Pankit luovat rahaa tyhjästä...

Anonyymi-ap

On tämä maailma outoa, kun otat lainaa pankista pankit luovat rahan tyhjästä, eli kun laina-anomuksesi on hyväksytty pankilla ei ole sinulle lainaamaansa rahaa lainkaan, vaan kun raha siirtyy tilillesi, se vasta syntyy..

Mihin tämä johtaa, pankkit voivat luoda 100 euron talletuksella jopa 10.000 euroa lainarahaa, kun vakuusvaatimus on 0.8 prosenttia talletuskannastaan, mihinhän tämä johtaa tulevaisuudessa, kun tätä on jo nyt harrastettu vuosi kymmeniä, siitä lähtien kun markka irrotettiin kultakannasta.

siis rahanarvo määräytyy uskomukseen että se on sen arvoista, ei siis euron arvo on yksi euroa onko herää kysymys...

Kun tallettajat haluaa rahansa pois pankista, pankeilla ei ole varaa maksaa niitä koska niillä ei niitä edes ole, tätä kutsutaan talletuskadoksi, joka voi kaataa koko pankkijärjestelmän hyvin helposti, miksi tallaisia riskejä otetaan turhan takia.

By NumBall Vantaa (kotona) 63v.

10

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhjästähän ne vääntää sun ja lippalakin eläkkeetkin!

    • Anonyymi

      Miten aloitus liittyy thaimaan matkailuun?

      • Anonyymi

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.


      • Anonyymi

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.

        Jos sun kaikki päivitäiset ajatukset saatettaisiin kirjalliseen muotoon, niin se kävisi oppikirjasta psykiatrian opiskelijoille esimerkkinä mitä pitää sisällään äärimmäinen hulluus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.

        Onko kymppi tehnyt kiukaasta aloituksen????


    • Anonyymi

      Raha on kuin napanöyhtä. Sitä tulee aina, sanoisin melkeipä tyhjästä.
      T: Silkkipaitulimiäs

    • Anonyymi

      Kikkelis kokkelis, se on Puppe tässä moi! Arvatkaa mitä?

    • Anonyymi

      Kävin juuri vaihtamassa ruplia bahteiksi, sain yhdellä ruplalla 29 satangia.

      • Anonyymi

        Rupla on hyvä valuutta Thaimaassa koska kurssi on tosi hyvä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2685
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2655
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2645
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2288
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1626
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1497
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1395
    Aihe