Kyllä harmittaa.

Anonyymi-ap

Ostin liikkeestä viisivuotta vanhan toyota corollan auto oli muuten ok mutta kotona kattelin auton pohjaa joka oli kauttaaltaan pinta ruosteesssa kannataako massata vai mitä tehdä.

50

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eI OLE RUOSTEESSA, tOYOTA TEHDÄÄN SÄÄNKESTÄVÄSTÄ TERÄKSESTÄ.

      Säänkestävä teräs eli corten-teräs on kuparilla, kromilla, nikkelillä ja fosforilla niukasti seostettu teräslaatu, jonka pinnalle muodostuu ulkoilmassa hapen ja kosteuden vaikutuksesta oksidikerros. Pintaan muodostuva tiivis oksidikerros estää korroosion jatkumisen syvemmälle.

      Oksidikerroksen muodostumisen jälkeen säänkestävät teräkset saavat ruskeanoranssin, ruosteen värin. Himmeä väri vaihtelee voimakkaasti pinnan märkyyden mukaan: kuivana lähes oranssi pinta on märkänä tummanruskea.

      Tavanomaisissa teräslaaduissa korroosio ulkoilmassa tapahtuu sykleittäin – syntyvä karkeahko ruostekerros kuluu pois ja teräs ruostuu uudelleen, mikä jatkuvasti toistuessaan aiheuttaa materiaalikatoa, korroosiohävikkiä. Säänkestävät teräkset ruostuvat nopeasti hienojakoiseen, tiiviiseen ja kestävään oksidipintaan asti, jolloin korroosiohävikki jää hyvin pieneksi.

      Tekniikan edelläkävijänä toimi amerikansuomalainen arkkitehti Eero Saarinen, joka käytti sitä ensi kerran vuonna 1963 valmistuneessa John Deere -traktoriyhtiön pääkonttorissa Yhdysvaltojen Illinois’ssa.

      • Anonyymi

        Kyllä se minusta on pinta ruostetta ja sitä on kautaaltaan pohjassa kysynkin mitä tälle pitäisi tehdä massata vai mitä.


    • Anonyymi

      Hyvä sojota !

    • Anonyymi

      Ei se Toyota ole Cor-ten terästä nähnytkään. Cor-ten teräslevyjen paksuudet ovat 3 mm ylöspäin.
      Vuodesta2016 Toyota on käyttänyt ohjaamorakenteissaan ultralujaa terästä (tunnetaan myös nimellä Advanced Ultra High Strength Steel). Vaikka teräs on lujaa, niin se on ohutta, joka rypistyy kuin folio ja sitä on vaikea oikoa ja vielä vaikeampaa hitsata perinteisin keinoin. Hitsaushommissa ei saa käyttää lisänä tavallista teräslevyä.

      • Anonyymi

        Itse olen ollut konepaja hommissa 43 vuotta ja ollut corten teräksen kanssa tekemisissäKYLLÄ NÄILLE JUTUILLE SAA NAURAA MITÄ VALETTA KUN GOOGLETETAAN JA TIETO LOPPUU SIIHEN YHTÄÄN TOYOTAA EIKÄ MUUTAKAAN AUTOO OLE TEHTY COTREN TERÄKSESTÄ AIKA NAURETTAVAA VAÄITÄÄ TUOLLAISTA KUN KIINNI JÄÄT VALHEESTA,VALHEESTA,VALHEESTA.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse olen ollut konepaja hommissa 43 vuotta ja ollut corten teräksen kanssa tekemisissäKYLLÄ NÄILLE JUTUILLE SAA NAURAA MITÄ VALETTA KUN GOOGLETETAAN JA TIETO LOPPUU SIIHEN YHTÄÄN TOYOTAA EIKÄ MUUTAKAAN AUTOO OLE TEHTY COTREN TERÄKSESTÄ AIKA NAURETTAVAA VAÄITÄÄ TUOLLAISTA KUN KIINNI JÄÄT VALHEESTA,VALHEESTA,VALHEESTA.

        Toyota pojat munattomia valentelijoita


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Toyota pojat munattomia valentelijoita

        niin on corten-teräs on pellejä haaaaaaaaaaaaaaaa


      • Anonyymi00013

        Saako noita ultralujia peltejä edes hitsata kun lujuus lämmön vaikutuksesta häviää . Nykyään niitä tinataan rai liimataan .


    • Anonyymi00009

      Minulla oli auto jossa pakoputkisto oli ruostumatonta terästä mutta Corten- teräksistä pohjaa ei ole yksikään autotehdas käyttänyt.
      Jos joku haluaa nähdä Corten- terästä niin Helsingissä Vuosaaressa sijaitsevan Pauligin kahvipaahtimon ulkoseinissä on levytys ko. teräksestä, kauniisti on jo oksidoitunut. Juuri oksidoituminen on se tekijä joka muodostaa aikaa ja säätä kestävän suojakalvon ko. materiaalille.

    • Anonyymi00010

      Suojaa. net.

      • Anonyymi00012

        Kaikki toyotat pitäisi käyttää ruostesuojauksen kautta tehtaalla ei suojata


    • Anonyymi00014

      Ei hätää, sivele kesä helteessä maa seudulla jäte öljyä pohjaan ja aja reippaasti pari km kuivaa suolaamatonta hiekka tietä, saat vahvan suoja massan.

      • Anonyymi00019

        Toimi 1970 luvulla, ei Tomi enään.
        Se ruostuu.


    • Anonyymi00015

      tosiaan

    • Anonyymi00017

      aaa

    • Anonyymi00018

      hojohojo

    • Anonyymi00020

      ruostuu

    • Anonyymi00021

      ÅÅÅ

    • Anonyymi00022

      vvv

    • Anonyymi00023

      ööö

    • Anonyymi00024

      ööö

    • Anonyymi00025

      xxx

    • Anonyymi00026

      xxx

    • Anonyymi00027

      zzz

    • Anonyymi00028

      xxxxx

    • Anonyymi00029

      Useempi tuttu on niillä ajellut ihan ilman pohjaa kyllä. Katsastuskin on ymmärtänyt pitkään.

    • Anonyymi00030

      zzz

    • Anonyymi00031

      zzz

    • Anonyymi00032

      nnn

    • Anonyymi00033

      222

    • Anonyymi00034

      222

    • Anonyymi00035

      Kobesteelin korkealujuusteräksellä, josta Toyota tekee ohutfoliopeltiä, ei ole mitään tekemistä Corten teräksen kanssa. Corten-teräs on min 4-5 mm paksua teräslevyä, joka käytetään esim rakennusten fasaadeissa.

    • Anonyymi00036

      xxx

    • Anonyymi00037

      zzz

    • Anonyymi00038

      zzz

    • Anonyymi00039

      qqqq

    • Anonyymi00040

      666

    • Anonyymi00041

      zzz

    • Anonyymi00042

      aaa

    • Anonyymi00043

      aaa

    • Anonyymi00044

      zzz

    • Anonyymi00045

      aaa

    • Anonyymi00046

      ZZZ

    • Anonyymi00047

      XXX

    • Anonyymi00048

      xxx

    • Anonyymi00049

      xxx

    • Anonyymi00050

      zzz

    • Anonyymi00051

      Toyota on synonyymi ruosteelle.

    • Anonyymi00052

      vvvv

    • Anonyymi00053

      xxx

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      236
      5433
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      57
      4751
    3. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      12
      3589
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      288
      3306
    5. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      19
      3275
    6. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      182
      3189
    7. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      73
      2840
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      65
      2067
    9. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      29
      2001
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      90
      1996
    Aihe