Suomen Olympiakomitea

Anonyymi-ap

Olympiakomitean pj:n Jan Vapaavuoren olisi tullut ottaa oma-aloitteisesti lähtöpassit,koska epäonnistui johdossa. Mutta lähdöt sai kuten oletettiinkin Matti Heikkinen.
Olisit tunnustanut Vapaavuori rohkeasti ,että et ollut tehtäviesi tasalla.
OK:n puheenjohtajuus tuntuu olevan kokoomuslaisille kunniapaikka.

15

575

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän kokoomuslaiset tee koskaan virheitä.

      • Anonyymi

        Eikä urheilijat halua tehdä töitä poliittisten johtajien kanssa.
        "Valentin Kononen, onko sinulla halukkuutta kyseiseen pestiin?

        – Ei oikeastaan ole. Mitä enemmän olen asiaa tutkinut, niin sitä selvemmäksi on käynyt, ettei nykyinen toimintarakenne palvele huippu-urheilua. Minua ei kiinnosta mennä Matti Heikkisen saappaisiin, koska ne saappaat ovat ihan väärät. Siellä joutuisi tavallaan tekemään töitä poliitikkojen kanssa, jotka eivät tiedä asioista. Se on tosi ikävää."


    • Anonyymi

      Ammattilaiset asialle,eikä mitään vanhojen kunniavirkoja (palkkiovirkoja).

    • Anonyymi

      Menestyshän se ratkaisee ja viime vuosien hallituksien johdolla huippu-urheilu ei ole saavuttanut menestystä kesäkisoissa. Olihan niitä ennen komiteassa pitkän linjan urheilujohtajia Uunila, Homen, Ilkka ja Talermo.

      Näiden jälkeen on jotakin tapahtunut. Onko se tätä organisaatioiden muokkausta ja strategian viilausta ollut tekeminen. Se oli jotenkin selkis homma kun Uunila, Homen ja Ilkka antoivat lausuntoja olympiaadeista, miten on menny, mitä tehty ja mitä seuraavaksi. Paatilla oli suunnat ja kipparit. Viime vuosina ei varmasti edes suurelle yleisölle ole tiedossa kuka on johdossa ja mitä kuuluu.

      Kaikki ei tietenkään tykkää, mutta hallitukseen ehkä saatava myös pääomapiirien intohimoisia urheiluvaikuttajia jotka jelppisivät potentiaalisia talentteja ja menestyjiä. Poliitikkoja voi olla mutta ehkä siinä on menty liian pitkälle. On jälkiviisastelua vapaavuorelta jos itse organisaatio ei tiedä, että parikymppinen naisnyrkkeilijä ottelee viidenneksi ja valmentaja huonosti resurssoitu. Eikä suuri yleisö tai media edes isommasti tiedä moisesta tapauksesta. Kertooko se sen, että urheilujournalismin tietotaso suomessa on aika huono, mikäli ei tiedetä kenellä on mahdollisuuksia. Lehtien palstalla saattaa paistatella pikajuoksijoita, joilla ei sitten arto bryggaren aikojen oikeasti ole mitään mahdollisuutta olympiafinaaliin.

    • Anonyymi

      Tuntuu että mediassa on näitä valitun johdon hännystelijöitä aika paljon,eivätkä he uskalla kritisoida edes tarvittaessa tehtyjä päätöksiä.
      Ammatti-ihmisiä lisää johtopaikoille ja pihalle nämä "hyvä veli" systeemillä valitut hännystelijät.

    • Anonyymi

      Ensimmäisen kerran Vapaavuori tekee oikean päätöksen.
      Koko olympiakomitean pj oli turha harharetki.

    • Anonyymi

      Nyt OK:n johtoon urheilua tunteva henkilö,jolla on alalta näyttöjä.

    • Anonyymi

      Urheilu-uutiset keskittyvät joukkuelajeihin, harvinaisempien yksilölajien menestyjät jäävät pimentoon.

    • Anonyymi

      No Esa kerro. Kun täälläkin kirjoittelet! Miksi Niemen värit ei käy liiton toiminnassa.?

      Missä viipyy 100K Sponssituet, mitkä lupasit Pariisiin? Ne firmat ainakin takoo huippu tuloksia ja kirjanpidon mukaan et ollut yksin Pariisissa!!!

      Sekä muut valheet mitä syllät jäsenistölle.

    • Anonyymi

      Älkää hyvät ihmiset valitko Suomen judoliiton Esa Niemeä olympiakomitean johtoon. Se on saanut kohta jo Judoliiton selvitystilaan ja hänen lupaamat 100K oli kusetusta, ei ole euroja näkynyt.

      Miehellä tarve ja halu vain matkustella jonkun piikkiin, kunhan ei itse tarvitse maksaa. Nuoli itsensä linnanjuhliin muiden kustannuksella.

    • Anonyymi

      Kokoomuslaiset alkaneet jo valmistella median johdolla omaa miestään pj:ksi.
      Samaa peliä,kuin muissakin liitoissa.

    • Anonyymi

      Missä kokoomus siellä sekaannus. Mikään muu ei paina ansioina,kuin kakon jäsenkirja,

    • Anonyymi

      Tapani Korjusta ei valittu, tosi harmillinen juttu, osaava kaveri pestiin.

    • Anonyymi

      Jos urheilulliset ansiot ja tietämys olisivat olleet ykköskriteeri olisi Korjus ollut ehdoton ykkönen.
      Mutta valittiin jälleen kerran "sopiwin

    • Anonyymi

      Joo näin siinä kävi valinnassa.
      Kun raha menee olympia-aatteen ja urheilun edelle.
      Silloin kokoomus on hyvä-veli verkostoineen asialla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      130
      3743
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2639
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      34
      2592
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      75
      2411
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      25
      2283
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1370
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      626
      1255
    8. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      144
      1061
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1046
    10. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1045
    Aihe