Tilaa kohden rikkaat enremmn
F
Keskimäärin kansalsimem maksaa noin 5000e vuodessa veroissasi maataloustukee A sosiaalista etuutta rikkaille taöonpjille
Sitten maksat kaupassa vielä normi ryöstön
Tukijulli t saavat noin 50 000e krslimäärin
11
624
Vastaukset 11
- Anonyymi
Tuolla kirjoitustaidolla esitetyissä laskelmissa en pitäisi laskutaitoakaan luotettavana.
- Anonyymi
Laitapa oikeet luvut kun tiiät
Ja mulla ees känny tukimiljardeilla
Kiitos - Anonyymi
Niin siis uus känny kun niin pienet mäppäimet näihin työläisen kouriin
- Anonyymi
Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat
Liikkuva prostituutio on lisääntynyt taloudellisten vaikeuksien vuoksi eri puolilla Eurooppaa. Suomessa alalle tullaan yhä useammin rahan takia.
Erilaisia kondomeja on ripustettuna Pro-tukipisteen seinälle.
Avaa kuvien katselu
Pro-tukipiste on seksityöalan sote-järjestö, jonka ytimessä on muiden palvelujen lisäksi etsivä työ. Järjestön asiakastilojen seinällä esitellään suojavälineitä. Kuva: Clarissa Jäärni / Yle
Clarissa Jäärni
9.9. 5:05
Kuuntele juttu5:23
Seksityöntekijöiden määrä on kasvanut heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.
🎅🤶🎅🤶🦍🦫
Näin arvioi alan sosiaali- ja terveysjärjestö Pro-tukipiste. Sen mukaan yhä useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha. Pro-tukipisteestä kerrotaan, että monet uudet alalle tulijat ovat nuoria aikuisia, jotka harkitsevat seksityötä toimeentulon parantamiseksi.
– Meidän palveluihimme tulee koko ajan uusia - Anonyymi
Paljon enemmän, kansallinen tuki 2.6mrd, ympäristötuki 1.7mrd, EU-tuki 520 milj.,
Pelkästään noista tulee 4.82mrd ja lisäksi tulee järjetön määrä muita tukia metsätuista lähtien.
5mrd/40 000 tekee 125 000€/tila, siinä ei ole läheskään kaikki ja suurin osa verovähennyksitä täysin turhia.- Anonyymi
Höpön höpö.
- Anonyymi
Tunnut olevan humalassa kun noin sekavia kirjoitat.
- Anonyymi
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
Lisäksi matuista kuluja 10.5mrd/vuosi, kyllä kepulit osaa ja paskakokkareetkin ottamassa heti lisää kun eivät tarvoitse persuja.
"Maahanmuutto on käynyt erittäin kalliiksi Hollannin julkiselle taloudelle, ilmenee Amsterdamin yliopiston ja Amsterdamin kauppakorkeakoulun tutkimuksesta (Borderless Welfare State – The Consequences on Immigration for Public Finances).
Tutkimuksen mukaan maahanmuuton nettokustannus oli 400 miljardia euroa Hollannin julkiselle taloudelle vuosina 1995–2019.
Tutkimuksessa ennustetaan, että aikajaksolla 2020–2040 maahanmuuton hintalappu hollantilaisille veronmaksajille on 600 miljardia euroa.
Tutkimuksessa viitataan mm. yhdysvaltalaiseen nobelistiin Milton Friedmaniin, joka on sanonut, että vapaa maahanmuutto ja hyvinvointivaltio ovat samanaikaisesti mahdoton yhtälö.
Tutkimuksessa tuodaan esiin se, ettei Hollanti kansainvälisten säännösten ja EU:n takia juuri pysty valikoimaan siihen, keitä maahan tulee.
Viime vuonna julkaistu hollantilaistutkimus nousi esiin X-viestipalvelussa viikonloppuna, kun Turun yliopiston taloustieteen professori (emeritus) Matti Virén esitteli tutkimuksen tuloksia.
Virén nosti tutkimuksesta esiin sen, että Hollannin maahanmuuton kustannukset olivat keskimäärin 3,8 prosenttia bruttokansantuotteesta vuosina 2015–2019. Lukua nostaa se, että Länsi-Eurooppaa ravistellut vuoden 2015 pakolaistulva osuu tarkastelujaksoon.
– Suhteutettuna Suomen BKT:hen summa olisi 10,5 miljardia euroa, Viren kirjoittaa."
12.2mrd velkaa ja siitä 10.5mrd menee matujen aiheutamiin kustannuksiin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On se uskomatonta tuhlausta VELAKSI, yli 5mrd tukijulleille joka vuosi, asuntosijoittelijoille yli 2mrd ja mitä kaikkea muuta. Silti ek-lahtarihallitus antaa vaan verohuojennuksia rikkaille ja yrittää orjuuttaa työläisiä entisestään. Toivottavasti se sisällissota tulee mahdollimman pian niin laitetaan lahtarit monttuun.
Älä nolaa itseäsi persupoika!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä nolaa itseäsi persupoika!
Kyllä te persutukijullit nolaatte itsenne joka päivä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518