Hirvikoe ammunta

Anonyymi-ap

Ei ole sama missä ampumaradalla käy suorittamassa hirvenammunta kokeen. Ammunnan vastaan ottajat eivät välitä kokeen säännöistä koskien ammunta taulua. Käytetään vanhoja tauluja, joissa osuma alueen valkoreunaista rengasta ei näy runsaasta paikkauksesta johtuen. Paikkaus ei sinällään tietenkään haittaa mutta kyllä osuma -alueen rengas pitäisi vahvistaa aina vaikka valkoisella tussilla. Ihan turhaan ammutetaan useita sarjoja. On vaikea ampua eritoten pilvisellä säällä hakien jalan ja parran avulla osumapistettä. Sitä olen ihmetellyt, miksi osuma alue ei voi olla kokonaan valkoinen. Onhan sitä joskus irvailtu, että ei siellä metsässäkään hirvellä rengasta kyljessä ole. No ei tietenkään mutta koe on koe ja siinä pitää noudattaa annettuja sääntöjä. Siis ampujan ja vastaan ottaja puolen. Ristijärven ampumarata on ollut poikkeus. Siellä on kuvion näkyvyydestä huolehdittu. Ja varmaan kun uusi rata valmistuu, tilanne ei huonone. Siis täydet pisteet Ristijärvelle.

3

436

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvää pohdintaa. Itse jo uuden kokeen tultua kritisoin miksi taulua ei voida tehdä selkeästi erottuvaksi. Puhun muiden puolesta, koska itse kiikarillani näen sen hyvinkin, mutta kaikille tilanne ei ole sama. Osa ampuu myös avotähtäimin.
      Käytännössä hirvi ja karhu hahmolla taulussa ei ole mitään virkaa, koska kyseessä on vain kohdistus koe eikä ns "opetustilnne" mihin esim hirveä pitää ampua. Siinä tapauksessa vaikkapa selkärangan kaari olkoot hyväksytyn osuma alan osaa, koska siitä hirvi putoaa heti.
      Hirvikoe voisi siis olla koon 24cm valkoinen taulu josta kuitataan osumat tai ohilaukaukset. Koepiakalla ei siten tarvitsisi olla liikuteltavaa hirvirataakaan.
      Itse tosin olen edelleen vanhan kokeen kannalla. Kolme liikkuvaan, kolme paikallaan olevaan ja taulun koko vanha 65cm. Enemmän realismia se toisi.

    • Anonyymi

      Valkoinen rengas on tarkoitettu vain tulosten tarkistukseen, ei ampujalle.
      Onko teillä hirviinkin merkityt osuma-alueet?

      • Anonyymi

        Asiaa tuntemattoman metsästyksen vastustajan tuskin kannattaa ottaa asiaan kantaa, koska ei edes ymmärtänyt aloittajan asiaa.
        Siinä tarkistat tuloksia, kun alue on paikkalappuja täyteen.
        Painu sinne metsästyksen vastustajiisi itkemään ja jätä tämän palstan trollaus!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      349
      2803
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2254
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1822
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1577
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1115
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      944
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      747
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      46
      628
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      581
    Aihe