Miten kynnet voi

Onko vain vanhuutta. Sekä mieheni että minun kynnet lohkeilevat. Ravinnon laadusta ei ole epäilystäkään kummallakaan vaikka asumme eri talouksissa. Takuulla riittävästi maitoa juustoa lihaa ja muuta. Mies vielä käyttää kallista vitaminoitua maitoa. Imeytymisestä en tiedä. Puuhaamme paljon käsillä. Putsaamme verkkoja. Käsittelemme sieniä ja marjoja. Pienimme ja kasaamme polttopuita. Pesemme ja kuorimme juureksia. Eli vanhanaikaista malaiselämää puolivuotta. Toinen puoli kaupunkielämää. Kynsien kunnossa ei eroa. Kuuluuko kynsien enää ollakaan kimmoisat yli 70sinä. Palasia lentää kun vähän jonnekin tökkää ja kärjet liuskoittuvat.
21277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Googleta asia, sieltä voi saada tietoa.

Äänestä

Kyllä kynnetkin rapisee ja muuttuu, ei auta.

Äänestä

Tummelia käsiin ja muuallekin kuiviin paikkoihin myös jalkapohjiin.

Äänestä
  • Ai että Tummeli vahvistaa kynsiä?

    Äänestä

Lähin apteekkisi tietää mitä ainetta kynnet ovat. Myös sen mikä niitä vahvistaa. Joku vitamiinijuttu se on.
. mullgans.

Äänestä
  • Magnesium ja kalkkiyhdistelmä auttaa.

    Äänestä

Ilmeisesti kaikilla muilla yli 70sillä on ehjät kynnet. Siitä olen varma että vitamiinien ja kiv aineiden puutetta ei ole. Rasvauskin usein. Jospa juuri meidän vanhuutemme on alkanut kynsistä. Muuten virtaa piisaa. Tänään tuli 5 isoa ahventa ja iso ja pieni lahna. Lahnat savustuspönttöön ja ahvenet fileinä pakasteeseen.

Äänestä
  • Hauraaksi kaikilla kynnet menee, normaalia se on iän myötä.

    Äänestä

Kyllä kynnet ovat alkaneet lohkeilla. Semmonen juttu, nuorempana en koskaan lakannut kynsiäni, nyt en osaa enää olla ilman jotain kaunista, neutraalia lakkaa.
Voisiko olla, että kun pitää poistaa vanhat lakat, niin lakanpoistoaine voisi haurastuttaa kynsiäni?
Syön monipuolisesti ja käytän myös kalkkia ja D-vitamiinia. Ravinnosta ei kynsien haurastuminen voi kyllä johtua.

Äänestä
  • Voi olla vaaraksi pitkäaikainen käyttö, muitakin esim. hiusvärjäysaineet on epäilyttäviä, ja tyttöjä on varoiteltu meikkaamasta, se on nuorelle iholla pahaksi...jne.

    Äänestä

Paljon teette töitä käsillänne ja varmaankaan eivät hanskat ole aina suojana näissä hommissanne. Tästähän sitten seuraa sormien ihon ja kynsien kuivuminen. Lohkeilemista voi edesauttaa käyttämällä kynsi- ja kynsinauhaöljyä säännöllisesti. Auttaisiko lohkeiluun jos lakkaisi kynnet silloin tällöin?
Sanotaan myös lohkeilun johtuvan E-vitamiinin puutteesta. Aloita vaikka kalamaksaöljykuurilla sisäisesti.

Äänestä
  • Mutta kun talvella emme tee käsillä kuin normaali kerrostalon sisähommia ja ne lohkeilevat yhtä lailla kuin kesällä. Onneksi edes yksi vertaistuki joka tosin hänkin epäilee lakanpoistoainetta. Eikä vanhuutta. Minä en juuri lakkaile, ehkä kerran kahdessa kuussa kun johonkin menen. Käytän väritöntä lakkaa ja annan sen lähteä pois itsestään.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mutta kun talvella emme tee käsillä kuin normaali kerrostalon sisähommia ja ne lohkeilevat yhtä lailla kuin kesällä. Onneksi edes yksi vertaistuki joka tosin hänkin epäilee lakanpoistoainetta. Eikä vanhuutta. Minä en juuri lakkaile, ehkä kerran kahdessa kuussa kun johonkin menen. Käytän väritöntä lakkaa ja annan sen lähteä pois itsestään.

    En polta kynsiäni lakanpoistoaineella. Ei lohkeile-Ikää yli 90 vuotta

    Äänestä

Rukkaset käteen ulkotöissä. Päivittäinen rasvaus.

Äänestä

Minulla oli nuorempana paksut ja vahvat kynnet, nyt ne on ohuet ja vahvat. Joten muuttuneet ovat, mutta eivät katkea eivätkä lohkeile, ainakaan vielä. Ravinnolla tietenkin on osuutta asiaan, mutta on vaikea uskoa että vanhemmalla iällä ravinto niin radikaalisti muuttuisi että se kynsiin vaikuttaisi.

Äänestä

Kun ihminen vanhenee kaikki haurastuu, hiuksia lähtee, hampaita lähtee,
luusto haurastuu, iho rypistyy, kynnet haurastuvat jne.

