Pankit luovat rahaa tyhjästä...

Anonyymi-ap

On tämä maailma outoa, kun otat lainaa pankista pankit luovat rahan tyhjästä, eli kun laina-anomuksesi on hyväksytty pankilla ei ole sinulle lainaamaansa rahaa lainkaan, vaan kun raha siirtyy tilillesi, se vasta syntyy..

Mihin tämä johtaa, pankkit voivat luoda 100 euron talletuksella jopa 10.000 euroa lainarahaa, kun vakuusvaatimus on 0.8 prosenttia talletuskannastaan, mihinhän tämä johtaa tulevaisuudessa, kun tätä on jo nyt harrastettu vuosi kymmeniä, siitä lähtien kun markka irrotettiin kultakannasta.

siis rahanarvo määräytyy uskomukseen että se on sen arvoista, ei siis euron arvo on yksi euroa onko herää kysymys...

Kun tallettajat haluaa rahansa pois pankista, pankeilla ei ole varaa maksaa niitä koska niillä ei niitä edes ole, tätä kutsutaan talletuskadoksi, joka voi kaataa koko pankkijärjestelmän hyvin helposti, miksi tallaisia riskejä otetaan turhan takia.

By NumBall Vantaa (kotona) 63v.

10

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhjästähän ne vääntää sun ja lippalakin eläkkeetkin!

    • Anonyymi

      Miten aloitus liittyy thaimaan matkailuun?

      • Anonyymi

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.


      • Anonyymi

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.

        Jos sun kaikki päivitäiset ajatukset saatettaisiin kirjalliseen muotoon, niin se kävisi oppikirjasta psykiatrian opiskelijoille esimerkkinä mitä pitää sisällään äärimmäinen hulluus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.

        Onko kymppi tehnyt kiukaasta aloituksen????


    • Anonyymi

      Raha on kuin napanöyhtä. Sitä tulee aina, sanoisin melkeipä tyhjästä.
      T: Silkkipaitulimiäs

    • Anonyymi

      Kikkelis kokkelis, se on Puppe tässä moi! Arvatkaa mitä?

    • Anonyymi

      Kävin juuri vaihtamassa ruplia bahteiksi, sain yhdellä ruplalla 29 satangia.

      • Anonyymi

        Rupla on hyvä valuutta Thaimaassa koska kurssi on tosi hyvä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      67
      3788
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3169
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      96
      2421
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1649
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1408
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1280
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      42
      1208
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1021
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1021
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1020
    Aihe