Ketsuppitahratragedia herättää hilpeyttä Lontoossa
21.6.2005 7:34
Kansainvälinen Baker & McKenzie -asianajotoimisto on saanut vähemmän mairittelevaa ketsuppijulkisuutta.
Lontoolainen kovapalkkainen juristi on joutunut naurunalaiseksi sihteerilleen lähettämänsä sähköpostiviestin takia. Sihteeri oli vahingossa ruiskauttanut ketsuppia juristipomonsa päälle, ja sähköpostiviestissään Richard Phillips vaati sihteeriä pikaisesti korvaamaan ketsupin aiheuttaman seitsemän euron suuruisen pesulamaksun.
Sihteeri, joka oli juuri palannut töihin äitinsä kuoleman aiheuttaman tauon jälkeen, suuttui pomoltaan saamastaan viestistä niin paljon, että lähetti sen edelleen useille työkavereilleen. Ja sihteerin työkaverit jatkoivat viestin lähettämistä, mutta nyt osoitteena oli jo suurin piirtein koko Lontoo. Lopulta sähköpostiviesti päätyi jo lehtienkin sivuille.
- Jenny hyvä. Minä kävin pesulassa ruokatunnilla ja sain kuulla pesun maksavan neljä puntaa. Arvostaisin suuresti, jos maksaisit kyseisen summan minulle jo tänään, kuului juristin nyt jo sangen kuuluisa sähköpostiviesti.
Ja näin sihteeri oli vastannut:
- Viitaten sähköpostiviestiisi valitan sitä, etten ole ehtinyt maksaa sinulle pesusta aiheutunutta neljän punnan maksua. Äitini sairaus, kuolema ja hautajaisjärjestelyt mietityttivät minua enemmän kuin sinun neljä puntaasi. Sinun rahantarpeesi on ilmeisesti suurempi kuin minun.
Lakitoimisto Baker & McKenzie, jossa juristi ja sihteeri työskentelevät, ei ole järin innoissaan toimiston saamasta ketsuppijulkisuudesta.
- Tämä on kahden työntekijämme keskinäinen asia, joka tosin pääsi karkaamaan käsistä. Tutkimme tapausta, Baker & Mckenzien tiedottaja sanoo.
Richard Phillips on saanut runsaasti palautetta sähköpostiviestistään. Palaute on ollut sävyltään lievästi ilmaistuna kettuilevaa. Eräs kovan tason pankkiiri ilmoitti olevansa syvästi surullinen koko ketsuppitragediasta. Toinen palautetta antanut suositteli Phillipsille muuttoa koko maasta.
Tosijuttu
Iltiksestä
1
2153
Vastaukset
- Egemet
Paljon melua ketsupista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202990Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3622672Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o502441Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä312407Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181489Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121482- 721413
- 571359
- 471344