Pidä mökkikuntasi elävänä

Anonyymi-ap

Minulla on mökkikunnassani kohtuulliset palvelut 2 ruokakauppaa, pieni Alko, Apteekki ja rautakauppa. 90- luvulla oli vielä pankkeja ja jopa lääkärikin, kaikki on hiipunut pikku hiljaa. Olen jo 10 vuotta yrittänyt käyttää rahaani enemmän pikkukunnassa jotta palvelut säilyvät. Nyt minulla on lääkitys joka maksaa 250€ ( Kela korvattava) ja ostan mahdollisimman paljon lääkettä mökkiapteekistani n 2x 250€ kesässä. Käyn kaupoissa ja rautakaupassa.
On todella kiva käydä 2 km päästä hakemassa ruokaa, Buranaa ja maalia. Kuin varautua kaikkeen, ettei tarvitsen ajaa 50 km suuntaansa noita hakiessa.

8

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiaa kirjoitat, mutta valitettavasti maaseutu autioituu silti, koska sieltä häviää vakituinen asutus. Pelkästään mökkiläiset eivät kovin pitkään palveluja kannattele.

      • Anonyymi

        Palvelujen katoamisen seurauksena myös jäljelle jäävien palveluiden hinnat nousevat. Hyvänä esimerkkinä sähkön siirtohinta on jo nyt harvaan asutuilla seuduilla suunnilleen kaksinkertainen verrattuna taajamien siirtohintoihin.

        Tämä on pitkälti vihreän ideologian seurausta, jonka mukaan kaikkien pitäisi elää taajamissa. Maaseutu yksinkertaisesti tulee kuolemaan.


      • Anonyymi

        Minun mökkikunnassa on Prisma, 2 Citymarketia, 2 Lidliä, useita autoliikkeitä, kauppatori ja kauppahalli, keskussairaala, yliopisto, ammattikorkeakoulu, vankila , rautatieasema ja lisäksi lentokenttä n. 10 kilometrin päässä.
        Kyllä tämä taitaa elossa pysyä ilman minuakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minun mökkikunnassa on Prisma, 2 Citymarketia, 2 Lidliä, useita autoliikkeitä, kauppatori ja kauppahalli, keskussairaala, yliopisto, ammattikorkeakoulu, vankila , rautatieasema ja lisäksi lentokenttä n. 10 kilometrin päässä.
        Kyllä tämä taitaa elossa pysyä ilman minuakin.

        Samoin meillä on saarimökki kaupungin edustalla, mutta ymmärrän kyllä aloittajan huolen. Kyllä moni asia menee vaikeaksi, jos lähialueen palvelut häviävät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minun mökkikunnassa on Prisma, 2 Citymarketia, 2 Lidliä, useita autoliikkeitä, kauppatori ja kauppahalli, keskussairaala, yliopisto, ammattikorkeakoulu, vankila , rautatieasema ja lisäksi lentokenttä n. 10 kilometrin päässä.
        Kyllä tämä taitaa elossa pysyä ilman minuakin.

        Kuulostaa Joensuulta. On nykyään pinta-alaltaan niin iso, että mökiltä kaupunkiin voi silti olla yli tunnin ajomatka. - Ja palvelut ovat aika vähissä esim. Öllölä - Joensuu välillä.


    • Anonyymi

      Mökkejä on mökkikunnassani 1700 kpl jos kaikki käyttävät mökillä 1000€ paikallisia palveluita ja kauppoja tulee summaksi 1,7 miljoonaa. Kyllä tuolla rahalla jotain merkitystä on. On tietysti oma valinta, raahaako kaikki tavarat ja ruuat mökille kaupungin marketeista tai pyrkiikö tekemään hankinnat mökkikunnasta.

      Minulla tuo 500€ jää lääkkeistä ja toinen 500 ruoka ja rautakauppaan. Moni voisi myös Alkontuotteissa panostaa paikalliseen jos sellainen on.
      T AP

      • Anonyymi

        Huomioiden se, että paikalliset kauppiaat hankkivat myytävät tuotteensa muualta, mökkikuntaan jää tuosta korkeintaan 10 % ja pääosa valuu isoihin taajamiin, missä tuotteet tuotetaan ja mm. tukkuliikkeet sijaitsevat.

        Tietysti sekin vähä jossain tuntuu, jos keskittää ostoksensa pikkupaikkakunnalle, mutta karu tosiasia on, että pienet kirjonkylät tulevat häviämään kuolinkamppailunsa ja se johtuu poliittisista päätöksistä.


      • Anonyymi

        Tosiasiassa suurimmalla osalla mökeistä käydään vain muutamia kertoja vuodessa ja silloinkin suurin osa tavarasta ostetaan markalla olevasta kauppakeskuksesta. Aktiivisia mökkeilijöitä on loppupeleissä aika vähän ja niistä suuri osa eläkeläisiä, jotka eivät monestakaan syystä johtuen kuluta paljon.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe