Tilaa kohden rikkaat enremmn
F
Keskimäärin kansalsimem maksaa noin 5000e vuodessa veroissasi maataloustukee A sosiaalista etuutta rikkaille taöonpjille
Sitten maksat kaupassa vielä normi ryöstön
Tukijulli t saavat noin 50 000e krslimäärin
11
600
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla kirjoitustaidolla esitetyissä laskelmissa en pitäisi laskutaitoakaan luotettavana.
- Anonyymi
Laitapa oikeet luvut kun tiiät
Ja mulla ees känny tukimiljardeilla
Kiitos - Anonyymi
Niin siis uus känny kun niin pienet mäppäimet näihin työläisen kouriin
- Anonyymi
Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat
Liikkuva prostituutio on lisääntynyt taloudellisten vaikeuksien vuoksi eri puolilla Eurooppaa. Suomessa alalle tullaan yhä useammin rahan takia.
Erilaisia kondomeja on ripustettuna Pro-tukipisteen seinälle.
Avaa kuvien katselu
Pro-tukipiste on seksityöalan sote-järjestö, jonka ytimessä on muiden palvelujen lisäksi etsivä työ. Järjestön asiakastilojen seinällä esitellään suojavälineitä. Kuva: Clarissa Jäärni / Yle
Clarissa Jäärni
9.9. 5:05
Kuuntele juttu5:23
Seksityöntekijöiden määrä on kasvanut heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.
🎅🤶🎅🤶🦍🦫
Näin arvioi alan sosiaali- ja terveysjärjestö Pro-tukipiste. Sen mukaan yhä useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha. Pro-tukipisteestä kerrotaan, että monet uudet alalle tulijat ovat nuoria aikuisia, jotka harkitsevat seksityötä toimeentulon parantamiseksi.
– Meidän palveluihimme tulee koko ajan uusia - Anonyymi
Paljon enemmän, kansallinen tuki 2.6mrd, ympäristötuki 1.7mrd, EU-tuki 520 milj.,
Pelkästään noista tulee 4.82mrd ja lisäksi tulee järjetön määrä muita tukia metsätuista lähtien.
5mrd/40 000 tekee 125 000€/tila, siinä ei ole läheskään kaikki ja suurin osa verovähennyksitä täysin turhia.- Anonyymi
Höpön höpö.
- Anonyymi
Tunnut olevan humalassa kun noin sekavia kirjoitat.
- Anonyymi
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
Lisäksi matuista kuluja 10.5mrd/vuosi, kyllä kepulit osaa ja paskakokkareetkin ottamassa heti lisää kun eivät tarvoitse persuja.
"Maahanmuutto on käynyt erittäin kalliiksi Hollannin julkiselle taloudelle, ilmenee Amsterdamin yliopiston ja Amsterdamin kauppakorkeakoulun tutkimuksesta (Borderless Welfare State – The Consequences on Immigration for Public Finances).
Tutkimuksen mukaan maahanmuuton nettokustannus oli 400 miljardia euroa Hollannin julkiselle taloudelle vuosina 1995–2019.
Tutkimuksessa ennustetaan, että aikajaksolla 2020–2040 maahanmuuton hintalappu hollantilaisille veronmaksajille on 600 miljardia euroa.
Tutkimuksessa viitataan mm. yhdysvaltalaiseen nobelistiin Milton Friedmaniin, joka on sanonut, että vapaa maahanmuutto ja hyvinvointivaltio ovat samanaikaisesti mahdoton yhtälö.
Tutkimuksessa tuodaan esiin se, ettei Hollanti kansainvälisten säännösten ja EU:n takia juuri pysty valikoimaan siihen, keitä maahan tulee.
Viime vuonna julkaistu hollantilaistutkimus nousi esiin X-viestipalvelussa viikonloppuna, kun Turun yliopiston taloustieteen professori (emeritus) Matti Virén esitteli tutkimuksen tuloksia.
Virén nosti tutkimuksesta esiin sen, että Hollannin maahanmuuton kustannukset olivat keskimäärin 3,8 prosenttia bruttokansantuotteesta vuosina 2015–2019. Lukua nostaa se, että Länsi-Eurooppaa ravistellut vuoden 2015 pakolaistulva osuu tarkastelujaksoon.
– Suhteutettuna Suomen BKT:hen summa olisi 10,5 miljardia euroa, Viren kirjoittaa."
12.2mrd velkaa ja siitä 10.5mrd menee matujen aiheutamiin kustannuksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
Älä nolaa itseäsi persupoika!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä nolaa itseäsi persupoika!
Kyllä te persutukijullit nolaatte itsenne joka päivä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2373026Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell151699Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.101379- 1041228
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291221- 751137
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717957- 135942