Ollaan tuon uutisähkyn osalta laatimassa lakia, joka kieltää ,median sanomana juuri venäläisten (!) ostot Suomesta kiinteistöjen (entä asunto-osakkeiden (?) osalta;
.. tähän samaan parkuun syyllistyi nyt myös itse PuM Antti Häkkänen (kok.) - tätä lakiehdotussuunnittelua esittävänä ministerinä! -
.. näin meidän media uutisoi manipuloiden kaikki uutisväylät - vielä tähän päivään saakka.
|* ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/08/viemarimedia-huutaa-loopeistaan.html -
"Kloaakki kurnuttaa! "
__ __
Yle-otsikko: "Ministeriö on hyväksynyt tähän saakka lähes kaikki venäläisten kiinteistökaupat, mutta Sysmässä tuli hylky"
Yle-linkki ~ https://yle.fi/a/74-20104443 -
Yle-toimittajana Petri Niemi
Yle-ote: " .. Puolustusministeriö on nyt kiinnittänyt venäläisten tekemiin kiinteistökauppoihin huomiota ja lakihanke on vireillä. Venäläisten kiinteistökaupat kokonaan kieltävä lakihanke etenee hallituksen käsittelyyn jo alkusyksystä, kertoo puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.). .. "
MTV3-linkki aiheesta ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suora-lahetys-kello-10-30-puolustusministeri-hakkanen-kertoo-ulkomaalaisten-kiinteistokauppojen-ehtojen-tiukennuksista/9000038 -
MTV3-otsikko: "Puolustusministeri Häkkänen esittää venäläisten kiinteistökauppojen kieltoa"
MTV3-toimittaja: Katariina.Kaleva at mtv.fi
__ _
Nyt on jo ilmestynyt korjaavia | oikaisevia tarkennuksia "väitevenäläislakiin"!
Laki tulisi tarkennettuna kieltämään kiinteistöjen ostamisen sotahyökkääviltä valtioiden asukkailta, siten, että niistä - siitä - koituu uhkaa Suomelle!
__ __
Miten määritetään A] hyökkäyssota, ja miten B] tulkintaa harjoitetaan tuosta koetetusta | väitetystä "uhasta" Suomelle!
Vaikea rasti tuomioistuimille .. Menestyykö tuollainen lakiaihio, jonka tulkinta on hankalaa taitavalle sotilasasiantuntijalle; saati sitten syyttäjälle ja/ tai puolustukselle? Entä tuomarit eri oikeusasteissa?
__ __
Harjoittiko Yhdysvallat hyökkäyssotimista, kun tämä kävi 20 vuoden ajan useita massiivisia ja täysipäiväisiä - kuin brutaaleja hyökkäyssotia - sotilain, ja raskain USAF-pommituksin useisiin, lähinnä kehitysmaihin -vuosina 2001-21. Tosin siellä oli yksi YK' n mandaatilla oleva hyökkäyskohde: Libya vuonna 2011, koska tuolloin Venäjä ei käyttänyt veto-oikeuttaan YK-istuimessa. Niin, olisiko nyt nuo amaerikklaiset myös tuon suunnitellun lain piirissä? (!)
__ __
Lopuksi kiusaamme 🙂 ystävällisesti PuM Antti Häkkästä:
"Kerrotko lukijoille miten Kreml on meitä Suomea sotilaallisesti uhkaillut (milloin ja miten) ja oliko siinä - niissä - hyökkäyksellisiä osia vaaraksemme!
Voisitko samalla projisoida sitä nyt ajamaasi lakivalmisteluun?
.. .. ..
Entä PuM Antti; miten Ukrainassa tapahtuva "itäslaavien veljessotamainen välien selvittely" vaikuttaa meihin muutoin kuin valtavana velkalastina, kun ajamme kiovalaisille ilmaisaseita - meidän valtiomme laskuu ja velaksi-
-- kerrotko nyt tuosta oma aikuisten oikeasti moodilla aito mielipiteesi -
.. siis millaista sotilaallista hyökkäysuhkaa tuo Venäjä tuolla Ukrainan sodalla uhkaa meitä?
__ __
MTV3-ote: "Kritiikkiä venäläisten kiinteistökaupan kiellolle: "Tämä ei ole vastaus siihen ongelmaan""
MTV3-linkki ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kritiikkia-venalaisten-kiinteistokaupan-kiellolle-tama-ei-ole-vastaus-siihen-ongelmaan/9000358 -
MTV3-toimittaja: Alec Neihum at mtv.fi
__
157641
Ristiriitainen yksityiskohta uutisen esittämisestä (viemäri)mediassamme *
23
351
Vastaukset
- Anonyymi
Sillai putinin paskajoki ei tulevaisuudessa virtaa suomeen ellei alkaja soutele nevajoessa, milloin lopetat tuon fuulaamisen?
- Anonyymi
Ei kieltoa mitenkään ole kohdistettu erikseen venäläisiin. Sehän koskee vain hyökkäyssotaa käyvän ja Suomelle uhkan muodostavan maan kansalaisia.
Osuuko tuntomerkit siis mielestäsi venäjään?Ensi-informointi painotti juuri ja vain Venäjää, mutta nyt media korjasi puutteen ja se koskeekin kaikkia sotahyökkääviä valtioita, jotka muodostavat uhkaa kansalliselle turvallisuudellemme. Miten nuo aikanaan Nato/US' n pommitukset hyökkäyksellisenä toimena Jugoslavian perimyssodissa - olisivatko nuo kuuluneen tämän lakisuunnitelman piiriin?
- Anonyymi
ilkka.luoma kirjoitti:
Ensi-informointi painotti juuri ja vain Venäjää, mutta nyt media korjasi puutteen ja se koskeekin kaikkia sotahyökkääviä valtioita, jotka muodostavat uhkaa kansalliselle turvallisuudellemme. Miten nuo aikanaan Nato/US' n pommitukset hyökkäyksellisenä toimena Jugoslavian perimyssodissa - olisivatko nuo kuuluneen tämän lakisuunnitelman piiriin?
Niillä saatiin aikaan rauha ja estettiin kansanmurha.
Sama olisi toki toiminut ajoissa ja riittävästi käytettynä myös putinin terroristeihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niillä saatiin aikaan rauha ja estettiin kansanmurha.
Sama olisi toki toiminut ajoissa ja riittävästi käytettynä myös putinin terroristeihin.Jenkki terroristit?
- Anonyymi
Aiheellinen kysymys - miten koemme russofobian?
No miten te sen koette, Ilkka? Vain sinä voit kysymykseesi vastata.
Mitään russofobiaahan ei olisi olemassakaan ilman Kalsarinmyrkyttäjän sotahulluutta.
- Anonyymi
Samantapainen ongelma koskee myös rajan käännytyslakia: miten todistetaan rajanaapurimme tarkoituksellisesti ohjailevan pakolaisia Suomeen?
- Anonyymi
Onko USA käynyt hyökkäyssotia?
- Anonyymi
Vietnam, Irak , Afganistan jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vietnam, Irak , Afganistan jne.
onko hyökkäyssodan aloittanut automaattisesti sotarikollinen? jos on niin USA on kyllä ykkönen siinä kategoriasssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vietnam, Irak , Afganistan jne.
Huomaa Ilu, ettet ole koskaan lukenut historiaa.
USA ei ole koskaan hyökännyt Vietnamiin, jota todellisuudessa ei edes ollut Vietnamin sodan aikana vaan maa oli jakautunut kommunistidiktatuuri Pohjois-Vietnamiin ja Vietnamin tasavaltaan eli Etelä-Vietnamiin.
Hyökkääjä Vientamin sodassa oli kommunistien tukema Pohjois-Vietnam
, joka hyökkäsi Laosiin, Kambodzaan ja Etelä-Vietnamiin 1955. USA tuli tukemaan hyökkäyksen uhreiksi joutuneita maita sotilasliittolaisena 1965 ja USAn osalta sota päättyi Pariisin rauhansopimukseen 1973, josta Henry Kissinger sai Nobelin rauhanpalkinnon.
Kommunistit rikkoivat rauhansopimuksen uudella hyökkäyssodallaan ja yli miljoona siviiliä kuoli. Sota loppui vasta 80-luvulla ja jopa kommunistinen Kiina sekä sen aiemmin tukema vietnamilainen kommunistihallinto sotivat keskenään.
Neuvostoliitto aloitti Afganistanin sodan joulukuussa 1979 hyökäten maahan ja teloitti koko valtiojohdon.
Afganistania tukialueenaan käyttänyt Al Qaida teki lukuisia terrori-iskuja ympäri maailmaa ja Afganistanin talebaanit jopa tukivat heitä. 911 -iskussa hyökättiin jopa USAan, mikä oikeutti USAn vaatimaan syyllisiä tilille. Talebaanit eivät suostuneet, mutta ns Pohjoinen liitto Afganistanin sodan osapuolena rupesi lännen liittolaiseksi ja Al Qaida nujerrettiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vietnam, Irak , Afganistan jne.
Jep. Ryssien aseistamana aloitettu kaikki sodat.
- Anonyymi
Laki koskisi vain venäläisten ostopyrkimyksiä?!
- Anonyymi
Venäjä!
- Anonyymi
Koskee hyökkäävä valtioita, jotka luovat uhkaa Suomelle. Kuka tai mikä määrittää uhan?
- Anonyymi
Ainakin Venäjän jatkuva uhkailu ja Putinin etupiirivaade.
- Anonyymi
Ilkka! Eikö äitisi sanonut että kahdeksalta on nukkumaanmenoaika.
- Anonyymi
Kohta se nukkuu ikuista unta. Ei tule trollia ikävä vaan jotenkin ilma raikastuu.
- Anonyymi
Hyvä esimerkki läntisestä propagandasta.
- Anonyymi
Ai Moskovan Tiltun öyhötys, jonka lähteenä on hänen aiempi öyhötys blogisivuillaan?
- Anonyymi
Eräs Luoman hengenheimolainen esitti ehdotuksen Ukrainan ”erityisoperaation” lopettamiseksi: NATOn joukot pois Ukrainasta (?) ja Venäjä ja Ukraina, heh, sopisivat keskenään rauhasta.XXX
- Anonyymi
Nouseeko Kepu vielä suurten joukkoon?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3152888Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301283PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741079
- 701030