Ongelmana backspace

SSH:n kautta kun olen yhteydessä Debian koneeseen, niin backspace näppäin toimii kuin delete, eli poistaa merkin edestä.

Missä on vika?
6345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koskee siis vain "nano" editoria.

Äänestä
  • eiköhän niistä selviä.

    Äänestä

Enpäs nyt muista ulkoa sopivaa kohtaa säätää, mutta jos ajat sen ssh:n xtermin kautta, niin paina ctrl pohjaan ja paina (muistaakseni) keskimmäistä hiiren nappia pohjaan, niin saat menuvalikon. Sieltä kokeile vaihtaa asetus "BS is del" toiseksi.

Äänestä
  • Valitettavasti ongelma ei ole client-puolella, vaan palvelimessa. Koska esim. Gentoo ja Solaris -palvelimessa näppäimet toimivat oikein.

    Äänestä

Eikö täällä ole yhtään hurua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Debian kirjoitti:

SSH:n kautta kun olen yhteydessä Debian koneeseen, niin backspace näppäin toimii kuin delete, eli poistaa merkin edestä.

Missä on vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu