Miten näkisitte tilanteen? Rivitalo -70 luvulta jossa kolmanneksessa on vielä alkuperäiset kylpyhuoneet. Muut kylpyhuoneet on lähivuosina jo rempattu osakkaiden omilla rahoilla. Joihinkin taloyhtiö maksanut vesieristeen,joihinkin ei yhtään mitään. Yhtiössä ei ole ollut koskaan mitään kunto valvontaa tai suunnitelmaa miten kylpyhuoneiden kanssa mennään. Kaikkeen muuhun kyllä on aikaa riittänyt. Eli mitään yhteistä linjaa ei ole ollut,miten taloyhtiö tulee vastaan kustannuksista. Nyt vanhat kylppärit on todellisia "pommeja" kun osakkailla on periaate että voi siellä suihkutella tänään kun eilenkin voi vaikka saumat ja lattiakaivon reunat repsottaa muovimatosta. Odottavat nuukuuttaan että taloyhtiö maksaa uudet kylppärit heille. Teki niin tai näin, yhdenvertaisuus ei tule menemään koskaan tasan. Neuvoja kiitos!
Rivitalon kylpyhuoneet
9
427
Vastaukset
- Anonyymi
Yhtiökokous voi päättää yksinkertaisella enemmistöllä että kylpyhuoneet uusitaan. Jos aikaisemmin itse uusitut on tehty määräysten mukaan (vesieristys) niin niiden omistajille voidaan maksaa siitä hyvitys jos yhtiö on valvonut työn. Tässä tulee ongelmaksi se määräysten mukaan teko. Yhtiökokous voisi päättää että hyvitys maksetaan kaikille itse tehneille mutta jos näissä ilmenee myöhemmin heikosta vesieristyksessä johtunut vesivaurio niin yhtiö ei osallistu kustannuksiin esim. 20 vuoden aikana.
Yhtiö määrittelee hyvityksen euromäärän ja maksaa vain perustason.
Asia on hyvä varmistaa Kiinteistöliiton lakihenkilöltä sen varalta jos joudutaan käsittelemään sitä oikeudessa.- Anonyymi
Kiitos vastauksestasi. Meinaatko että kertakorvaus vaiko alemman yht.vastikkeen muodossa? Jotain ikävähennyksiäkin pitäisi varmaan olla kun jo tehdyt kylppärit on jo 1-10 vuotiaita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Meinaatko että kertakorvaus vaiko alemman yht.vastikkeen muodossa? Jotain ikävähennyksiäkin pitäisi varmaan olla kun jo tehdyt kylppärit on jo 1-10 vuotiaita?
Kumpi tahansa käy kunhan määrä on sama, kirjanpidossa alempi vastike on työläämpi hoitaa. Ikävähennykset on hankala asia. Jos päätetään että jokainen korvauksen saanut maksaa vesieristyksen korjauksen esim. 20 vuoden ajan jos sellainen tarvitaan niin se on selvempää.
- Anonyymi
Huonosti hoidettu yhtiö. Arvatenkin tahtipuikkoa heiluttaa joukko eläkeikäisiä alkuperäisasukkaita, joiden tavoitteena on viedä talo mukanaan hautaan. Muuta pois, kun vielä voit.
- Anonyymi
NSeitkytluvun matalaperustaista rakennuskantaa. Vielä jossain kasvukeskuksen ulkopuolella niin vain kuolema teidät erottaa.
- Anonyymi
Ihan turhaa rempata 70-lukuisen kylppäriä, antaa olla alkuperäisenä, kyllä se kestää aikansa. Rahat menee vaan hukkaan.
- Anonyymi
Niin. Vuotanut se on vettä rakenteisiin jo vähintään 20-vuotta. Parempi elää tiedottomana kuin alkaa availemaan. Tulee vaan paha mieli kun aletaan purkamaan kuivaan asti eli kiinaan.
- Anonyymi
Putkiremonttiin menee, pakkaa laukkusi.
- Anonyymi
1970-luvulla osattiin tehdä kunnolla talot, ei kannata uusia kylppäriä uusiksi! Ei ollut tuolloin somea ja muuta paskaa, duunari jaksoi keskittyä tekemään työn kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233007Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52965Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242714Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452588Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv822464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462412Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801932Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971786- 1341695