Suomen presidentin suku on lähtöisin Venäjältä. Presidentin oikea nimi on Cai-Göran Alexander Stubb ja hänen isovanhemmat olivat venäläisiä.
Cai-Göran Alexander Stubbin isoisä on Knut Wolmar Stubb (Syntynyt 21. syyskuuta 1898 - Viipuri, Venäjä) ja isoäiti Laelia Marita Breitenstein (Syntynyt 5. kesäkuuta 1911 - Viipuri, Venäjä).
https://www.geni.com/people/Knut-Wolmar-Stubb/6000000022366691780
Cai-Göran Alexander Stubb ja hänen isovanhemmat olivat venäläisiä
7
329
Vastaukset
- Anonyymi
Viipurissa,Suomen Suuriruhtinaskunnassa . Ruotsi-Suomen hävittyä taistelun Venäjän sotajoukoille nk.Suomen Sodassa 1809.Lue oma Vänrikki Stoolisi paremmin.
- Anonyymi
Viipuri on Suomea edelleen vaikka sitä miehittää vieras valtio
- Anonyymi
Oliko Viipuri muka Suomea 1898?
- Anonyymi
Cai-Göran Stubb. Todella suomalainen nimi. Isoisän nimi oli Jacob. Eli juutalainen?
- Anonyymi
Ja kun Stubbin mummin eli isän äidin os. Breitenstein -sukulinjaa mennään 1800 -luvulle, siellä on esim. kotiopettaja, informatör, ranskanopettaja Samuel Breitenstein (1816 - 1892). Eli ja kuoli Sveitsissä. Samuelin kuvastakin voi päätellä, että varmasti omaa juutalaista verta.
Samasta Breitenstein -suvusta löytyy Pietarin aatelisia, mm. Elisabeth Sinaida von Hübner, sekä Buttenhoff -sukua, (joilla on muuten yhteys Krohnin kulttuurisukuun). Buttenhoffin takaa löytyy Lisitzin sukua, jotka pitivät hovia Raudussa 1800 -luvulla.
Buttenhoffin suku on alunperin Puolasta ja tullut ensin Pärnuun 1700 -luvun lopulla.
Pietarissa syntynyt Alexandrine Charlotte Sofia von Ketzler (1839 - 1916) nai Matoksissa (eräs kylä Pietarissa) syksyllä 1856 erään paikallisen suurtilallisen Ivan Lisitsin, joka kuitenkin kerkesi pian kuolla; nuori leski nai sitten jouluna 1858 em. puolalaiseen Buttenhoffin sukuun, josta siis Suomen pressa polveutuu.
- Anonyymi
Siksi kantaa kaunaa Venäjälle, kun haluaa saada menetetyn Viipurin takaisin Suomelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022356- 1211964
- 921519
- 1381469
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741278- 1171276
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221230Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631141- 511107
- 381062