Kuvauspää pitkiin valotuksiin

Anonyymi-ap

Onko kinopää vai kuula parempi vaihtoehto esim. neulanreikäkuvaukseen?

3

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole väliä, kunhan on tukeva.
      Kuula on pienempänä mukavampi, mutta siinä on yleensä vai yksi säätönuppi ja kuula heiluu holtittomasti, kun lukitusta löyhätään.
      On monenlaisia kinopäitä, mutta monissa on pitkä sojottava panaoraamausvipu ja pari lukitusta.
      Pitkissä valotuksissa on makuasia kumpaa käyttää.
      Liikkuvien kohteiden seuraamisessa on kinopää ainoa järkevä.
      Kiinteissä kohteiss voi kuula olla parempi, kun sitä ei tarvitse kuvauksen aikana säätää, eikä "sojo tanko" haita etsimeen katsomista.

      • Anonyymi

        Kinopää on tarpeen videokuvauksessa. Ei suju panorointi kuulapäällä.

        Valokuvauksessa kinopää on hirveä riesa, jos ikinä tulee harrastettua kuvausta ulkoilmassa.

        Kinopää nimittäin edellyttää, että jalusta (keskiputki) on pystysuorassa. Ulkomaailmassa maanpinta - edes asvaltti - ei ikinä ole täysin vaaterissa.

        Jos keskiputki on vähänkin vinossa, niin kuva keikahtaa kallelleen aina kameraa käännettäessä (panoroitaessa). Ja se keskiputken suoristaminen tehdää lähes aina säätämällä jatkojen pituuksia. Mikä on aikaa vievää nysväämistä ja saman saa tehdä uudelleen, kun on siirtänyt jalustaa edes 10 cm.

        Hirveää nysväämistä verrattuna kuulapäähän, joka toimii ihan samalla lailla riippumatta siitä, onko keskiputki täysin pystyssä tai pikkuisen vinksallaan.


    • Anonyymi

      Valokuvausta varten paljon parempi on tukeva kuulapää. Videokuvausta varten paljon parempi on tukeva kinopää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe