Bo LKV Partner ja Kiinteistömaailman myyjä

Anonyymi-ap

Tätä en voi kysyä suoraan työnantajalta. Olen toiminut Kiinteistömaailman myymälässä asuntomyyjänä eli työsuhteessa ja nyt Bo LKV:llä.

Kiinteistömaailman yrittäjä maksoi minulle kuten pitää, eli lain mukaan työntekijällä on oikeus sairausajan palkkaan vaikka provisiopalkka. Jos työsuhde on jatkunut vähintään kuukauden, työntekijällä on oikeus saada täysi palkka sairastumispäivältä (jos se on työpäivä) ja sitä seuraavilta yhdeksältä arkipäivältä. Alle kuukauden työsuhteissa sairausajan palkka on 50 % palkasta. Minulla oli provisiopalkalla eli sairasloman korvaus, jonka Kiinteistömaailman yrittäjä maksoi minulle oli laskettu vuosiansioiden mukaan.

Nyt olen Bo LKV partner, mutta tämä partner ei ole mikään oikea partner vaan olen työntekijä. Maksan omista palkkioistani joka kuukausi myös lomarahat eli työnantaja ei näitä maksa sekä työnantaja- että työntekijämaksut. Nämä kaikki vähennetään 100 % minun myynneistä. Nyt terveyden kanssa haasteita ja välittäjän työ vaikeaa tilanteeni takia. Yritin kysellä työkavereilta, mutta kukaan ei tiedä miten on toimittu.

Minun vuosimyynnit ovat noin 80 000 euroa. Minulle maksettavien palkkioiden osuus, jotka nostan palkkana. Eli nopeasti laskettuna Bo:n kuuluu maksaa minulle ensimmäiseltä 10 sairaslomapäivältä noin 3000 euroa. Mistään tällaisesta meille ei ole kerrottu.

Kiinteistömaailmalla meille maksettiin ihan kuten pitää, mutta Bo LKV ei meille ole kertonut miten toimitaan ja annetaan ymmärtää, että aihe on vaiettu.

Keneen minun kannattaa olla yhteydessä? En uskalla hakea sairauslomatodistusta kun pelkään, että en saa mitään vaikka minulla on täysi oikeus saada korvaus työnantajalta ja tätä ei vähennetä minun tulevista palkkioista vaan tämä on työnantajan velvollisuus.

3

1727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myynnin ja markkinoinnin ammattilaisten lakipalvelu neuvoo, jos olet jäsen.

    • Anonyymi

      Miten tässä kävi, maksoitko Bo sairaslomalta palkkaa??

    • Anonyymi

      Bo on konsepti, jossa työntekijä maksaa itse kaikki kulut. Vähän kuin yrittäjä mutta näennäisesti "ollaan työsuhteessa". Avi (aluehallintovirasto) ilmeisesti puuttumassa tähän toimintaan. Bo ei todennäköisesti kauaa ole pystyssä. Erittäin kyseenalainen firma vaikka hienosti itseään markkinoivat. Lähtisin äkkiä pois ennen kuin tulee vaikeuksia... tai niin ehkä olet jo tehnytkin. On niitä muitakin työpaikkoja ja työnantajia, jotka hoitaa lakisääteiset asiat. Olet sen arvoinen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1028
    Aihe