"Talouskasvua tulee ja velkasuhde taittuu 2027". Aikaisemmistakaan "lupauksista" ei ole yksikään pitänyt paikkansa. Ei ole tullut 100000 uutta
työapaikkaa. Velanotto ei ole loppunut. Hallituksen toimien seurauksena
valtion tulot hupenevat, eivät kasva niinkuin pitäisi, mutta työttömyys
kasvaa ja epäluottamus hallitusta kohtaan kasvaa.
Onko mitään pohjaa hallituksen tämänpäiväisille "vakuuttaville" (lume)lupauksille:
35
317
Vastaukset
Ei ole varauduttu talouskasvuun, leikkauksiin olisi joutunut oli mikä hallitus tahansa, leikkaukset olisi voinut tehdä vähän eri tavalla, tulo puolta saatu toisella tavalla.
Muistan edellisen hallituksen alussa, kokoomus Orpo tivasi vähän väliä entä miten se työllistäminen. Nyt Orpo ja Purra saisi olla tyytyväisiä työllisyys on näin hyvä Marinin kauden jälkeen.
Jollei ensi vuoden kuluessa tule työllisisyys talouden kasvua, sitä olisi oltava ensin ne työttömäksi joutuneet työllistettävä, sitten ne 100 000 uutta työllistettyä, silloin olette saavuttaneet sen minkä kaksi edellistä hallitusta eikä nyt ole edes mikään kriisi päällä.Onko hallitukselta unohtunut listaamattoman yhtiön osinkojen verohelpotus on rikkaan paras ystävä, tarkoitan siinä yksi mistä tuloja valtiolle. Niitä löytyy lisää miljardi kaupalla onko ne unohdettu tahallaan, sitten valitetaan ei ole rahaa julkiseen terveyden hoitoon, syytetään Sotea, me Purran kanssa olisimme tehneet upean Soten.
- Anonyymi
Eipä tämä kommentti ainakaan sieltä älykkäämästä päästä ole!
- Anonyymi
Pertikille peukut ! Osinkojen verohelpotukselle on tultava loppu !
En hauku, minä aina totean perustaen tosiasioihin.
Nyt levolle laske luojani öitä, aamu yöhön asti.- Anonyymi
Tämä on pikeiden politiikka palstojen jälkeen poliittisin palsta.
Hyvä että ollaan kiinnostuneita, tämä on viimeinen ponnistus. Nähtävästi lakkaa politiikkakin kiinnostamasta kun näkee että aikaa on vähän, on elämäsä muutakin. - Anonyymi
Ei mitään pohjaa. Laboren edustaja sanoi tänään TV:ssä, ettei mistään ole
mitään varmuutta. Hallitus yrittää luoda kuvaa niinkuin sillä olisi
tilanne hallinnassa, vaikka mitään tuloksia sen leikkauksia ei ole tullut
ei ainakaan velka vähene näillä keinoin. Sehän oli hallituksen päätavoite
ja ne Orpon lupaamat 100000 uutta työpaikkaa.
Samassa ohjelmassa todettiin, että työttömien määrä kasvaa entisestään,
kun sote-alalta ja hallinnosta annetaan monoa jopa kymmenille tuhansille
ihmisille.- Anonyymi
Kumpi lähti ensin, tukka vai järki ??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpi lähti ensin, tukka vai järki ??
Persu 11:05, persut ei olleet edes paikalla kun järkeä jaettiin.
- Anonyymi
Velkasuhteen kasvun pysähtyminen on hyvin epävarmaa.
Ei se pysähdy sillä, että hallitus istuu kädet ristissä eikä yritäkään
saada talouskasvua aikaan. - Anonyymi
Kokoomuksen ja PS:n näkemyksen mukaan isänmaan etu vaatii aina kaikkien
köyhien köyhdyttämistä ja rikkaiden rikastamista.- Anonyymi
Orpon Persuhallituksen tavoite velkaantumisen taittumisesta jää kaukaiseksi haaveeksi.
"Ennusteen" tarkoitus onkin vain rauhoittaa äänestäjiä, että hallitus saisi jatkaa
leikkauksiaan, jatkaa rahanjakamista varakkaille eikä sitä yritettäisi kaataa.
- Anonyymi
Kokoomuksen ja PS:n näkemyksen mukaan isänmaan etu vaatii aina kaikkien
köyhien köyhdyttämistä ja rikkaiden rikastamista.- Anonyymi
Yllättyneet, käsi ylös nyt !!!! No niin, lopettakaa se huitominen !!!!
https://www.ku.fi/artikkeli/5056603-hallitus-siirtaa-suomen-amerikkalaiseen-terveydenhuoltojarjestelmaan-nyt-kaikkien-on-syyta-toivoa-hartaasti-pysyvansa-terveina - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yllättyneet, käsi ylös nyt !!!! No niin, lopettakaa se huitominen !!!!
https://www.ku.fi/artikkeli/5056603-hallitus-siirtaa-suomen-amerikkalaiseen-terveydenhuoltojarjestelmaan-nyt-kaikkien-on-syyta-toivoa-hartaasti-pysyvansa-terveinaHirvittävä tulevaisuudenkuva, minkä Orpo ja Purra haluavat luoda Suomeen !!!
- Anonyymi
Kattelin selvityksen. Mieleen tuli, kuinka kalliiksi säästöt tulevat, kun tärkeistä kohteista säästetään. Mm ammattikoulutus ja sairaanhoito. Se jää nähtäväksi myöhemmin. Tuleeko romahdus siinä kohtaa, kun "velkaantuminen taittuu". Meitä vanhoja tulee mutta ei me kovin kauaa maata köyhdytetä.
- Anonyymi
Ei velkaantuminen taitu tämän hallituksen aikana eikä seuraavankaan.
Suomesta ei ole jäljellä kuin rauniot persuhallituskauden lopussa.
Suomen talous tosi synkässä tilassa, vaalien jälkeen tulleet ennustukset ovat jääneet ennustuksiksi, eilen tuli monelta talous viisaalta vain ei pystytä antamaan muuta ennustusta kuin toivotaan toivotaan toivotaan.
Paras kun ei selitetä mitään, ainoa minkä totean kaksi edellistä hallitusta jättäneet kohtuulliset eväät Orpolle, tämä hallitus itse vastuussa saavutuksistaan.- Anonyymi
Hankaliakin päätöksiä täytyy tehdä, mutta ei niiden silti ole pakko olla typeriä.
https://yle.fi/a/74-20108629 Anonyymi kirjoitti:
Hankaliakin päätöksiä täytyy tehdä, mutta ei niiden silti ole pakko olla typeriä.
https://yle.fi/a/74-20108629Onko järjen vastaista antaa hyöty julkisen sijasta yksityiselle, tämä on tullut ilmi yleisesti.
Kokoomus toimii jääräpäisesti ei peräänny turun tunnin radasta, monesta muustakin joista on vain kuluja eikä tuloja. Kokoomus sivuuttaa aiheet vaikka perillä mitä on aiheuttamassa.
https://yle.fi/a/74-20108798- Anonyymi
Pertikki kirjoitti:
Onko järjen vastaista antaa hyöty julkisen sijasta yksityiselle, tämä on tullut ilmi yleisesti.
Kokoomus toimii jääräpäisesti ei peräänny turun tunnin radasta, monesta muustakin joista on vain kuluja eikä tuloja. Kokoomus sivuuttaa aiheet vaikka perillä mitä on aiheuttamassa.
https://yle.fi/a/74-20108798Kotitalousvähennyksen leikkaaminen hoiva- ja kotiavun osalta kertoo
pelkästään huonoa hallituksen ihmiskäsityksestä.
Se on hallitukselta suoraa halveksuntaa esimerkiksi iäkkäitä ja pienituloisia
avuntarvitsijoita kohtaan.
- Anonyymi
Meidän nuoruudessa oli töitä ja aika hyvä palkkakin vaikka ei olis ollu koulutusta. Olen auttanu lapsenlapsia eläkkeestäni, heillä ei ole helppoa nykyisin.
- Anonyymi
Lumelupaiukset ovat persuhallituksen "toivotaan, toivotaan" haaveilua,
jota se yrittää saada kansalaiset uskomaan. - Anonyymi
Kokoomuksen ja PS:n näkemyksen mukaan isänmaan etu vaatii aina kaikkien
köyhien köyhdyttämistä ja rikkaiden rikastamista.- Anonyymi
Kun hallitus sanoo sanat "isänmaan etu" silloin on kansalaisten huijaus kyseessä
ja rahansiirto varakkaille.
- Anonyymi
Hallitus on rikkaitten "sossu", se sosialisoi koko kansan yhteisen omaisuuden
itselleen. - Anonyymi
Purra halusikin siis loppujen lopuksi rötösherrojen eliittiklaaniin.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746