Mielestäni Yle ei saisi enää lähettää näitä persunkielisiä uutisia. Persujen pitäisi elää maassa maan tavalla ja opetella kunnolla suomea persukouluissaan.
Uutiset selkokielellä
Anonyymi-ap
28322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kouluista on tullut apinatarhoja eikä kukaan opi mitään.
Jos tällä otat kantaa Purran mielipiteeseen ylen uusista uutiskielistä, olet mielestäni hakoteillä. Suomessa on kaksi virallista kieltä. Nyt puheena olevien kielten taitajat voivat aivan hyvin toimittaa uutisensa omien järjestelmiensä kautta. Oletko arvioinut paljonko tulee maksamaan veronmaksajille ja miten edistää kotoutumista?
Et ole veronmaksaja ja vastustat maahanmuuttoa joten se siitä.
Demuleille olisi pitänyt aikanaan opettaa laskentoa, ennen kuin Marin & co xxxrasi Suomen konkurssin partaalle
Tähän on tultu
Tarkoitatko tyynyäsi vai villasukkaasi?
Kyllä nuo uutiset on suunnattu ihmisille joilla on erilaisia elämän ja syntymän kolhuja, ja tämän seurauksena haasteita ns. normaalien ihmisten uutisten tavoittamisessa.
Väitätkö että Persut olisivat siinä määrin yksinkertaisia, ilman edellä mainittuja vajavaisuuksiakin, että he tarvitsevat omat uutisensa.
Kyllähän he näyttävät hieman yksinkertaisia olevan kun eivät kuitenkaan vastusta viittomakielen, venäjän ja saamenkielisiä uutisia kuitenkaan. Näiden uutisten avulla sekä kuuntelemalla että lukemalla tekstityksiä kuitenkin oppii hyvinkin tehokkaasti uutta kieltä suomenkielinen oppii vierasta kieltä ja vieraskielinen suomea. Persujen ulostulo on suoraansanottuna juurikin vajavaiset ominaisuudet omaavien ihmisten ajatuksia.
Persujen päihin ei sivistys mahdu.
Ketään ei kiinnosta mielipiteesi, pidä ne omana tietonasi.
Sinulla on sama tilanne.
Siksi tuollaisia propagandauutistuutteja.
Viidakko rumpu ja savumerkit on käytössä vieläkin, ugala bugala.
Pulloposti korvaa suoran.
Pulloposti on kovin suosittu Suomi-juoppojen suhteen mutta maassa maan tavalla kännissä.
Mocadiscon tuliaiset tiedetän
Jäi suomipojalta näemmä koulu kesken.
Mocadisciossa koulut vitsi
Tarkoitin tietysti Xamarissa.
Totta, Suomen koulut ja perziikit.
Khattia kans, sano.
Pensa Maurille sarjakuvia vuohipaimenista ja Riikka tontusta
Orpoa pidetään pellenä. No kai se vähän onkin.
Demarinkieliset uutiset alkavat aina, Toverit! Medbögare!
Keksit itse jotta onnittelut !
En keksinyt vanha vitsi jo.
Mauton vitsi vain todelliset juntit viitsii viljellä tuollaisia loukkaavia juttuja.
Todelliset juntit eli TrueFinns eli Sannjävlar.