Jokapäivämätyötäteen.

Anonyymi-ap

Eli päivän ehdottomasti pakollinen.
=============================
=============================
Sekatyömies Röpsö-Reino Simonkylästä on ollut 24 vuotta naimisissa thaimaalaisen naisen kanssa ja asui miltei kymmenen vuotta Hua Hinissa, mutta silti sanoo:

"en usko yhtään sen paremmin buddhismiin kuin mihinkään muuhunkaan uskomusjärjestelmään, en tarvitse näitä selvittääkseni perusasioita itselleni"

Et siis ole laisinkaan tutustunut buddhismiin, eikä sinulla ole hajuakaan mikä se edes on, mutta olet vakaasti silti sitä mieltä että sinä et tarvitse sitä, koska teet kaiken aina ihan itse suuressa viisaudessasi ja olet selvittänyt universumin mysteerit ihan itse.

Tuollaisen ajattelutavan omaavan ihmisen ei tarvitse mennä laisinkaan kouluun, ei tarvitse lukea tietokirjallisuutta eikä katsoa wikipedioita ei triptrappeja, kun hän tekee kaiken itse.

Olet uskomattomin tapaus kenen juttuja olen koskaan lukenut.

Kuten tuolla ylempänä mainitsin, ihmiskunnan kehitys on perustunut siihen, että tieto kulkee ja kehittyy seuraavalle polvelle, joka taas jalostaa sitä lisää ja seuraava polvi syntyy taas valmiimpaan pöytään ja yhä nuorempana ollaan opittu jo asiat joista vasta muutama sukupolvi sitten ei tiedetty mitään.

Kohta varmaankin sanot että ihminen ei ole kehittynyt laisinkaan, vaan että sen perustekniikka on sama.

Sama typeryys ja ylimielisyys saa sinut harhailemaan , eksymään ja ihmettelemään kaikenlaista, kun et suostu ottamaan mistään selvää. Se johtuu siitä että oppimiskykysi on niin heikko, ettet ymmärtäisi vaikka lukisit. Siksi katsot opiskelun hyödyttömäksi.

Elämä on jatkuvaa opiskelua ja tieto lisääntyy joka päivä, vaikka sitä ei tarkoituksella tekisikään. Pelkästään uutisia lukemalla tai katsomalla tulee joka päivä lisää infoa.

Paljon lukeneille kehittyy medialukutaito, jolloin osaat erottaa lukemastasi kirjoittajan tarkoitusperät ja taustat, osaat tunnistaa sarkasmin, puoluekannat, manipuloinnit, olennaisen ja epäolennaisen.

Oikein huvitti heinäkuussa lukea suomalaisia lehtiä, kun nuoret kesätoimittajat pääsivät ilman valvontaa suoltamaan ihan mitä sattuu.

Toisaalta sen ymmärtää ettei parikymppinen naistoimittaja välttämättä tiedä esim kuka on Clint Eastwood, tai miten tunnettu hän on nykyisten keski-ikäisten tai sitä vanhempien keskuudessa. Kertoi että "elokuvasta Armoton tunnettu näyttelijä..."

Aikamoinen lapsonen meille, jotka on seuranneet Clintin leffoja ja uraa 50 vuotta.

Negatiivista kehitystä näyttää edustavan älypuhelimet ja suoratoistopalvelut, tiktokit jne.
Niiden tuijottaminen ja viestittely kavereiden kanssa joutavista asioista vie aikaa oikeiden asioiden opiskelulta.

Ne on aiheuttaneet jo nyt nuorille someniskana tunnetun ryhtiongelman jossa naamataulu on suunnattu alaviistoon ja ajan mittaan sen korjaaminen on vaikeaa ja se alkaa pikkuhiljaa periytyä. Sama on käymässä peukaloille näpyttelyn seurauksena.

Ihmisaivot ja hermosto toimii sähköllä ja ihminen on täynnä miljardeja hermopäätteitä jotka lähettää signaalit aivoille käsiteltäväksi. Näitä hermoratoja voidaan manipuloida sähkön lisäksi myös esim akupunktiolla tai tai painalluksilla.

Vaatii vaan sellaisen tekijän jolla on taitoa, tatsia ja tietoa. Olen käynyt huonoilla ja hyvillä akupunktion taitajilla.

Nyt kun Saarisankari olet Suomessa, niin suosittelen sinua käymään sillä Kiviojan Jannella, jota aiemminkin olen mainostanut.

Voisin kutsua häntä velhoksi, sillä niin uskomaton se muutos oli yhden 45 minuutin käynnin jälkeen. Siihen aikaan hinta oli 50 euroa per käynti, joten ei ole kalliskaan.

Lantioni ja selkäni oli sinne mennessä niin kierossa ja pois paikoiltaan, että fysioterapeutti sanoi "Hui kamala, sinun pitäisi teoriassa olla halvaantunut", eikä hän voinut koskeakaan ennenkuin palikat on paikallaan ja tulehdus poissa.
https://klinik.fi/palveluntarjoajat/janne-kivioja-lahti

Vaikka ei kaikkia vaivoja pois saisikaan, niin aivan varmaa on että apu on merkittävä.

2010

0

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        185
        2680
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        148
        2407
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        106
        1122
      4. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        73
        921
      5. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        921
      6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        20
        810
      7. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        239
        809
      8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        283
        767
      9. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        88
        759
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        708
      Aihe