Hei.
Kysyisin sellaista, että jos perikunnalle kuuluu vainajan irtaimisto, niin kenelle kuuluu irtaimiston tyhjennys talosta?
Vainaja asui vuokralla.
Sen jälkeen, kun perikunta on ensin ottanut tavarat, mitä haluavat.
Mielestäni talon tyhjennys tavaroista kuuluu perikunnalle.
Perikunnan irtaimisto
5
731
Vastaukset
- Anonyymi
Kuuluu kuolinpesälle yhteisesti, kuten sanot, ellei muusta ole (maksua vastaan) sovittu.
- Anonyymi
Kyllä kuolinpesä tyhjentää. Voi antaa jonkun yrityksen tehtäväksi, niitä löytyy googlesta, jos ei itse ennätä tai viitsi
- Anonyymi
Jossain voi olla esimerkiksi sosiaalitoimen kertomana kirpputori, joka noutaa ilmaiseksi isommat kalusteet tai jopa kaiken. Kuolinpesän tyhjentäjät yrittävät pyytää jotain hintaa tyhjennyksestä ja siivouksen osalta, vaikka saavat tavarat.
Itselläni onnistui edellinen. - Anonyymi00005
"Vainajan tavarat" -blogiartikkeli:
https://www.digiselvitys.fi/blogit/blogi - Anonyymi00006
"Kunnan omistama vuokrayhtiö oli tilannut tyhjennyksen menehtyneen asukkaan asuntoon, mutta tyhjennys tehtiin väärään asuntoon."
Kirkkonummen kunnan vuokrataloyhtiö teetti kuolinpesätyhjennyksen väärään asuntoon – perheen kaikki tavarat murskattiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681418
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä401015Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 37627
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573