysmuodosta)”.
Voi elämän kevät. Kolme viikkoa kesälomalla, oltu mökillä ja maailmalla, niin kotiin palatessa sähköä taas kuluu. Vttuako se Carunalle kuuluu pätkääkään miten paljon sähköä käytän. Olisivat tyytyväisiä kun kulutus on noussut 5kW päiväkulutuksesta 10kW tasolle.
Alkaa tämä valvonta-yhteiskunnan touhu menemään liian pitkälle…
Caruna on muutenkin paskin firma ikinä, mutta minkäs teet kun valtion herrat myivät valtion sähköverkon yksityisille henkilöille…
Caruna valvoo
5
242
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on aloituksen pointti ??
- Anonyymi00003UUSI
Harvinaisen typerä alotus taas. Olisko mitenkään, että se sun sähkönkulutuksesi kuuluu Karunalle, koska sä maksat siirrosta sen perusteella paljonko kulutat? Eli kyllä se kuuluu Karunalle paljonko kulutat. Toisekseen ton ilmotuksen tarkotus nyt varmasti oli hyvää tarkottava yritys varoittaa sua mahdollisesta odottamattomasta sähkönkulutuksen lisäyksestä. Eihän Karuna oi tietää oletko lomalla vai mitä teet vai johtuuko lisääntynyt kulutus esimerkiksi viallisesta laitteesta kämpässäsi. Mitä haittaa tosta nyt muka on? Ja kuten sanottua, oletko ikinä kuullut sähkömittareista? Ainahan ne sähköfirmat seuraa sitä paljonko kulutat, joten mitä oikein vauhkoat?
Sitäpaitsi mitäs asut jossain korvessa. Kannattaisi asua täällä Espoossa. Karuna Espoo on tälläkin hetkellä suomen 10 halvimman sähkönsiirtofirman joukossa :-) Johtuu ihan siitä, että meitä on tällä jhetkellä n. 326000 Espoolaista, joten yhtä sähköasiakasta kohti on vähemmän sähköverkon mkaapelien metrejä ylläpidettävänä. Siksi sähkön siirtohinnatkin on halvat. Karuna ja Karuna Espoo toki ovat erillisiä ja Karunan siirrot on kalliit siellä korvessa.- Anonyymi00004UUSI
Korjaus: Piti tietenkin sanoa Caruna. Eli:
Karuna = Caruna
Karuna Espoo = Caruna Espoo - Anonyymi00005UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Korjaus: Piti tietenkin sanoa Caruna. Eli:
Karuna = Caruna
Karuna Espoo = Caruna EspooJokatapauksessa Caruna Espoo on suomen 10 halvimman sähkönsiirtofirman joukossa. Caruna puolestaan on moninkertasesti kalliimpi.
- Anonyymi00006UUSI
10 kWh vuorokaudessa on aivan järjetön määrä sähköä. Ei ihme, jos tollasesta tulee ilmoitus. Omassa kämpässäni tyypillinen päiväkulutus on 2 - 3 kWh. Monesti kulutus jää jopa 1.5 kWh tai alle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010996Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210462Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2355900Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804714Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313206- 1713195
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin392003Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981578Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61420Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161354