Eilen kuuli uutisista, että ruska lässähti pohjoisessa

ja tänään kertoo HS, että lumi suli tuntureilla liian aikaisin.
Joko ilmastonmuutos vaikuttaa Suomessa vai ovatko nämä
vain "normaali poikkeus" ? Mitä muutoksesta seuraisi pohjoisen luonnolle
eläimet mukaanlukien ?
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010698281.html
16188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Artikkelissa jo todetaankin, että kun ilmasto lämpenee ja lumikausi lyhenee,
etelästä leviää kilpailijoita. Ne alkavat kilpailla samoista alueista ja syrjäyttävät kylmempiin olosuhteisiin sopeutuneet lajit.
Tällöin lyhyeen kasvukauteen ja kylmään tunturiluontoon sopeutuneiden lajien elintila muuttuu kapeammaksi.
”Yhä useampi laji voi siis tulevaisuudessa muuttua uhanalaiseksi.”
Moni on jo.

Onko porotaloudelle lyhentyvä talvi hyväksi vai pahaksi ?
Ruokaa ainakin luulisi riittävän kauemmin.

Äänestä

Poroja on ollut jo vuosia liikaa, kalunneet monin paikoin seudut.
Turismi valtaa tunturit, etelän porukat rientävät kilvan pohjoiseen.

Äänestä
  • Varmaan kuolisivat pois, ilman talvisyöttämistä?

    Äänestä

Ilmaston lämpeneminen tuo suomeenkin tuhohyönteisiä.

''Keski-Euroopassa että Suomessa puita tappavat kuivuminen ja kaarnakuoriaisten lisääntyminen. Ilmastonmuutos vaikuttaa taustalla molemmissa. Kaarnakuoriaiset hyötyvät kesän lämpösumman kasvusta ja iskevät kuivuuden heikentämiin puihin.

Keski-Euroopassa Saksassa ja Tšekissä kirjanpainajakuoriainen on hävittänyt valtavia alueita kuivuuden heikentämää yksipuolista kuusitalousmetsää.''

Sanonta ''suomi elää metsästä'' muuttuu muotoon ''suomi eli metsästä''

Äänestä

"Että lumi suli tuntureilla liian aikaisin"

Arvoisa kirjoittaja. Luen ensimmäistä kertaa sinun kirjoittamanasi, että Suomen alueen tuntureille olisi jo satanut ensilumen.
Toisaalta ensilumia on satanut ainakin syyskuun puolella joskus, näin muistan.

Säätiedotus kertoi, että Tunturisuomessa voi yöllä lämpötila laskea nollaan.
Jään lehtitiedoista seuraamaan, että satoiko jo lunta.

Äänestä
  • Aloittaja ei tarkoita satanutta ensilunta, vaan sitä mistä hs:n atikkelikin kertoo, että kevään jälkeen lumi sulaa aiempaa ennemmin tuntureilta ja että aiemmin on ollut tuntureita joilta lumi ei ole kesällä sulanut lainkaan.
    Katso linkki niin ymmärrät mistä aloituksessa on kysymys.

    Äänestä

Kukapa näistä varmasti tietää?

Äänestä

Ilmastonmuutos tarkoittaisi pohjois-Suomeen suuria muutoksia,
mutta myös eteläiseen Suomeen. Kaikenlaisia vitsauksia voi tulla.

Äänestä
  • Radiossa asiant. sanoi kesien pitenevän hieman, sehän on hyvä asia suomalaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Radiossa asiant. sanoi kesien pitenevän hieman, sehän on hyvä asia suomalaisille.

    Juuri näin, koska kasvukausi pitenee.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Radiossa asiant. sanoi kesien pitenevän hieman, sehän on hyvä asia suomalaisille.

    Aika yksisilmäistä ajatella noin. Haittoja tulee hyviä puolia enemmän, eihän ilmastonmuutoksesta muuten tarvitsisi huolissaan ollakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Aika yksisilmäistä ajatella noin. Haittoja tulee hyviä puolia enemmän, eihän ilmastonmuutoksesta muuten tarvitsisi huolissaan ollakaan.

    Onhan se noinkin, eilen kuulin radiosta et merivedet nousevat hissukseen, täällä Merenkurkussa on maannousuilmiö, eli menee tasan sit.

    Äänestä

Mitä sillä ruskan lässähtämisellä tarkoitetaan?
Tuliko siis ruska liian aikaisin, vai menikö se ruska-aika ohi tavallista nopeammin?

Komeita ruskakuvia on näkynyt facebookilla joitakin aikoja. Seudut liekehtii kaikissa ruskan väreissä.

Äänestä
  • E tainnu olla eka kerta.

    Äänestä

"Ruskan jälkeen" elokuvan katoin äsken ylen areenasta, eikä uskoisi et Edwin Laine on ohjannut sen, oli huonoimpia mitä olen nähnyt. Päätalon kirjaan perustuu, kirja on ehkä parempi, tiedä sitten.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ja tänään kertoo HS, että lumi suli tuntureilla liian aikaisin.
Joko ilmastonmuutos vaikuttaa Suomessa vai ovatko nämä
vain "normaali poikkeus" ? Mitä muutoksesta seuraisi pohjoisen luonnolle
eläimet mukaanlukien ?
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010698281.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu