Jos rannekellossasi on enemmän muistia kuin 486DX-50 tietokoneessa
Jos pystyt siteeraamaan kohtauksia Monty Pythonin elokuvista
Jos pystyt nimeämään 6 Star Trekin jaksoa
Jos aviopuolisosi lähettää sinulle sähköpostiviestin sen sijaan, että soittaisi pyytäen lounaalle
Jos ajatuksesi hyvästä ihmistenvälisestä kommunikaatiosta merkitsee decimaalipilkun laittamista oikealle paikalleen
Jos odotat Joulua ainostaan voidaksesi leikkiä lasten leluilla
Jos käytät AutoCadia suunnitellaksenne poikanne junarataa
Jos teillä on käytettyjä vaatehenkareita ja ilmastointiteippiä muuhun tarkoitukseen, kuin vaatteiden ripustamiseen ja ilmastointiputkien teippaukseen.
Jos käyt ikkunaostoksilla elektroniikkakaupassa
Jos ihanteellinen iltasi koostuu viimeisimmän sci-fi leffan pikakelauksesta katsoaksenne tekniset virheet
Jos olet todistanut voivasi rakentaa vaihteen autotallisi oven avaajasta ja kamerasi salamavalon kiinnityskappaleesta
Jos et tiedä missä tietokoneesi kansi on
Jos olet muuttanut säilykepurkin avaajasi mikroprosessorisi käyttöön
Jos heti suoraan tiedät veden virtauksen, kun vedätte vessan
Jos omistat yhtään "Virallista Star Trek tavaraa"
Jos keräät komponentteja rakentaaksesi oman ydinvoimalareaktorin
Jos omistat yhden tai useamman valkoisen lyhythihaisen puvun paidan
Jos todella uskot avaruusolioiden elävän keskuudessamme
Jos olet koskaan säästänyt liitäntäjohdon rikkinäisestä keittiökoneesta (ohhoh)..
Jos vieläkin omistat oman laskutikun ja muistat kuinka se toimii
Jos vahdat näytönsäästäjääsi useammin kuin autosi renkaita
Jos sinulla on kotonasi ohjelmoitava kopiokone, mutta jokainen leivänpaahdin polttaa leipäsi karrelle
Jos sinulla on enemmän leluja kuin lapsillanne
Jos kutsut lapsianne väärällä nimellä
Jos sinulla on tapana hajottaa asiat pieniin osiin nähdäksesi kuinka ne toimivat
Jos ÄÖ numeronne on suurempi kuin painonne
Jos mikrofoni tai visuaaliset laitteet eivät kokouksissa toimi ja ryntäät eteen korjaamaan sen
Jos pystyt muistamaan 7 järjestelmän salasanat, mutta ette hääpäiväänne
Jos olet laittanut muistiin Löytöretkeilijän kanavan ohjelma-aikataulun ja olet jo nähnyt useimmat ohjelmista ennestään
Jos pystyt kirjoittamaan 70 sanaa minuutissa, mutta ette pysty lukemaan omaa käsialaanne (ISO OHHOH)
Jos ihmiset voihkivat, kun sinä valitset juhlissa musiikin
Jos et kolmeen kertaan viikon aikana pysty muistamaan mihin pysäköitte autonne
Jos rakensit äänilaitteet koulusi tanssiaisiin
Jos shekkivihkosi on aina tasapainossa
Jos rannekellossanne on enemmän nappeja kuin puhelimessa
Jos teillä on enemmän ystäviä Internetissä kuin oikeassa elämässä
Jos ajattelet, että "Apollo 13" todelliset sankarit olivat tehtävän tarkkailijat
Jos ajattelet ympärilläsi olevien ihmisten haukottelun johtuvan heidän unenpuutteestaan
Jos käytät enemmän rahaa kotitietokoneeseesi kuin autoosi
Jos tiedät mitä http:// tarkoittaa
Jos olet koskaan yrittänyt korjata 20 markan kelloa
Jos olet siististi lajitellut autotalliisi kokoelman ruuveja ja muttereita
Jos 4 perusruokaryhmääsi ovat: 1. Kofeiini 2. Läski 3. Sokeri 4. Suklaa (tai Kiinalainen ruoka, pizza, olut, suolapähkinät ym)
Jos vastaanotat vitsejä ainoastaan sähköpostin kautta.......
