Jotta Exim4 käyttäisi maidirseja, piti lisätä: /etc/exim4/update-exim4.conf.conf tiedostoon rivi:
dc_localdelivery='maildir_home'
Se toimii, mutta miten vaihdetaan oletus "Maildirs" hakemisto toiseen? Haluan, että se olisi piilotettu, eli /home/user/.maildirs eikä /home/user/Maildirs. Olen etsinyt puoli päivää googlella ratkaisua, mutta en ole vielä löytänyt. Osaako joku auttaa?
Distro on Debian 3.1
Exim ongelma
2
195
Vastaukset
Pikaselailun perusteella voisi tutkia exim.confin kohdan "local_delivery:" arvoa directory, ja vaihtaa sen arvoa toiseen tai lisätä koko rivi, jos se ei ole siellä jo ennestään.
Tyyliin 6.1:
http://www.flatmtn.com/computer/Linux-Exim4.html- Pulassa_
En keksi minne tuon voisi laittaa Debianin eximissa. Confi -tiedostojen logiikka ja nimitysperiaate on älytön, jopa sendmailin konfiguraatio on helpompaa, verrattuna tähän Debianin exim-modifikaatioon.
Gentoon jälkeen tämä Debian tuntuu aivan jostain venäjältä. Ainoastaan Debianin ratkaisu Apache konfiguraatiosta mielestäni on parempi kuin Gentoossa, mutta kaikki muut on jostain syvältä kivikausiajalta.
En taida olla olemassa yhtään kunnollista Linux distroa, kaikissa on jotain puutteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101094
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18609Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606- 68567
- 95552
- 26512
- 44493
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47437