Pankit luovat rahaa tyhjästä...

Anonyymi-ap

On tämä maailma outoa, kun otat lainaa pankista pankit luovat rahan tyhjästä, eli kun laina-anomuksesi on hyväksytty pankilla ei ole sinulle lainaamaansa rahaa lainkaan, vaan kun raha siirtyy tilillesi, se vasta syntyy..

Mihin tämä johtaa, pankkit voivat luoda 100 euron talletuksella jopa 10.000 euroa lainarahaa, kun vakuusvaatimus on 0.8 prosenttia talletuskannastaan, mihinhän tämä johtaa tulevaisuudessa, kun tätä on jo nyt harrastettu vuosi kymmeniä, siitä lähtien kun markka irrotettiin kultakannasta.

siis rahanarvo määräytyy uskomukseen että se on sen arvoista, ei siis euron arvo on yksi euroa onko herää kysymys...

Kun tallettajat haluaa rahansa pois pankista, pankeilla ei ole varaa maksaa niitä koska niillä ei niitä edes ole, tätä kutsutaan talletuskadoksi, joka voi kaataa koko pankkijärjestelmän hyvin helposti, miksi tallaisia riskejä otetaan turhan takia.

By NumBall Vantaa (kotona) 63v.

10

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhjästähän ne vääntää sun ja lippalakin eläkkeetkin!

    • Anonyymi

      Miten aloitus liittyy thaimaan matkailuun?

      • Anonyymi

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.


      • Anonyymi

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pasanen on ottanut luottokortin lisäksi lainaa, että saa maksettu Torista hankittavat huonekalut ja ostettua reitittimen ihan omaksi.

        Jos sun kaikki päivitäiset ajatukset saatettaisiin kirjalliseen muotoon, niin se kävisi oppikirjasta psykiatrian opiskelijoille esimerkkinä mitä pitää sisällään äärimmäinen hulluus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etelä-Savolaisen saunan kiukaan verran.

        Onko kymppi tehnyt kiukaasta aloituksen????


    • Anonyymi

      Raha on kuin napanöyhtä. Sitä tulee aina, sanoisin melkeipä tyhjästä.
      T: Silkkipaitulimiäs

    • Anonyymi

      Kikkelis kokkelis, se on Puppe tässä moi! Arvatkaa mitä?

    • Anonyymi

      Kävin juuri vaihtamassa ruplia bahteiksi, sain yhdellä ruplalla 29 satangia.

      • Anonyymi

        Rupla on hyvä valuutta Thaimaassa koska kurssi on tosi hyvä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      271
      10082
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      216
      5799
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5316
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4959
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      11
      3221
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      4
      2608
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2499
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2319
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      372
      2110
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1985
    Aihe