Opv järjestelmä

Anonyymi-ap

Opetusvelvollisuusmäärästä puhuminen opehuoneessa voi aiheuttaa salailua. Eri oppiaineessa on voimassa yli 40 vanha systeemi. Esimerkiksi äidinkielen lehtotäriöla se on lukiossa 16, ennen 15. Historiassa 20 nyt 22. Luokanopettajilla korkein. Kumnalöa on parempi palkka.no äidinkielen opettajalla.heidön alhainen opv johtuu siitä,että sinekirjoituksista maksettiin erikseen.
Esim.
Lukiossa opettaa 18 kurssia se kerrotaan 1,1 eli kerroinlisä
Kirjaston hoito 2 vvt
Ryhmänohjaajan tehtävät 1 vvt eli ylituntioalkkioperuste on korkeampi äidinkielessä kuin historiassa johtuen opv.
Kokonaistuntimäärä on siis 21 x 1.1 - 16 eli ylitunteja 5 .ri ihme että palkka voi olla lähes 5000.historianopettsjalla on kirjallisia esseitä ja tutkielmia. Silti oalkassa voi hävitä yli 200 e kuukaudessa.
Kielessä ja matematiikassa 18. Luokanopettajat jait 24on tämän opv takia alhainen palkka.
Jos et halua riitautua nuori valmistuva ope. Älä ainakaan äikän open kuullen puhu tai ollenkaan.minä tein sen virheet.tämä aiheuttaa opettajien keskinäistä kateutta.
Saavutettu muinaisjäänne etu.vahvat ainejärjestöt ...
Jotta saat peruspalkan, opv pitää täyttyä.
Systeemi etuarvoistaa oppiainehierarkiaksi. ABC
A äi,ma,kielet
B reaaliaineet ge,usk,ps,hy jne
C taito-ja taideaineet

Perseestä. OAJ ei tee mitään.

1

194

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hustirian opv on 21 ha sitten voi olla osunitettu.mulla oli w1,koska aikuislukiossa alhaisempi. Mulla oli 30v 29 ja ylitunteja jopa 7.kyllä siinä opintovelkaa maksettiin nopeasti pois

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      31
      1192
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      963
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      614
      916
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      676
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe