Opettajanhuone

Anonyymi-ap

Opettajahuoneita on erilaisia. Se voi olla ahdistava paikkana, ja eräs talonmies huomasin,että todella ahdistava työntekijöiden paikka.se on jopa kaatopaikka.harva lukee lehtiä, jotkut juoruilee, joku parantaa maailmaa, harvoin kuulee, mitää kunnollista keskusteluja ongelmien ratkaisemiseksi, pelätään,että oppilas leimautuu. No, puhuttavat asiat asiat ovat luottamuksellisia ha sitäkään sääntöä ei noudateta. Opettajien väliset klikit tulevat ilmi, kuka istuu mihin ja kenelle puhuu. Koin opettajahuoneessa työpaikkakiusaamista päivittäin ja se tehtiin nätisti eristämällä. Yksi opettaja jopa raivosi kaikkien kuullen aiheettomasti. Päivittäin näin väsyneitä kyllästyneitä ilmeitä. Rehtori kävi joskus silloin tällöin paikalla, mutta yleensä vadtasmassa viesteihin. Opettajahuoneen ilmapiiri on peilikuva koulusta.

5

415

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seurasin klo 8 alkavia tunteja. Ehkä 2 opettajaa kymmenestä meni ajallaan.osa meni jopa 8.10 tai sitten päivänavaus jouduttiin aloittamaan myöhemmin, että 9.05 alkava tunti saattoi alkaa jopa klo 9.20. Päivänavaukset venyi ja se haittasi lukiota. Ratkaisuksi nähtiin,että päivänavauksia ei kullut peruskoulun puolelta.

      • Anonyymi

        Siinä kasvatustyyli,kun opettajat keskenään riitelee ja liittoutuu. Ei kiinnosta enää Opetustyö.meitä on jo 40%, jotka tulee mahdollisesti vaihtamaan ammattia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä kasvatustyyli,kun opettajat keskenään riitelee ja liittoutuu. Ei kiinnosta enää Opetustyö.meitä on jo 40%, jotka tulee mahdollisesti vaihtamaan ammattia.

        Ja mitä sanois vielä Opetusalan Ammattijärjestöstä. Jotkut opet valittavat kun lukujärjestyksessä hyppytunteja,tai päivän tunnit ovat klo 8..10.ja 14..15. Rehtori pitäisi taikoa hyvä lukujärjestys. Eräs opettaja laski 8 aamuja kuinka monta jäljellä. Kyseessä oli luottamushenkilö


    • Anonyymi

      Talonmies opettajien huoneessa, oliko hän erehtynyt taukotilastaan.

    • Opettajien huoneessa haukutaan oppilaita, vahvistettu fakta. Itsekin oppilaita opettajien huoneessa haukkuneena tiedän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1877
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      894
    5. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      505
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe