Tärttämäen saamelaiset?

Tällaisen jutun luin, että tärttämäkeä olisi asuttaneet joskus saamelaiset, olisiko Äänekoskelaisilla saamelaiset juuret?
18511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Joku tutkimus todistaa tuon väitteen todeksi

Äänestä

äänekosken pohjoispuolella asui kanssa porukka tutkimuksen mukaan mitkä olivat sisäsiittoisia, jostain luin tällaisen tutkimuksen, oliko se muuten täällä.

Äänestä
  • Sun äitis aasi

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Sun äitis aasi

    nyt selvis mistä porukasta tuo aasin*ussijakin on ois pitänyt arvata.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    nyt selvis mistä porukasta tuo aasin*ussijakin on ois pitänyt arvata.

    👍👍

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    👍👍

    No sieltähän se kun älykkyys on tuota tasoa. Reppana ei muuta osaa

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    No sieltähän se kun älykkyys on tuota tasoa. Reppana ei muuta osaa

    Oliko tuo tulkinta myötämielisestä tykkään peukutuksesta, jos oli, niin oletpa aikamoinen tulkitsija....todella "älykkö" 😁

    Äänestä

suomen yleisimmät sukunimet.korhonen,virtanen,hämäläinen Ynnä muut ovat pienvijelöytten jälkeläisiä.

Äänestä

Joo täällä onkin paljon länkisäärisiä, ruskeat silmät ja korkeat poskipäät. Joka perheessä tuntuu olevan koira, kaipa se korvaa poron kun sitä ei voi asuntoon tuoda.

Äänestä

Äänekosken historiasta kertovaa lukemista löytyy, siellä mainitaan tästä.

Äänestä

Ei todellakaan ole saamelaista verta yhdessäkään äkiläisessä.

Äänestä
  • Suolahtelaisten jälkeläisiä kaikki koskettomalla Äänekoskella.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Suolahtelaisten jälkeläisiä kaikki koskettomalla Äänekoskella.

    Suolahtelaiset ovat sukujuuriltaan swampkansaa, sen huomaa räpylöistä ja sammakon silmistä.

    Äänestä

suoliahtelaiset b sairaalan jälkeläisiä. siellä moni sai alkunsa

Äänestä

Mustalaiset intiasta.

Äänestä

Minä olen huomannut usean äänekoskelaisen kävelevän takakenossa. Johtunee vanhempien olleen b-sairaalassa ja saaneet runsaasti lääkitystä. Sivuvaikutuksena takakenokävely ja pöljyys yleisestikin.

Äänestä

Suolahtelaiset on kotoisin Venäjältä, perusteita ei varmastikaan tarvitse kertoa.

Äänestä
  • No kerro nyt kuitenkin faktat. Näyttää jo harhaisen haaveilta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tällaisen jutun luin, että tärttämäkeä olisi asuttaneet joskus saamelaiset, olisiko Äänekoskelaisilla saamelaiset juuret?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu