Käkisalmi-säätiön Juuret-seminaarissa etsitään tänä vuonna Talvisodan henkeä ja pohditaan mistä se kumpuaa esiin yhdistämään suomalaisia pyrkimään tinkimättömästi kohti yhteisiä päämääriä.
Juuret-seminaari järjestetään lauantaina 28.9. kello 12 alkaen perinteiseen tapaan Heinolan WPK-talolla.
Kenraalimajuri evp. Jukka Pennanen
Seminaarin alustajina nähdään ja kuullaan paikan päällä kolmea asiantuntijaa. Kenraalimajuri evp. Jukka Pennanen nostaa esiin suomalaiset jääkärit Talvisodan hengen synnyttäjinä. Hän kertoo myös kuinka Talvisodan henki heijastuu nykypäivään.
Jukka Pennanen on sotilastehtävien raskaan sarjan ammattilainen. Hän on työskennellyt armeijan käytännön johtotehtävissä alkaen komppanian päällikön kenttätyöstä, Karjalan Prikaatin ja Itä-Suomen sotilasläänin komentajaksi. Pennanen on ollut vahvasti mukana myös puolustusvoimien opetustyössä mm. Maanpuolustuskorkeakoulussa, maanpuolustuskursseilla sekä johtajana Panssarikoulussa. Uransa aikana hän toimi 2000-luvun alussa myös Saksan ja Puolan sotilasiamiehenä asemapaikkana Berliini.
Professori Maria Lähteenmäki
Evakkoon joutuneet karjalaiset ovat paljolti jaksaneet kestää kokemuksiaan ”Talvisodan hengen” tuomilla voimilla.
Juuret seminaarin toinen alustaja on professori Maria Lähteenmäki Itä-Suomen yliopistosta. Lähteenmäki esittelee johtamansa Urbaani karjalaisuus -tutkimushankkeen tuloksia.
Miten kolmannen ja neljännen sukupolven nuoret karjalaiset ja kuinka kaupunkeihin sopeutuneet vanhemman polven karjalaiset näkevät, kokevat, kuvaavat ja määrittävät nykykarjalaisuutta, siihen sisältyviä identiteettejä ja merkityksiä?
Maantieteellisesti hanke kattaa koko Suomen, mutta painottuu käytännössä itä- ja eteläsuomalaisiin kaupunkimaisiin yhteisöihin eli niille paikkakunnille, missä asuu eniten karjalaisten jälkipolvea.
Professori Markku Kangaspuro
Juuret-seminaarin kolmas puhuja on professori Markku Kangaspuro, Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin johtaja ja poliittisen historian tutkija. Juuret-seminaarissa Kangaspurolta kysytään yhtäältä mitä Neuvostoliitossa ja Venäjällä on ajateltu suomalaisten Talvisodan hengestä ja toisaalta miten asia nähdään lännessä.
Markku Kangaspuro on erikoistunut entisen Neuvostoliiton alueen ja Venäjän politiikkaan, historian poliittisen käytön, identiteettien, nationalismin ja ulkopolitiikan tutkimukseen. Hänen väitöskirjansa Neuvosto-Karjalan taistelu itsehallinnosta käsitteli nationalismin roolia neuvostojärjestelmän vakiinnuttamisessa ja institutionalisoimisessa sekä Neuvostoliiton ja Suomen. Hänellä on yli 100 akateemista julkaisua ja hän on toiminut asiantuntijana mm. eduskunnassa, eri ministeriöissä ja yksityisellä sektorilla.
Juuret-seminaarissa Heinolassa etsitään Talvisodan henkeä
4
238
Vastaukset
- Anonyymi
Juuret-seminaari järjestetään lauantaina 28.9. kello 12 alkaen perinteiseen tapaan Heinolan WPK-talolla.
- Anonyymi
Käkisalmi-säätiön Juuret-seminaarissa etsitään tänä vuonna Talvisodan henkeä ja pohditaan mistä se kumpuaa esiin yhdistämään suomalaisia pyrkimään tinkimättömästi kohti yhteisiä päämääriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käkisalmi-säätiön Juuret-seminaarissa etsitään tänä vuonna Talvisodan henkeä ja pohditaan mistä se kumpuaa esiin yhdistämään suomalaisia pyrkimään tinkimättömästi kohti yhteisiä päämääriä.
Ennen oli niin että veljeä ei jätetä, nykyään veljelle ei jätetä.
- Anonyymi
Rukous on voimavara jota voi käyttää tänäpäivänäkin, silloin sitä käytettiin ja selvittiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924706Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133882Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1983751Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.862163Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791308- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1571162- 531065
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924