On tämä maailma outoa, kun otat lainaa pankista pankit luovat rahan tyhjästä, eli kun laina-anomuksesi on hyväksytty pankilla ei ole sinulle lainaamaansa rahaa lainkaan, vaan kun raha siirtyy tilillesi, se vasta syntyy..
Mihin tämä johtaa, pankkit voivat luoda 100 euron talletuksella jopa 10.000 euroa lainarahaa, kun vakuusvaatimus on 0.8 prosenttia talletuskannastaan, mihinhän tämä johtaa tulevaisuudessa, kun tätä on jo nyt harrastettu vuosi kymmeniä, siitä lähtien kun markka irrotettiin kultakannasta.
siis rahanarvo määräytyy uskomukseen että se on sen arvoista, ei siis euron arvo on yksi euroa onko herää kysymys...
Kun tallettajat haluaa rahansa pois pankista, pankeilla ei ole varaa maksaa niitä koska niillä ei niitä edes ole, tätä kutsutaan talletuskadoksi, joka voi kaataa koko pankkijärjestelmän hyvin helposti, miksi tallaisia riskejä otetaan turhan takia.
By NumBall Vantaa (kotona) 63v.
Pankit luovat rahaa tyhjästä...
10
440
Vastaukset
- Anonyymi
Tyhjästähän ne vääntää sun ja lippalakin eläkkeetkin!
- Anonyymi
Miten aloitus liittyy thaimaan matkailuun?
- Anonyymi
Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.
- Anonyymi
Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.
Jos sun kaikki päivitäiset ajatukset saatettaisiin kirjalliseen muotoon, niin se kävisi oppikirjasta psykiatrian opiskelijoille esimerkkinä mitä pitää sisällään äärimmäinen hulluus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.
Onko kymppi tehnyt kiukaasta aloituksen????
- Anonyymi
Raha on kuin napanöyhtä. Sitä tulee aina, sanoisin melkeipä tyhjästä.
T: Silkkipaitulimiäs - Anonyymi
Kikkelis kokkelis, se on Puppe tässä moi! Arvatkaa mitä?
- Anonyymi
Kävin juuri vaihtamassa ruplia bahteiksi, sain yhdellä ruplalla 29 satangia.
- Anonyymi
Rupla on hyvä valuutta Thaimaassa koska kurssi on tosi hyvä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2093133Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002728Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751788Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501687Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391551- 1221356
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171240- 1051239
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4091218MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,91183