Itselläni toimii kohtalaisesti yhdistelmä XPpro OO_1.1.4 Soikko mutta kun yritän asentaa Soikkoa XPhome:een tai win98:aan, saan virheilmoituksen: "Sal3.dll ei löydy" tai jotain sinnepäin.
Mikähän on vialla? Onko vika PC:n ja tuolin välissä?
Mikähän on vialla? Onko vika PC:n ja tuolin välissä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Soikko ei toimi OpenOffice 1.1.4:n kanssa!
OpenOffice 1.1.4 on muuttunut niin, ettei Soikko toimi enää suoraan sen kanssa. Tämä koskee niin OpenOffice.org:sta ladattuja binäärejä kuin distribuutioiden mukana tuleviakin. Onneksi tähän ongelmaan on olemassa ratkaisu: Pavel Janikin rakentamat binäärit. Nämä toimivat myös Soikon kanssa. Erikieliset binäärit voit ladata osoitteesta ftp://ftp.linux.cz/pub/localization/OpenOffice.org/1.1.4/. Kehitystyön etenemisestä kiinnostuneet lukevat mielellään Pavelin päiväkirjaa osoitteessa http://blog.janik.cz/.
Kun olet hakenut Pavelin paketin, asenna se. Jos asentaminen ei onnistu, poista alkuperäinen OpenOffice-hakemisto. Sen jälkeen voit asentaa Soikon ja se toimii.
Kun Soikko on asennettu, näkyy kielivalinnoissa kohdassa "Finnish" edessä "ABC", joka on oikoluvun olemassaolon merkki:
Yritin myös asentaa juuri tuohon Pavelin versioon soikkoa. Asennus tökkäsi myös tuohon samaan valitukseen. Lopulta vika löytyi. OpenOfficen hakemisto oli kirjoitussuojattu. Suojauksen poiston jälkeen asentui hienosti.