Miksi oikeisto vastustaa perustuloa

Anonyymi-ap

Nyt lusmu saa sen vähän yli tonnin kotiin (perusosa + kohtuulliset asumismenot)

Jos perustulo olisi vaikka 800e, niin lusmuhan saisi nykyistä vähemmän!

Lisäksi työnteon kannustimet nousisi ja siten taloudellinen toimeliaisuus.

Kelan byrokratia vähenisi. Ja siten myös henkilökunta siellä.

Ihmisten ennakoivuus omaa elämää kohtaan paranisi ja siten toimintakyky.

Kaikki voittaisi, paitsi se lusmu, joka ei paa tikkuakaan ristiin, saisi nykyistä vähemmän rahaa! Miksi vastustatte?

Demarit vastustaa muuten siksi, että "Työnantajan pitää maksaa palkkaa eikä yhteiskunnan"

9

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demarit on ajanut ihmisiä yhteiskunnan tukiverkkoon niin että demari nimi pitää saada sakkorangaistuksiin. Demari = yhteiskunnan vihollinen. Nähty on. Selitykset pois.

      • Anonyymi

        Ei vaan demari on vain duunarin puolella. Se tosi vähän välittää työelämän ulkopuolella olevista. Lähinnä se on vaan karjaa, joka pitää palkannousupainetta yllä. Ja se painehan häviäisi, jos sosiaaliturvasta leikattaisiin. Eli demarit haluaa työttömille vähän lisää tukia, jotta ne ovat solidaarisia duunareille ja taputtavat käsiään yhteen, ku satamat lakkoilee.


    • Anonyymi

      Jollekin jumalan selän takana asuvalle tupauunolle tuo 800€ "automaattina" olisi ihan hyvä diilikin missä asumisesta ei tarvitse maksaa paljon paskaakaan.

      • Anonyymi

        Niin. Nyt hän saa sen tonnin. Jo pelkkä perusosa on melkein 600e.


    • Anonyymi

      Palstavasu saa verorahoista 1.000 e kk ja roistohommiillaan tienaa siihen tonneja päälle.
      Joten mitä valitat vasu ?
      sinähän elät kuin MINISTERI !

    • Anonyymi

      Nyt on taas se viisain Persu siipi hereillä ja toivovat raha automaattia.

      • Anonyymi

        Perustuloahan vastustavat nimenomaan persut (sen ei syömänkään pidä, joka ei työtä tee) ja demarit (yrittäjän kuuluu maksaa kunnon palkka). Sekä vasemmalla että oikealla (Kokoomus, RKP, KD) ovat kyllä jonkinlaisen perustulon kannalla - erikokoisen toki.


    • Anonyymi

      Ai rahaa tekemättä mitään? Ei ikinä! Ja onneksi yli puolet suomalaisista on samaa mieltä kanssani.

    • Anonyymi

      Demarit tekevät yhteistyötä Kokoomuksen kanssa, pitääkseen sadat tuhannet suomalaiset työttöminä.

      Kysymys on mitä suurimmassa määrin rahasta ja vallanhimosta. Nuo satojen tuhansien suomalaisten työpaikat ovat joskus aikoinaan maksaneet paljon rahaa, ja SDP ja KOK ovat keskenään keksineet keinot jolla saadaan se raha pois, puoluekavereiden omiin taskuihin.

      Asia hoituu erittäin yksinkertaisesti siten, että elinkeinoelämä (KOK) vain jakelee itselleen entistä enemmän osinkoja ja laiminlyö investoinnit, ja ay-liike (SDP) puolestaan nostelee omia palkkojaan ohitse kilpailukyvyn, kunhan ostovoima vaan nousee.

      Vahinko tästä maksatetaan em. satojen tuhansien ihmisten taskuista, ja mukana siinä prosessissa menee tietenkin varallisuus noin yleisestikin, mutta tämä ei edes SDPKOK porukoille riitä vaan he haluavat tuhota niiltä sadoilta tuhansilta työpaikkojen lisäksi myös kaikki muutkin mahdollisuudet saada aikaan varallisuutta, esim. perinnöt, sosiaaliturva, eläkkeet, kaikki mahdolliset ja mahdottomatkin palvelut ja muut vastaavat rahoitusta vaativat asiat.

      Näin meillä Suomessa, mutta tokihan em. tilanne kerrotaan julkisuudessa ihan toisella tavalla, kuinka jokainen heistä on koko kansan puolella tiukasti ja muutenkin ovat tosi rehellistä väkeä eikä heillä ole koskaan tarpeeksi rahaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      3297
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      45
      1200
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1172
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      54
      1116
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1072
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      60
      1007
    7. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      27
      900
    8. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      877
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      872
    Aihe