Kynsi on joukko kynneksi erilaistuneita orvaskeden soluja, jotka ovat kuolleet. Kuoltuaan solut keratinoisoituvat, litistyvät ja tiivistyvät kynsilevyksi.

Äänestä
  • Ikää myöten kynnet sarveistuvat ja lohkeilevat. Ei se tapahdu kaikilla samaan aikaan
    eikä yksikään ihminen ole toisen kaltainen. Kaikki on yksilöllistä.

    Äänestä

Mistä sinä voit olla varma mitä puolisosi syö, koska kirjoitat:
"Ravinnon laadusta ei ole epäilystäkään kummallakaan vaikka asumme
eri talouksissa"

Äänestä

Rasvaus on paras hoito liuskoittuviin kynsiin.
Vedessä lotraaminen haurastuttaa kynsiä, kynnet muodostuvat
monesta kerroksesta, kerrokset alkavat irrota toisistaan ja liuskoittua.

Yleensä liuskoittuvat kynnet eivät vaadi lääketieteellistä hoitoa, mutta pahimmillaan ne voivat aiheuttaa sormenpäihin kipua ja verenvuotoa. Silloin on aiheellista ottaa yhteyttä terveydenhuollon ammattilaisiin.

Syyt kynsien liuskoittumisen takana voivat olla sisäisiä tai ulkoisia, ja kulloisiakin syitä voi olla hankala selvittää. Yksi vinkki on vertailla sormien ja varpaiden kynsiä keskenään. Jos ongelma on vain pelkästään toisissa kynsissä, syy on todennäköisesti ulkoinen. Sekä sormien että varpaiden kynsiä vaivaava ongelma puolestaan viestii siitä, että taustalla ovat sisäiset syyt.

Sisäiset syyt voivat vaihdella, ja joskus taustalla on jonkin hivenaineen puutos elimistössä.

On hyvä huomioida, että sormenkynsien kasvu täyteen pituuteensa kestää noin kuusi kuukautta. Niinpä kynsien kanssa ilmenevä ongelma voi juontaa juurensa useita kuukausia sitten tapahtuneeseen asiaan.

Joissakin tapauksissa sekä sisäiset että ulkoiset muutokset eivät tuo toivottua apua kynsien lohkeiluun. Silloin on aiheellista olla yhteydessä lääkäriin, joka voi selvittää, löytyykö kynsien ongelmien taustalta jokin lääketieteellinen syy, kuten kilpirauhasen toimintahäiriö tai proriasis.

Ulkoiset syyt liuskoittuviin kynsiin:
Kynsien liuskoittumisen ulkoisista syistä yleisin lienee käsien liika liottaminen kuumassa vedessä. Se aiheuttaa kynsien pehmenemistä ja kuivumista, mistä seuraa liuskoittumista. Vältä siksi liikaa käsien altistamista kuumalle vedelle.


Tiskaa, siivoa ja tee puutarhatöitä puuvillalla vuoratuissa suojakäsineissä. Myös muun vedessä liottamisen, kuten uimisen, jälkeen on aiheellista rasvata kädet.

Kynnet voivat reagoida johonkin aikanaan sattuneeseen kolhuun, josta on aiheutunut kynnelle vaurio. Myös perimä ja stressi voivat vaikuttaa siihen, että kynnet liuskoittuvat.

Käytä suojakäsineitä, älä käytä kynsiä työkaluina.
Kynsien liuskoittumista voi edistää huomaamattaan myös silloin, kun käyttää niitä liian ahkerasti työkaluina. Tavaroita ei kannattaisi nostella kynsillä tai käyttää kynsiä avaamistyökaluna. Näissä töissä kannattaa käyttää mieluummin sormenpäitä.

Älä käytä kynsien lyhentämiseen saksia, kynsileikkureita tai karheaa kynsiviilaa.
Viilaa kynnet sormenpään muotoisiksi, äläkä jätä niihin teräviä kohtia kärkeen tai reunoihin. Terävistä kohdista kynnet murtuvat ja halkeavat helpommin.

Äänestä
  • Hyvää tietoa ja ohjeita.

    Äänestä

Halkeilee ja lohkeilee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko vain vanhuutta. Sekä mieheni että minun kynnet lohkeilevat. Ravinnon laadusta ei ole epäilystäkään kummallakaan vaikka asumme eri talouksissa. Takuulla riittävästi maitoa juustoa lihaa ja muuta. Mies vielä käyttää kallista vitaminoitua maitoa. Imeytymisestä en tiedä. Puuhaamme paljon käsillä. Putsaamme verkkoja. Käsittelemme sieniä ja marjoja. Pienimme ja kasaamme polttopuita. Pesemme ja kuorimme juureksia. Eli vanhanaikaista malaiselämää puolivuotta. Toinen puoli kaupunkielämää. Kynsien kunnossa ei eroa. Kuuluuko kynsien enää ollakaan kimmoisat yli 70sinä. Palasia lentää kun vähän jonnekin tökkää ja kärjet liuskoittuvat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu