Seurakunta

On tämä ihmeellistä touhua,kun kukat revitään pois haudoilta.Virkamiehille on sitten hommattu sähköauto jolla voi leikkiä kesken työpäivän.Hoitakaa edes haudat kuntoon kun ette muuta saa aikaiseksi.
261829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Virkamiehet ovat julkissektorin palveluksessa. Miten sähköautot ylipäätänsä liittyy kukkien kasteluun?

Äänestä
  • Samoista seurakunnan rahoista ne sähköautot on ostettu virkamiesten ajeluun.Helpompi kuulema kulkea kun ei tarvitse omaa autoa käyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Samoista seurakunnan rahoista ne sähköautot on ostettu virkamiesten ajeluun.Helpompi kuulema kulkea kun ei tarvitse omaa autoa käyttää.

    Onko seurakunnan työntekijöillä seurakunnan omistama sähköauto?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Onko seurakunnan työntekijöillä seurakunnan omistama sähköauto?

    Seurakunta on hankkinut sähköautoja ja kalliin lataus pisteen työntekijöille ajettavaksi. Ei kulu kuulema omat autot kun voi seurakunnan autoilla.Tähän menee meidän verorahat.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Seurakunta on hankkinut sähköautoja ja kalliin lataus pisteen työntekijöille ajettavaksi. Ei kulu kuulema omat autot kun voi seurakunnan autoilla.Tähän menee meidän verorahat.

    Meinaatko, että työntekijöiden pitäisi ajaa työajot omalla autolla?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Seurakunta on hankkinut sähköautoja ja kalliin lataus pisteen työntekijöille ajettavaksi. Ei kulu kuulema omat autot kun voi seurakunnan autoilla.Tähän menee meidän verorahat.

    Ei ole kyse oman auton kulumisesta, vaan siitä, ettei tarvitsisi maksaa kilometrikorvauksia. Vai meinaatko että työntekijän pitäisi maksaa työajot omasta pussista? Maksaisitko itse?

    Äänestä

Kyllä hoidetaan hyvin hautausmaata miksiköhän aina negatiivisuus vallitsee .Ei alettaisi kadehtimaan toisten hyvää !

Äänestä

Kyllä hautausmaa on siisti, useampi henkilö ollut töissä kesän.

Äänestä

Selvästi aloittaja on pahoittanut mielensä jostakin. Näitä sattuu aina. Ei voida mitenkään miellyttää jokaista. En suinkaan väheksy mielipahaa.
On kuitenkin se aika vuodesta kun kesäkukkien aika on ohi, oli sää kuinka kesäinen hyvänsä. On osattava luopua, vaikka ei tunnu hyvältä. Kiitos kesästä kaikille hautausmaalla työtä tehneille, teitte hyvää työtä. Ei ole todellakaan helpoin työpaikka. Minun mielestä on myös hienoa että seurakunnassa investoidaan kestävästi, tuo sähköauto on 👍🏼. Lunta odotellessa...

Äänestä

On hiukan liian prameeta ajella seurakunnan sähköautolla, seurakuntalaiset ne viulut maksaa. Aurailis käytävät auki talvella ja ajelis Fiiatilla, olisi kaikki tyytyväisempiä, paitsi se sähköautokuski.

Äänestä

Ainahan voi erota kirkosta.

Äänestä

No miksi niitä töitä pitäisi omalla autolla tehdä?

Äänestä
  • Kirkon ja seurakunnan tehtävä ei ole omistaa mitään maallisia haihatuksia. Työntekijät voivat ajella ihan omilla autoillaan kun on tarvetta.Toisekseen olishan tuo hyvä että edes joku näistä seurakunnan työntekijöistä edes asuisi täällä Karstulassa. Nykyisellään käyvät täällä vaan töissä.Sepon aikaan tämä ei olisi ollut mahdollista.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kirkon ja seurakunnan tehtävä ei ole omistaa mitään maallisia haihatuksia. Työntekijät voivat ajella ihan omilla autoillaan kun on tarvetta.Toisekseen olishan tuo hyvä että edes joku näistä seurakunnan työntekijöistä edes asuisi täällä Karstulassa. Nykyisellään käyvät täällä vaan töissä.Sepon aikaan tämä ei olisi ollut mahdollista.

    Ei kenenkään tarvitse maksaa työajoja omasta pussista!
    Ja luuletko, että olisi hauskaa srk työntekijänä asua samalla paikkakunnalla, jossa ei voi olla yksityiselämää ollenkaan, kun kaikki asiat ruodittaisiin julkisesti läpi?!

    Äänestä

Tämä on totta entisen kirkkoherran aikaan asiat oli paljon paremmin.Nykyään seurakunta on vaan työntekijöille työpaikka jossa ajellaan ilmaiseksi sähköautoilla.Ennen hoidettiin hautausmaat ja oli omat leirikeskuksen sekä aikaa ihmisille.Nyt ajellaan ylpeinä sähköautolla pitkin maakuntaa.

Äänestä
  • Onko näin?

    Äänestä

Olette kyllä aika hassuja. Poistetaan Suomesta kaikkien firmojen autot yhtäkkiä, ja katsotaan miten ne toimii sen jälkeen. En itsekään hakisi töihin paikkaan missä pitäisi töitä omalla autolla tehdä.

Äänestä
  • Nyt on kyse seurakunnasta jonka rahoitus tulee vero varoista ei mistään yksityisestä firmasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Nyt on kyse seurakunnasta jonka rahoitus tulee vero varoista ei mistään yksityisestä firmasta.

    Kävelystäkö sitä palkkaa sitten pitäisi maksaa?

    Äänestä

Seurakunta voisi järjestää viiniä,juustoa ja virsiä tapahtuman täällä Karstulassa. Olisi kerrankin tavalliselle kansalle jotain tapahtumaan.

Äänestä
  • Tää on hyvä idea!

    Äänestä

Nykyisen seurakunnan toimintaa ei voi kehua millään tasolla. Vaikka miten asiaa kääntää niin kyllä työntekijöiden asuinpaikka vaikuttaa palvelun laatuun.

Äänestä
  • Työntekijällä ei ole siis mitään väliä. Hänen yksityistä elämäänsä voisi sitten vapaasti ruotia yhdessä s-marketin jonossa tyyliin: "huomasitko, nyt se osti yhden pullon olutta. Kyllä on kamalaa!"
    Ei kauheesti tekis mieli asua samalla kylällä, kun jo pelkän hautausmaan asioista ihmiset valittaa anonyymisti. Mitä se olisi ihmisistä?! Huh!

    Äänestä

Tämä on vasta kevyttä verryttelyä kunnes sataa lumen ja päästään riitelemään lumen aurauksesta. Sitä odotellessa.

Äänestä

Hei! Valtio maksaa seurakunnille rahaa hautausmaiden hoidosta sekä hautauksesta. Saarijärven seurakunta on saanut todella vähän rahaa yhteiskunnallisten tehtävien hoitoon. Siihen nähden seurakunta on hoitanut tehtäviä hyvin. Huonomminkin voisi asiat olla.

Sähköautolla yritetään säästää seurakuntalaisten kirkollisverorahoja, kun ei tarvitse maksaa työntekijälle kalliita kilometrikorvauksia. Seurakunnan alue on todella laaja. Työntekijältä loppuisi nopeasti palkka, jos pitäisi työajot maksaa omasta pussista. Sähköauto on nyt kokeilussa, jossa katsotaan, saavutetaanko sillä SÄÄSTÖJÄ! Lisäksi se on paljon ympäristöystävällisempää.

Voi myös miettiä mitä entisen seurakunnan aikaan saavutettiin: kalliita remontteja hometaloihin, joita nyt yritetään paikkailla. Hautausmaata olisi pitänyt hoitaa paremmin jo Karstulan srk aikana, mutta velvollisuudet jätettiin hoitamatta!

Ja vielä tuosta, että työntekijän pitäisi asua samalla paikkakunnalla... Se voi olla aika ahdistavaa, kun pienellä paikkakunnalla kaikki muut tietävät omat asiat paremmin kuin itse. Kyllä siitä on yksityisyys kaukana! Vai meinaatteko, ettei kirkon työntekijällä saisi olla yksityiselämää ollenkaan??

Äänestä

Kyllä seurakunnantyöntekijät olisi hyvä olla ihannomaltapaikkakunnalta,/ja ei kiva jos otettaan omalapsi m ukaan siinä menee huomio iha psen kaitsemiseen. Työtyönä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On tämä ihmeellistä touhua,kun kukat revitään pois haudoilta.Virkamiehille on sitten hommattu sähköauto jolla voi leikkiä kesken työpäivän.Hoitakaa edes haudat kuntoon kun ette muuta saa aikaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu