Saksalainen Timo yllättyi miten niukasti työttömiä tuetaan suomessa

Anonyymi-ap

Ohjelmistokehittäjänä Suomessa työskennellyt saksalainen Timo kertoi maanantaina Helsingin Sanomien haastattelussa yllättyneensä siitä, kuinka niukasti työttömiä Suomessa tuetaan.

Hän sai työttömäksi jäätyään työttömän perusturvaa ja asumistukea 975 euroa kuukaudessa. Selvitäkseen vuokranmaksusta ja esimerkiksi elatusmaksuista hän haki myös toimeentulotukea.

11

292

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on nykyään rupinen kehitysmaa.

      • Anonyymi

        Saa täältä muuttaa venäjään tai somaliaan jos rahkeet ja tahto riittää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa täältä muuttaa venäjään tai somaliaan jos rahkeet ja tahto riittää

        Mielummin Venäjälle kuin nyky-Suomeen.


    • Anonyymi

      Suomi on paska maa

      • Anonyymi

        Naapurin masoineen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Naapurin masoineen

        Ja savolaisine murrin perseineen


    • Anonyymi

      Jo Juha Sipilän aikana Suomi sai noottia eu:lta tästä asiasta. Mitään ei tapahtunut. Mietin jo silloin, millä valheilla kulloinenkin hallitus eu:lle, on pessyt kätensä ja eu on nielkyt valheet.
      Nyt se on todellista, josta olen 10 v kirjoittanut eri palstoille. Suomi on eu:n slummi. Jokaisella maalla (eu:han on yksi maa joidenkin mielestä) on slumminsa. Odottelen vain, koska hökkelikylät alkaa nousemaan mm stadin ympärille.

    • Anonyymi

      Se ongelma on siinä että työttömiä voitaisiin tukea enemmänkin SEN AIKAA ETTÄ LÖYTÄVÄT TÖITÄ mutta kun suomessa on kuvitelma että täällä VOI VALITA ELÄÄKÖ TOISTEN RAHOILLA TYÖTTÖMÄNÄ KOKO ELÄMÄNSÄ VAI MENEEKÖ TÖIHIN. Nämä elämäntapatyöttömät tuovat ison laskun suomalaisille. Etuisuuksia on pakko leikata että nämä lorvijat saadaan työhön ja yhteiskunnan hyväksikäyttö loppumaan.

      • Anonyymi

        Älä keuhkoa, käpy.


      • Anonyymi

        Ihan turhaan esität työttömistä väärää ja kunniaa loukkaavaa valhetta.

        Myös työttömillä on oikeus vapaasti valita työnsä, eikä työttömillä ole minkäänlaista lakiin perustuvaa velvollisuutta kuunnella esim. sinun julkisesti esittämiä valheita.

        Mielestäni tämän kommentin esittäjä pitäisi selvittää poliisin toimesta ja laittaa kunnianloukkauksesta ja yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä.

        Se EI ole SINUN valinta, mitä työttömät valitsee. Työttömät saavat valiita ihan vapaasti mitä itse haluavat, niin sanoo laki. Sinäkin olet saanut vapaasti valita, myös kaikki muutkin valitsevat vapaasti.

        Jos SINUN palkkaasi on mennyt kaikki rahat ja työttömien työpaikkoihin ei enää riittänyt, silloinhan se olet SINÄ joka olet ongelma.


    • Anonyymi

      Töihin on mahdotonta mennä, koska työn rahoitus puuttuu.

      Työn rahoitus on ajettu Suomessa alas jo vuosikausia, syynä on se että näin kuvitellaan että kansa noin vain alkaa tekemään halpa- tai ilmaistyötä karenssien uhalla.

      Valitettavampaa onkin sitten se, että tällainen toiminta jossa tavoitellaan kansan pakottamista, on suoraan lainvastaista toimintaa. Tehkää aina hallintokantelu, mikäli joudutte minkäänlaisen pakottamisen kohteeksi, teillä on aina vapaus valita minkä työn valitsette tai ette valitse ja työn valintakriteerit (mm. työehdot) määrittelette samaisen vapaan valinnan oikeuden mukaisesti.

      Sopimusta ei voi olla edes olemassa jos molemmat sopimusosapuolet ei ole vapaaehtoisesti hyväksyneet sopimusta, kyse on silloin aina kiristämisestä jos sopimuksen aikaansaamiseksi on käytetty minkäänlaista uhkaa mistään.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      597
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      107
      448
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe