Pitkät jäljet - koulukiusaajasta työpaikka- ja some-kiusaajaksi

Kiusaaminen voi jättää pitkät jäljet elämään
HS-linkki ~ https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000007772155.html -

HS-otsikointi: "Kiusaaminen voi jättää pitkät jäljet elämään
Pääkirjoitus|Kiusaaminen ei ole vain yksilöiden vaan koko yhteisön ongelma. Sen seuraukset heijastuvat laajalle."

-HS-pääkirjoitustoimisto

__ __ __
Eteneminen on kilpailua ja vallantavoittelussa keinoja ei kaihdeta

Millainen on johtaja aikuiselämässä, joka oli jo lapsena sisimmiltään epävarma itsestään? Kuinka hän vaikeissa ja yhteisvastuullisissa paikoissa opastaa joukkojaan?

Onko koulukiusaajalla aikuiselämässä sijaa ymmärtää johtamisen periaatteet huomioiden ihmisten erilaisuus, kun jo lapsuudessa ja nuoruudessa keino saada valtaa oli erilaisuuden painostus, arvostelu ja lokaan polkeminen. - näin oli syntynyt perusöyhö!


__ __ __
Väitöskirjan tehnyt Päivi Hamarus kertoi kiusaamista olleen aina,
niin kauan kuin ihmisiä on ollut. Se on veressä. Se on keino kohentaa omaa itsetuntoa ja mainetta kovana kaverina, joka uskaltaa.

Uskallus on aika arveluttavaa, koska se perustuu hiljaisen enemmistön hyväksi käyttöön, heidän enemmistöltään uskaltamatta puuttua epäkohtiin vääryydestä, mitä erilainen vähemmistöön kuuluva joutuu.


Suurin osa ihmisistä on myötäilijöitä,

.. jotka julkisesti seisovat vahvemman esiintyjän takana, vaikka mieli voisi olla vastaankin. Nämä samat seurailijat ovat myös työelämässä ymmärtäen hiljaisesti vääryyden tapahtuvan, mutta uskalluksen puuttuessa ollen vaieten äänitorvensa takana.


Vallanhimoiset ihmiset päätyvät kyynärpäillä johtajapaikkoihin

Johtajuus ei ole vain vallantavoittelua - johtajuus on ominaisuuksia, joille on katetta karismana ja erilaisuuden hyväksyjänä, erotuomarina jakaen tiukkaa oikeudenmukaisuutta pannen peliin itsensä.
Koulukiusaaja ei koskaan pannut peliin itseänsä muutoin kuin kohteen valinnassa, joka oli valmiiksi alakynnessä ollen vähemmistössä jonkin ominaisuutensa takia.


Kuinka paljon johtajistossa on näitä aikaisempia koulukiusaajia,

.. joille painostus, uhkailu, aliarvostaminen ja kyky ymmärtämättömyydestä erilaisuuden rikkaudesta on tuttua. Kuinka paljon nämä arveluttavat ominaisuudet ovat arkipäivää alaisille, joilla omaa heikkoa itsetuntoa vahvistetaan.

Johtajuus on ominaisuus, jota ei voida koulussa oppia! .

__ __ __
Onko some-maailmassa ajattelemattomasti ajelehtiva "öyhö", sitten se aiempi koulukiusaaja ja myöhempi työpaikkakiusaaja ja nyt lopulta potkut työpaikasta saatuaan vakiintunut some-kiusaajaksi, täälläkin foorumilla?

- kerrotteko mielipiteitä - olisivat kiinnostavia! ;-)


__
158515

14

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katso Tiltu peilistä

      • Anonyymi

        Mitä näit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä näit?

        Elävän vainajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elävän vainajan.

        Onko diagnoosisi jo noin huono? Tsemppiä sulle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko diagnoosisi jo noin huono? Tsemppiä sulle!

        Mitä Tiltu meinaat tehdä itsenäisyyspäivänä?


    • Anonyymi

      Missä viipyy tuo täällä viihtyvä öyhö? ;-)

      • Anonyymi

        Ilkka kirjoittaa yleensä keskiyön jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilkka kirjoittaa yleensä keskiyön jälkeen.

        Ellei ole jo kuollut.


    • Anonyymi

      Tunnistatko työpaikkakiusaajat?

      • Anonyymi

        Ne pitäis sanoo heti irti! Miten saattavat viedä toiselta kokotoimeentulon ja sit kertovat kiusatusta epätotuuksia! Sairastahan se on!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6902
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3787
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2605
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      285
      2491
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1906
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      134
      1395
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1316
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe