Automaattivastaus loman ajaksi?

Saanko laitettua Outlookkiin asetuksen että ohjelma lähettää automaattivastauksen vastausviestinä esim: Olen lomalla...xx.xx.2005-xx.xx.2005 jne.
52968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

...koneen, nettiyhteyden sekä Outlookin on oltava päällä. Outlookissa on Out Of Office -toiminto, johon voit viestisi laittaa. Outlook Expressissä ei ole.

-T

Äänestä
  • Out-of-office on toteutettu (yleensä) Exchange-palvelimelle. Eli asiakaskoneen ei tällöin tarvitse olla verkossa.

    Äänestä

  • En löydä suomenkielisestä Outlookista Out of officen suomenkielistä vastinetta mistään. Mistä valikosta pitäis löytyä?

    Äänestä

  • kotiverkottaja kirjoitti:

    Out-of-office on toteutettu (yleensä) Exchange-palvelimelle. Eli asiakaskoneen ei tällöin tarvitse olla verkossa.

    ...postia hoitelee oma exchangepalvelin? Jos kyseessä olisi firmaposti, niin alkuperäinen kysyjä ei olisi tuota täältä kysynyt.

    -T

    Äänestä

eli kun (tai jos...) saat paljon spämmiä niin kone vastaa niille automaattisesti ja ilmoittaa osoitteesi olevan toimiva?
Arvaas paljonko sen jälkeen tulee spämmiä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

Saanko laitettua Outlookkiin asetuksen että ohjelma lähettää automaattivastauksen vastausviestinä esim: Olen lomalla...xx.xx.2005-xx.xx.2005 jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu