HASO Myllymatkantie, haku alkaa 16.9.

Anonyymi-ap

https://asuntotuotanto.hel.fi/fi/asuntohaku/haso/haso-myllymatkantie-11-myllymatkantie-11#project_apartments 51m2 kaksio näyttää ihan hyvältä, saa ehkä jopa läpivedon aikaiseksi. 40m2 vaikuttaa melko hirveältä, ikkunat yhdellä seinällä ja ilta-aurinkoon. Vastikkeiden suuruus mietityttää: toisessa suurimmillaan melkein 870€/kk ja toisessa pienimmillään vain 600€/kk. Eroa kuitenkin vain 11m2. Huonojen kulkuyhteyksien ja rakentajan maineen takia ei tarvitse edes harkita hakemista. Varhaiskasvatuksen ja hoitoalan työpaikkoja löytyy ihan minuutin kävelymatkan päästä mutta ei juuri muuta.

7

1428

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä rakentajan maineessa on vikana? Kiva alue ja ihan kivoja asuntopohjia. Metro menee muutaman sadan metrin päästä ja bussit vähän lähempää.

      • Anonyymi

        Googlaa "haso lujatalo". Esim. tällainen löytyy maksumuurin takaa: https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000009905160.html


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meinaat, että muut rakentaa parempaa laatua?

        Miten on Vuosaaren Gustav Paulingin kadun kanssa? Paljonko on hakijoita ja on isoilla numeroilla mitään mahiksia? Kovasti haluaisin päästä sinne. Mutta on niin törkeän iso numero.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten on Vuosaaren Gustav Paulingin kadun kanssa? Paljonko on hakijoita ja on isoilla numeroilla mitään mahiksia? Kovasti haluaisin päästä sinne. Mutta on niin törkeän iso numero.

        Uskon, että isollakin numerolla voi saada asunnon. Jätkäsaaren Samoankujallekin, joka oli todella suosittukohde pääsi vielä reilusti yli 3000:n numerolla. Kannattaa laittaa jälkihakemusta, jos et ole jo tehnyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskon, että isollakin numerolla voi saada asunnon. Jätkäsaaren Samoankujallekin, joka oli todella suosittukohde pääsi vielä reilusti yli 3000:n numerolla. Kannattaa laittaa jälkihakemusta, jos et ole jo tehnyt.

        Näin aion tehdä.
        Nyt tekee mieli kysyä onko kukaan katsonut Asuntosäätiön uutta kohdetta Kruunuvuorenrannassa?
        Järkyttävät myyntihinnat mutta vielä shokeeraavampaa ovat käyttövastikkeet, yli tonnin luokkaa järjestään! Ihan kaikissa kaksioissa tonnin tai jopa yli 1200€/ kk + vesimaksu 25€/ kk.
        Toki merenrannan läheisyys sen tekee . Palvelut ovat kuitenkin suht kaukana vaikka jonkinlainen kauppa tulee samaan kortteliin. Siltikin...miten käyttövastikkeet voivat olla noin hurjia aso- kohteessa?


    • Anonyymi

      Kun Haso Myllymatkantie 11:n alkuhaun huoneistojako on nyt suoritettu ja 1. kierroksen tarjoukset lähetetty, niin jo tässä vaiheessa vapaaksi jäi aika tarkkaan puolet tämän kohteen asunnoista. Ja saapa nähdä paljonko kauppoja lopulta syntyy noistakaan asunnoista, joihin hakijoita oli ollut. Hason takavuosien tasoihin verrattuna todella kovat vastikearviot painavat menekkinäkymiä nyt tämänkin kohteen tapauksessa reippaasti alaspäin, mutta toisaalta se että asumisoikeusmaksut sen sijaan ovat tässä kohteessa viime vuosien tasoihin verrattuna sangen edullisia voi kuitenkin ainakin hieman edistää tämän kohteen kauppoja. Tämä että vastikearviot ovat todella reippaita vaikka kohteen asumisoikeusmaksut ja näin siis kohteen rakennuskustannukset ovat viime vuosien tavanomaisiin tasoihin verrattuna suorastaan matalia kertoo tietty siitä, että Hasolla kohteen rakennuskustannukset eivät juurikaan ko. kohteen vastikkeissa näy - pääomakuluthan kun tasataan kaikkien Hason kohteiden kanssa. Jonkin kohteen edullinen urakkahinta helpottaa siis kyllä pitkän päälle aavistuksen kaikkien hasolaisten tulevia rahoitusvastikkeita, mutta itse edullisesti rakennetun kohteen asukkaille on varattu tässä tasauskuvioissa selkeä maksumiesten osa. Sikäli mikäli kohde tulee olemaan edullisesta urakkahinnasta huolimatta yhtä laadukas kuin muut suunnilleen samoihin aikoihin kalliimmalla rakennettavat/rakennetut kohteet, niin mikäpäs tässä - asumisoikeusyhtiöiden pääomakulujen tasaushan ei ole mikään salaisuus vaan on kuulunut alusta asti olennaisena osana koko järjestelmään. Mutta jos sen sijaan nyt tuolla Myllymatkantiellä halpa urakkahinta tulee näkymään, niin kuin siellä täällä erinäisiä kertoja aiemminkin, "Lujatalo-laatuna" - eli lukuisina rakennusvirheinä, joiden korjauksetkin ehkä hoidetaan niin ja näin (jos ylipäätään hoidetaan) niin siinä tapauksessa Haso Myllymatkantie 11 tulevien asukkaiden into maksaa kohteen kovia vastikkeita voi lopahtaa lyhyen - ja muutenkin ehkä vielä valmistuttuaankin osittain tyhjäksi jäävä kohde voi sitten alkaa jopa aika kovaakin vauhtia tyhjentyä kohteen ensimmäisistä asoasukkaista - ja uusien houkuttelu tulisi olemaan sangen vaikeaa (ainakin siihen asti kunnes jengi uskoisi, että rakennusvirheet on korjattu kunnolla).

      https://asuntotuotanto.hel.fi/fi/asuntohaku/haso/haso-myllymatkantie-11-myllymatkantie-11 - ...Ensimmäinen tarjouskierros lähetetty 8.10.2024...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe