Huomenna pörssisähkö KALLEIMMILLAAN 44.82c/Kwh
Ihan naurettavaa.
MIKÄ IHME SIINÄ ON KUN ASIAKAS JOUTUU MAKSAMAAN KULUT JOS JOKU LAITOS ON HUOLLOSSA TAI MENNYT HAJALLE?
Eikö' tässä rosvovaltiossa saa enään halpaa sähköä niinkuin ennenvanhaan?
Kaiken pitää maksaa maltaita.
Pari viikkoa sitten valittivat kun tuotetaan liikaa sähköä. Vieläkö se Olkiluoto 3 on säätöliekillä?
SUOMI OMAVARAINEN SÄHKÖSTÄ! Ja sen huomaa.
12
887
Vastaukset
- Anonyymi
Vilkaisepa Fingridin verkkosivua. Juuri äsken oli tuotantoa 6700 MW ja kulutusta 8400 MW. Näyttääkö omavaraiselta?
- Anonyymi
sähkön tuotantoa manipuloidaan.....miksi muuten sähköyhtiöissä on hinnan laskijat millä hintaa kannattee myydä....findrigdin palkkoihin menee satoja mijoonia ihan turhaan..
Turhaa spekulointia. Ei ole vuottakaan kun meille vakuuteltiin että vaikka kaikilla olisi sähköautot suomessa niin sähkö riittäisi ilman ongelmia.
Samaahan VTT.n äijä kertoi uutisissa ettei 5% etanolilla jatkettu bensa lisää kulutusta tai vähennä tehoa vaikka sen omakohtaisesti totesi omassa elämässään, nyt kun tuo jatkos lisättiin 10%.iin niin saman instanssin mies kertoi että tottakai se vaikuttaa kun maissiviinanssa on vähemmän energiaa vastaavaan määrään bensaa verrattuna.- Anonyymi00011
Anonyymi kirjoitti:
sähkön tuotantoa manipuloidaan.....miksi muuten sähköyhtiöissä on hinnan laskijat millä hintaa kannattee myydä....findrigdin palkkoihin menee satoja mijoonia ihan turhaan..
Jaa, tiedät sitten varmaan tarkastikin kuinka monta ihmistä Fingridillä on töissä.
- Anonyymi
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/fingrid-selittaa-nyt-ilmion-sahkon-hintaheilahtelujen-takana-tilanne-on-pingottunut/2e350861-a054-46e5-b695-916e831e1e2c
Tuossahan tuo syy mainittiin:
"”Eli on suljettu kannattamattomana fossiilisiin energialähteisiin perustuvaa polttavaa kapasiteettia. Ja nyt sitten tässä meidän järjestelmässämme nämä ydinvoimalaitosten viat, jotka ovat harvinaisia, sitten näkyvät voimakkaammin (hinnoissa)”, Heikkilä sanoo."
Inkoon 1000MW voimalalle olisi ollut nyt käyttöä. Suomi on tehostettu liian pitkälle.
Pelkään että tämä maa tulee lopulta karsimaan myös kansalaisiaan "kannattamattomina".- Anonyymi
huijausta koko sähkömarkkinat suomessa. Sähkön hinta määrää mitä kannattaa ja mitä ei kannata tehdä ja mihin aikaan päivästä. Ja milloin kannattaa pestä pyykkiä tiskata astiat lämmittää sauna vai kannattaako tehdä noita juttuja ollenkaan? On tää ihan naurettavaa ja kusetusta. ENNEN kun sähkö oli viellä halpaa ei tarvinut kytätä kelloa ja sähkönhintaa voi tehdä huoletta sitä mitä halusi nyt ei. Onko tämä oikein?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
huijausta koko sähkömarkkinat suomessa. Sähkön hinta määrää mitä kannattaa ja mitä ei kannata tehdä ja mihin aikaan päivästä. Ja milloin kannattaa pestä pyykkiä tiskata astiat lämmittää sauna vai kannattaako tehdä noita juttuja ollenkaan? On tää ihan naurettavaa ja kusetusta. ENNEN kun sähkö oli viellä halpaa ei tarvinut kytätä kelloa ja sähkönhintaa voi tehdä huoletta sitä mitä halusi nyt ei. Onko tämä oikein?
nyt se vasta lama alkoi....suomi on ajettu konkurssiin yli suurien energiamaksujen takia...niin polttoaine kuin sähkö..yksikään firma ei tule pysymään pystyssä...kannattiko..?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nyt se vasta lama alkoi....suomi on ajettu konkurssiin yli suurien energiamaksujen takia...niin polttoaine kuin sähkö..yksikään firma ei tule pysymään pystyssä...kannattiko..?
Niinkauan kun pelleillään sähkön hinnalla niin talous ei nouse...yhtään taloa ei mene kaupaksi..
- Anonyymi
Monopolin omaava kartelli voi hinnoitella tuotteensa vapaasti, samoin rajoittaa tarjontaa halutessaan. Kuluttaja voi joko ostaa kalliilla tai olla ilman.
- Anonyymi
MUISTA; Sähkö on tosiasiallisesti PIILO-VERO !
Teollisuus ei tietenkään maksa tuollaisia hintoja, muutenhan se menisi nurin tuotapikaa
t. haans.sea - Anonyymi00010
Mistä tulee tämä yleinen väärinkäsitys, että Suomi olisi omavarainen sähkön suhteen? Katsokaa vaikka tänään Fingridin sivua niin ankea totuus paljastuu. Joitain aikoja erikoisesti kesäaikaan ollaan omavaraisia mutta kylmään aikaan ei toivoakaan. Sitten nuo tuulimyllytkin näyttää tuoitantotehosta päätellen olevan vielä jäässä.
- Anonyymi00012
Ketjun alusta pari vuotta myöhemmin tilanne on käytännössä sama.
Katsokaa tarkkaan kun äänestätte seuraavan kerran. Jokainen ydinvoimaa vastustava pitäisi karsia pois.
Tilanne alkaa näyttämään siltä että Suomi aiotaan pitää, ja on pidetty, niukkasähköisenä jotta voidaan kerätä sähkön hirmuhinnoista kunnon alvit ja muut verot.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253760
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402732Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532290Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131749Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191540Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531512- 971399
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621251Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951204