Saatat olla insinööri...
8
4655
Vastaukset
- Insinööri
Mitä häh?
Vihaatko insinöörejä?
He ovat aivan tavallisia ihmisiä, joita yleensä kiinnostaa tekniikka, ja ovat valinneet teknisen uran?
Ja usein aika fiksua ja viisasta joukkoa?- Aivoinsinööri
... pässinpäisistä mukavitseistä. Enemmän säälittää tuollaisia mölisivän älykkyys- ja tietotaso. Ei ole insinööriainesta, mutta Korkeasaaresta voisi hakea töitä paviaanien paskankerääjäksi. Turvallista, kun ei erotu joukosta ...
- Perhonen72
"Mitä häh?"
"Vihaatko insinöörejä?" En
"He ovat aivan tavallisia ihmisiä, joita yleensä kiinnostaa tekniikka, ja ovat valinneet teknisen uran?" tiedän.
"Ja usein aika fiksua ja viisasta joukkoa?" Kyllä, mutta huumorintaju taitaa puuttua, hih...
- kuinka monta
ihmistä tunnet, jonka ÄO on pienempi kuin paino?
- Perhonen72
"Kuinka monta ihmistä tunnet, jonka ÄO on pienempi kuin paino?"
Se oli siis kysymyksesi, heh heh. Oletko erehtynyt, millä palstalla olet. Tää näyttää ainakin mun mielestä olevan Insinööri-VITSI palsta.
Hahaa... Lukekaa tarkemmin...
- Perhonen72
NAURATTAA, NIIN ETTÄ VEDET TULEE SILMISTÄ. OOTTE IHANIA!!!!
- nahkasiipisaatana
Kappas, teit melkeimpä kuvauksen minusta.
INSINÖÖRIN PERUSSÄÄNNÖT
1.Kaikissa laskutoimituksissa tapahtuu kaikki mahdolliset virheet.
2.Kaikki laskuvirheet tapahtuvat suuntaan, jossa ne aiheuttavat suurinta mahdollista vahinkoa.
3.Kaikissa kaavoissa tulee käsitellä vakioita muuttujina.
4.Paraskaan kokeissa saatu huolto-olosuhteiden likiarvo ei ole lähelläkään käytännön olosuhteita.
5.Piirustuksen tärkeimmällä mitalla on suurin todennäköisyys jäädä epähuomiossa merkitsemättä.
6.Jos testiasetelma toimii moitteettomasti, kaikissa siihen perustuvissa sarjavalmisteisissa laitteissa on toimintahäiriö.
7.Kaikki luvatut toimitusajat on kerrottava 2,0:lla.
8.Tuotteeseen vaaditaan aina perusteellisia muutoksia, kun sen valmistus on saatu lähes päätökseen.
9.Osat, joiden kokoaminen väärässä järjestyksessä on mahdotonta, kootaan aina väärässä järjestyksessä.
10.Keskenään vaihtokelpoisia osia ei koskaan koota eri paikoille.
11.Valmistajan ilmoittamat speksit on kerrottava 0,5:llä.
12.Myyntimiesten ilmoittamat speksit on kerrottava 0,25:llä.
13.Laitteen mukana toimitetut asennus- ja käyttöohjeet heitetään tavaroiden vastaanotossa roskiin hämmästyttävällä nopeudella.
14.Huoltoa tai säätöä kaipaava laite sijaitsee kokoonpanossa kaikkein hankalimmalla paikalla.
15.Jos kaksi tai useampia henkilöitä on syyllistynyt laskuvirheeseen, vika ei ole kenenkään.
16.Identtiset laitteet, joiden testitulokset ovat identtiset, käyttäytyvät kentällä kaikkea muuta kuin identtisesti.
17.Jos käytännön tekniikassa turvakertoimeksi valitaan huoltokokemusten perusteella ääriarvo, joku neropatti päätyy laskuissaan kiireen vilkkaa menetelmään, jolla mainittu turvakerroin ylittyy.
18.Valmistajan takuuehtojen pieneen pränttiin sisältyy lauseke, jonka mukaan takuu raukeaa sillä hetkellä kun lasku maksetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1456783Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142488Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471700Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141391Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891252- 711097
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631053Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271049- 63966