Hirvikoe ammunta

Anonyymi-ap

Ei ole sama missä ampumaradalla käy suorittamassa hirvenammunta kokeen. Ammunnan vastaan ottajat eivät välitä kokeen säännöistä koskien ammunta taulua. Käytetään vanhoja tauluja, joissa osuma alueen valkoreunaista rengasta ei näy runsaasta paikkauksesta johtuen. Paikkaus ei sinällään tietenkään haittaa mutta kyllä osuma -alueen rengas pitäisi vahvistaa aina vaikka valkoisella tussilla. Ihan turhaan ammutetaan useita sarjoja. On vaikea ampua eritoten pilvisellä säällä hakien jalan ja parran avulla osumapistettä. Sitä olen ihmetellyt, miksi osuma alue ei voi olla kokonaan valkoinen. Onhan sitä joskus irvailtu, että ei siellä metsässäkään hirvellä rengasta kyljessä ole. No ei tietenkään mutta koe on koe ja siinä pitää noudattaa annettuja sääntöjä. Siis ampujan ja vastaan ottaja puolen. Ristijärven ampumarata on ollut poikkeus. Siellä on kuvion näkyvyydestä huolehdittu. Ja varmaan kun uusi rata valmistuu, tilanne ei huonone. Siis täydet pisteet Ristijärvelle.

3

437

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvää pohdintaa. Itse jo uuden kokeen tultua kritisoin miksi taulua ei voida tehdä selkeästi erottuvaksi. Puhun muiden puolesta, koska itse kiikarillani näen sen hyvinkin, mutta kaikille tilanne ei ole sama. Osa ampuu myös avotähtäimin.
      Käytännössä hirvi ja karhu hahmolla taulussa ei ole mitään virkaa, koska kyseessä on vain kohdistus koe eikä ns "opetustilnne" mihin esim hirveä pitää ampua. Siinä tapauksessa vaikkapa selkärangan kaari olkoot hyväksytyn osuma alan osaa, koska siitä hirvi putoaa heti.
      Hirvikoe voisi siis olla koon 24cm valkoinen taulu josta kuitataan osumat tai ohilaukaukset. Koepiakalla ei siten tarvitsisi olla liikuteltavaa hirvirataakaan.
      Itse tosin olen edelleen vanhan kokeen kannalla. Kolme liikkuvaan, kolme paikallaan olevaan ja taulun koko vanha 65cm. Enemmän realismia se toisi.

    • Anonyymi

      Valkoinen rengas on tarkoitettu vain tulosten tarkistukseen, ei ampujalle.
      Onko teillä hirviinkin merkityt osuma-alueet?

      • Anonyymi

        Asiaa tuntemattoman metsästyksen vastustajan tuskin kannattaa ottaa asiaan kantaa, koska ei edes ymmärtänyt aloittajan asiaa.
        Siinä tarkistat tuloksia, kun alue on paikkalappuja täyteen.
        Painu sinne metsästyksen vastustajiisi itkemään ja jätä tämän palstan trollaus!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      10
      1809
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1088
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      973
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      74
      840
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      788
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      751
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      686
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      661
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      657
    10. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      616
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      120
      580
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      44
      549
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      529
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      519
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      498
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      493
    Aihe