tuommoinen 5 lapainen perus kattovalaisin tuuletin on katossa , millainen on tuon tuulettimen nopeudensäätö juttu?
onko se tehty vastuksilla , väityksillä vai miten tuo nopeuden muutos tapahtuu kun ketjua vetää niin nopeus muuttuu, kuka tietää?
kattotuulettimen nopeudensäädin 123-0
11
303
Vastaukset
- Anonyymi
Luulen että moottorin käämissä on väliottoja eri tehoille.
- Anonyymi
se kledju on yhdistetty pieneen vaihteistoon ja vaihdekeppiin tai hihnapyörästöön joka vaihtaa hihnanpaikkaa..joku tuommoinen.
- Anonyymi
ilmeisesti naks naks säädin yhdistää eri johdot jotka on eri tehoisille käämeille, juutuubissa on juttua kun cirjottaa "ceiling fan speed control"
- Anonyymi
onko kattotuuletin ac vai dc moottorilla?
jos dc eli direct current se säästää sähköä 70 prosenttia enemmän kuin ac moottori ja on hiljaisempikin.
jänniä juttuja....- Anonyymi
Kulutus on noilla niin pientä ettei prosenteilla, huomattavasti kalliimpi dc-rakkine hanki hintaansa ikinä takaisin.
- Anonyymi
https://portiikki.fi/blogi/kattotuuletin-sahkonkulutus-kuinka-paljon-sahkoa-kattotuuletin-kuluttaa/
Tuosta voi arvioida tehonkulutuksen erojs dc- ja ac-moottoreilla. - Anonyymi
meillä on tuommoinen 5 lapainen olohuoneessa lähes leinuunin yläpuolella, talvella kun uuni hohkaa 300 astetta niin ropelli päälle ja lämpö lentää hyvin.
- Anonyymi
Myös pölyt lentävät hyvin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös pölyt lentävät hyvin...
Imurit on keksitty
- Anonyymi
Kaminapuhallin on hiljainen ja tehokas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaminapuhallin on hiljainen ja tehokas.
- ja ihan tehoton
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173113Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1261948Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101142Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880