Mistä saisi tietoa kabbalah-uskonnosta?? tuleeko se nauha vasempaan käteen??
Kabbalah???
4
956
Vastaukset
- Uskon_puolst.
Kabbala on KIRJA. Ei varsinaisesti uskonto eikä nauha.
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/097323153X/ref=pd_sxp_f/002-8572732-5868847?v=glance&s=books- ei ole
kirja vaan juutalainen mystinen oppi. Sen nykymuodot kaupallisia kristillisiä ties mitä. Juutalaisena se on säilynyt vain omien piirissä eikä sitä opeteta muille.
Kabbalaan kuuluu kyllä kirjojakin, Zohar esimerkkinä ja kabbalasta on tehty lukemattomia kirjoja. Pääosin pötyä,mutta Gershom Scholemin kirjoja suosittelen jos haluaa saada luotettavaa asiatietoa.
- Xilomeida
Jos kiinnostaa vain nauha niin laita mihin haluat...Diggaatko Britneytä kenties?
Kabbalasta varmasti osaa joku tuolla Juutalaisuus-palstalla kertoa enemmän... - mekubal
ehkä tästä osoitteesta voit udella lisää
http://kabbalah-suomi.com/keskustelu/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1348287Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1412642Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612503Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531329