Vihreiden naisten "Miehet, lopettakaa naisten tappaminen" -kampanjan innoittamana poimintoja henkirikoskatsauksesta.
Naisen tosiaan tappaa yleensä mies. Yleisempää tosin on, että mies tappaa miehen. Naiset tappavat varsin vähän.
Tämä ei ole kannanotto mihinkään suuntaan.
Naisen tosiaan tappaa yleensä mies. Yleisempää tosin on, että mies tappaa miehen. Naiset tappavat varsin vähän.
Tämä ei ole kannanotto mihinkään suuntaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aikuisten miesten henkirikoskuolleisuus on huomattavasti korkeampaa kuin naisten.
2/
Naisen tappaa yleensä puoliso tai ex-puoliso. Naiset myös tappavat yleensä puolison tai ex-puolison.
Miehen tappaa yleensä tuttava, harvoin kumppani. Miehet myös tappavat yleensä tuttaviaan.
3/
Nainen tapetaan yleensä kotona, mies muualla kuin kotona.
4/
Yleensä tappaja on kännissä. Myös miesuhri on yleensä kännissä, mutta naisuhri on yleensä selvinpäin.
5/
Yhdeksän kymmenestä tekijästä on syntynyt Suomessa.
8/
Tilastollisesti naiselle on kaikista vaarallisin se tuttu mies. Mäkelä voi jatkaa omaa dialogiaan bootin kanssa . Vastaakohan bootti hänelle
Suomalaisista 16-74-vuotiaista naisista joka kolmas, n. 625 000, on lähisuhdeväkivallan uhri. 57 % on kokenut fyysistä väkivaltaa, uhkailua tai seksuaaliväkivaltaa. Naisten kohtaama väkivalta on usein toistuvaa eikä valtaosa väkivallasta näy tilastoissa.
Väkivalta on Suomessa niin yleistä, että jokainen suomalainen nainen on potentiaalinen uhri. Ole hyvä, älä väheksy ja halvenna uhreja kommentoimalla maahanmuuttajista.
Suomalaisilla lapsilla, nuorilla ja aikuisilla seksuaalinen hyväksikäyttö sekä raiskaukset sukulaisen tai suomalaisen perhetuttavan tekemänä ovat osa elämää. Tilastoista puuttuu suurin osa rikoksista.
On tympeää halventaa uhreja puhumalla rasistisesti vain maahanmuuttajista.
Mies ampui naisen Hämeenkadulla. Mäkkärissä. Parkkihallissa. Yksityisasunnossa. Juupajoella. Tappoi metsikössä. Tukahdutti sohvaan. Poltti elävältä. Ja nyt moni mies on loukkaantunut, kun Vihreät naiset vaatii miehiä lopettamaan naisten tappamisen.
Amen. Ei lisättävää.
Minua ei yhden kerran tervehditty töissä. Otin asian esiin heti esimiehen kanssa ja siihen puututtiin.
Olen .mies. perussuomalainen.
Moni voi ulospäin näyttää mieheltä, mutta onkin todellisuudessa nainen tai muun sukupuolinen.
Mitenhän siitä älähdettäisiin jos seuraavan kerran kun nainen taas tappaa lapsensa jätettäisiin kyltti että Naiset, älkää tappako lapsianne
Saattapa hyvinkin olla pitkäaikaisen väkivallan uhri tällainen nainen.