Perinnöstä kieltäytyminen

Anonyymi-ap

Tässä kerrottu on faktaa, ei mielipidettä. Näin asia on mennyt ja hoidettu viraston kanssa.

Laitan tähän oman kokemuksemme perinnöstä kieltäytymisestä, kun kuolinpesässä on lomaosake, josta on velkaa.

Lomaosakkeet ovat yhtä hankalia perinnössä kuin esimerkiksi kesämökki tai muu kiinteistö alueella, josta kukaan perillinen ei sitä halua, eikä niillä ole oikein arvoa ja niistä eroon pääseminen voi olla vaikeaa. Ei auta, vaikka niistä olisi velkaakin jäljellä, sillä esimerkiksi lomaosake katsotaan kiinteäksi omaisuudeksi, jolla on arvoa. Se periytyy velkoineen päivineen.

Perinnöstä voi kieltäytyä, kunhan tekee sen tehokkaasti ja vastikkeetta, eikä ryhdy perintöön millään tavalla. Tällöin perillisen tilalle tulee hänen omat mahdolliset lapset. Jos lapset ovat alaikäisiä, he eivät voi itse kieltäytyä perinnöstä, eikä vanhempi saa edustaa kieltäytymisessä omaa lastaan.


Tällöin on kaksi etenemismallia.:
1) digi-ja väestövirasto saattaa pystyä vanhempien esityksellä myöntämään lapselle oikeuden kieltäytyä perinnöstä lapsen edun mukaisesti. Tämä edellyttää sen, että kuolinpesä jää negatiiviseksi.
2) joissain tapauksissa voi tulla eteen tilanne, (esim silloin, jos kuolinpesä on positiivinen ja perinnöstä silti halutaan kieltäytyä myös lasten osalta) että pitää hommata tilapäinen edunvalvoja digi-ja väestöviraston kautta tähän kieltäytymisasiaan alaikäisille. Edunvalvojan sijaiseksi voi esittää ketä tahansa hyvämaineista henkilöä, jolla ei ole läheistä yhteyttä lapseen. Tämä edunvalvoja sitten katsoo tilanteen lapsen edun mukaisesti ja voi esittää kieltäytymistä digi- ja väestövirastolle.

Täytyy todeta näin omakohtaisena kokemuksena, että aika paljon nämä asiat voivat aiheuttaa päänvaivaa ja myös paperityötä.

On kuitenkin tilanteita, jolloin perintöä ei kannata ottaa vastaan. Esimerkiksi nämä lomaosakkeet. Niiden arvo on romahtanut ja niistä eroon pääsy voi olla todella hankalaa. Samoin huonokuntoinen kiinteistö tai esim remontteja vaativa kiinteistö muuttotappioalueella... Jos perinnässä ei ole muuta omaisille merkittävää omaisuutta, niin saattaa olla järkevämpi kieltäytyä koko perinnöstä, kuin ottaa murheekseen asiaa, jota ei halua.

Vastaan mielelläni kysymyksiin, jos osaan.

0

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        43
        2130
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        171
        1893
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        116
        1310
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1150
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        96
        942
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        889
      7. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        849
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        43
        836
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        31
        772
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        54
        691
      Aihe