Mistä saisi tietoa kabbalah-uskonnosta?? tuleeko se nauha vasempaan käteen??
Kabbalah???
4
1028
Vastaukset
- Uskon_puolst.
Kabbala on KIRJA. Ei varsinaisesti uskonto eikä nauha.
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/097323153X/ref=pd_sxp_f/002-8572732-5868847?v=glance&s=books- ei ole
kirja vaan juutalainen mystinen oppi. Sen nykymuodot kaupallisia kristillisiä ties mitä. Juutalaisena se on säilynyt vain omien piirissä eikä sitä opeteta muille.
Kabbalaan kuuluu kyllä kirjojakin, Zohar esimerkkinä ja kabbalasta on tehty lukemattomia kirjoja. Pääosin pötyä,mutta Gershom Scholemin kirjoja suosittelen jos haluaa saada luotettavaa asiatietoa.
- Xilomeida
Jos kiinnostaa vain nauha niin laita mihin haluat...Diggaatko Britneytä kenties?
Kabbalasta varmasti osaa joku tuolla Juutalaisuus-palstalla kertoa enemmän... - mekubal
ehkä tästä osoitteesta voit udella lisää
http://kabbalah-suomi.com/keskustelu/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525416Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5873472SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2712719"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141301Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re221248Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917