Käyn korottamassa englannin yo-kokeen arvosanan. Käytän englantia päivittäin ja pystyn ilmaisemaan itseäni sujuvasti alani asioissa, mutta pitkän kokeen oppimäärän sanat tuntuvat hyvin spesifisiltä ja vierailta. Osaako joku sanoa, että ovatko nämä sanat tulleet vastaan lukiokirjoissa? Omasta ajastani kirjoittaa on vuosia.
Toisekseen onko vinkkejä, kuinka valmistautua kuullunymmärtämiseen? Keskustelen mielelläni englanniksi ja katson dokumentteja, mutta nämä kuullunymmärtämiset ovat myös todella vaikeita. Jotenkin stressaa, että en saakaan ekalla kerralla tai tokalla kerralla vastauksia.
Tavoitteena on saada M, mutta E:hen olen tyytyväinen. Yleisessä testissä saan B2/C1:n.
Englannin yo-koe
4
757
Vastaukset
- Anonyymi
onkohan sinulla kuulossa jotain ongelmaa. Alentumaa tms. Silloin voi tulla ymmärrysongelmia,
Kun työelämässä keskutellaan F2F niin puhe tulee analogisena virtana. Sen sijaan nauhotteena tuleva puhe on digitoitua (vrt. pixelöityä) ääntä ja silloin äänestä puuttuu aina jotain. Amerikan englanti ja standardoitu brittineglanti ovat ääntämykseltänsä aika kaukana toisistansa. Kannatta hankkia frekvenssisanakirja - Anonyymi
voit tarvita tämmöistäkin
https://www.youtube.com/watch?v=Vl-ga67mcjQ - Anonyymi
Ylioppilaskokeessa on myös sanoja, joita ei ole lukion kirjoissa. Kieltä voi ymmärtää hyvin, vaikka ei olisi ennen nähnyt jokaikistä sanaa. Edes laudaturiin ei jokaisen sanan tarvitse olla ennestään tuttu.
- Anonyymi
Mikäli kuuntelua haluat parantaa, niin suosittelen kuuntelemaan TedTalk-videoita. Hyviä, ehkä vähän syventäviä puheita englanniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854940- 402401
- 912370
- 1912330
- 1331929
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231788- 1781550
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161451Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3461243- 351146