SUOMI OMAVARAINEN SÄHKÖSTÄ! Ja sen huomaa.

Anonyymi-ap

Huomenna pörssisähkö KALLEIMMILLAAN 44.82c/Kwh
Ihan naurettavaa.

MIKÄ IHME SIINÄ ON KUN ASIAKAS JOUTUU MAKSAMAAN KULUT JOS JOKU LAITOS ON HUOLLOSSA TAI MENNYT HAJALLE?

Eikö' tässä rosvovaltiossa saa enään halpaa sähköä niinkuin ennenvanhaan?
Kaiken pitää maksaa maltaita.
Pari viikkoa sitten valittivat kun tuotetaan liikaa sähköä. Vieläkö se Olkiluoto 3 on säätöliekillä?

12

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vilkaisepa Fingridin verkkosivua. Juuri äsken oli tuotantoa 6700 MW ja kulutusta 8400 MW. Näyttääkö omavaraiselta?

      • Anonyymi

        sähkön tuotantoa manipuloidaan.....miksi muuten sähköyhtiöissä on hinnan laskijat millä hintaa kannattee myydä....findrigdin palkkoihin menee satoja mijoonia ihan turhaan..


      • Turhaa spekulointia. Ei ole vuottakaan kun meille vakuuteltiin että vaikka kaikilla olisi sähköautot suomessa niin sähkö riittäisi ilman ongelmia.
        Samaahan VTT.n äijä kertoi uutisissa ettei 5% etanolilla jatkettu bensa lisää kulutusta tai vähennä tehoa vaikka sen omakohtaisesti totesi omassa elämässään, nyt kun tuo jatkos lisättiin 10%.iin niin saman instanssin mies kertoi että tottakai se vaikuttaa kun maissiviinanssa on vähemmän energiaa vastaavaan määrään bensaa verrattuna.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi kirjoitti:

        sähkön tuotantoa manipuloidaan.....miksi muuten sähköyhtiöissä on hinnan laskijat millä hintaa kannattee myydä....findrigdin palkkoihin menee satoja mijoonia ihan turhaan..

        Jaa, tiedät sitten varmaan tarkastikin kuinka monta ihmistä Fingridillä on töissä.


    • Anonyymi

      https://www.uusisuomi.fi/uutiset/fingrid-selittaa-nyt-ilmion-sahkon-hintaheilahtelujen-takana-tilanne-on-pingottunut/2e350861-a054-46e5-b695-916e831e1e2c

      Tuossahan tuo syy mainittiin:
      "”Eli on suljettu kannattamattomana fossiilisiin energialähteisiin perustuvaa polttavaa kapasiteettia. Ja nyt sitten tässä meidän järjestelmässämme nämä ydinvoimalaitosten viat, jotka ovat harvinaisia, sitten näkyvät voimakkaammin (hinnoissa)”, Heikkilä sanoo."

      Inkoon 1000MW voimalalle olisi ollut nyt käyttöä. Suomi on tehostettu liian pitkälle.

      Pelkään että tämä maa tulee lopulta karsimaan myös kansalaisiaan "kannattamattomina".

      • Anonyymi

        huijausta koko sähkömarkkinat suomessa. Sähkön hinta määrää mitä kannattaa ja mitä ei kannata tehdä ja mihin aikaan päivästä. Ja milloin kannattaa pestä pyykkiä tiskata astiat lämmittää sauna vai kannattaako tehdä noita juttuja ollenkaan? On tää ihan naurettavaa ja kusetusta. ENNEN kun sähkö oli viellä halpaa ei tarvinut kytätä kelloa ja sähkönhintaa voi tehdä huoletta sitä mitä halusi nyt ei. Onko tämä oikein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        huijausta koko sähkömarkkinat suomessa. Sähkön hinta määrää mitä kannattaa ja mitä ei kannata tehdä ja mihin aikaan päivästä. Ja milloin kannattaa pestä pyykkiä tiskata astiat lämmittää sauna vai kannattaako tehdä noita juttuja ollenkaan? On tää ihan naurettavaa ja kusetusta. ENNEN kun sähkö oli viellä halpaa ei tarvinut kytätä kelloa ja sähkönhintaa voi tehdä huoletta sitä mitä halusi nyt ei. Onko tämä oikein?

        nyt se vasta lama alkoi....suomi on ajettu konkurssiin yli suurien energiamaksujen takia...niin polttoaine kuin sähkö..yksikään firma ei tule pysymään pystyssä...kannattiko..?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        nyt se vasta lama alkoi....suomi on ajettu konkurssiin yli suurien energiamaksujen takia...niin polttoaine kuin sähkö..yksikään firma ei tule pysymään pystyssä...kannattiko..?

        Niinkauan kun pelleillään sähkön hinnalla niin talous ei nouse...yhtään taloa ei mene kaupaksi..


    • Anonyymi

      Monopolin omaava kartelli voi hinnoitella tuotteensa vapaasti, samoin rajoittaa tarjontaa halutessaan. Kuluttaja voi joko ostaa kalliilla tai olla ilman.

    • Anonyymi

      MUISTA; Sähkö on tosiasiallisesti PIILO-VERO !

      Teollisuus ei tietenkään maksa tuollaisia hintoja, muutenhan se menisi nurin tuotapikaa

      t. haans.sea

    • Anonyymi00010

      Mistä tulee tämä yleinen väärinkäsitys, että Suomi olisi omavarainen sähkön suhteen? Katsokaa vaikka tänään Fingridin sivua niin ankea totuus paljastuu. Joitain aikoja erikoisesti kesäaikaan ollaan omavaraisia mutta kylmään aikaan ei toivoakaan. Sitten nuo tuulimyllytkin näyttää tuoitantotehosta päätellen olevan vielä jäässä.

    • Anonyymi00012

      Ketjun alusta pari vuotta myöhemmin tilanne on käytännössä sama.

      Katsokaa tarkkaan kun äänestätte seuraavan kerran. Jokainen ydinvoimaa vastustava pitäisi karsia pois.

      Tilanne alkaa näyttämään siltä että Suomi aiotaan pitää, ja on pidetty, niukkasähköisenä jotta voidaan kerätä sähkön hirmuhinnoista kunnon alvit ja muut verot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      344
      2004
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1629
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1311
    4. 143
      1158
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1151
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1151
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      79
      1042
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      962
    10. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      958
    Aihe