Hau-Hau koiran ruuat

Anonyymi-ap

Eipä kannata syöttää mitään noita puruluita eikä muitakaan ruokia ja "herkkuja".
Taas tapetilla koirille tarkoitetut tuotteet ja nyt Hau-Hau tuotemerkillä.

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veikkaan ite että nuo nahat, kun lähinnä kiinakamaa ovat, on siinä karvanpoistovaiheessa saanut liikaa sitä myrkkyä, millä se karva irrotetaan, ja sitä ei ole kunnolla pesty pois. Tai sitten elintarvikeliimasta kyse, kun sitä ei tarvitse edes mainita pakkausselosteessa, kun muka kuumennusvaiheessa häviää, miksei pahimmassa tapauksessa kloriitilla nuo nahatkin valkaistu. Pitäähän nuo rullat saada pysymään kasassakin, ja ties mitä liimaa siellä Kiinassa käytetäänkään, jos siellä rulliksi valmistettu. Puristeluut on turvallisempia, tai sitten siirtyy kokonaan kotimaisiin, mutta ei näköjään mihinkään voi enää luottaa.

      Hauhau jäi meillä pois vuosia sitten jo kuivatun kanan ja fanconin syndrooman takia, ja samalla jäi toki muidenkin valmistajien kuivatut kanat, mutta silloin niitä ei juuri markkinoilla ollut, siksi tuon Hauhaun pannasin jo silloin, vaikka kyseessä olikin maailmanlaajuinen ongelma koirilla kuivatun kiinakanan kanssa, eli ei suoranaisesti firman syytä.

    • Anonyymi

      Tais olla viimmeiset hau haut. Mitä meidänkoirag syö.

    • Anonyymi

      Liian herkkähipiäisiä noi teidän sänkykoirat. Naapuri halusi koiralleen tuoreita hirvenluita järsittäväksi, tässä taanoin.

      Meidän koira järsii niitä joka vuosi suurella nautinnolla mutta naapurin koiralta tuli vetelät. Se loppui siihen.

      • Anonyymi

        Meillä moni saa vieläkin kunnon luut/sarvet hampailleen, kahdelle on silti oltava noita näköjään "kiinaliimaluita". Kai pitää tilata puristetta tai sitten noille kahdelle hammasvammaiselle antaa vain dentastixiä (meillä nuokin saaneet pennusta aitoja luita, yhellä lohkesi etu, yhdellä murtui poskihammas. Kolmannella vanhemmalla ei koskaan mitään näkynyt, mutta käytös ohjasi hammasröntgeniin, ja oli poskihammas osin jo murtunut). Eli meiile ei ainakaan enää nuorille tai tuleville koirille hirvensarvia tai muita uunin kautta käyneitä aitoja luita, kalliiksi tulee, vaikka olisi pennusta viiteen vuoteen asti niitä päivittäin hammastellut, nyt ollut jo liikaa huonoa tuuria alkukantaisella rodulla.

        Jakinmaitoluita meille suositeltiin, on kovia ja miltei kuin oikeat luut, muttei ihan yhtä pahoja hampaille, parilla koiralla niitä nyt kokeilen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      475
      3572
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      36
      2940
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2866
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      149
      2756
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2075
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      162
      2073
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1934
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      101
      1802
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1559
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1510
    Aihe