"Kiusaaja on ihminen, joka pönkittää omaa itsetuntoaan tekemällä jostakin muusta ihmisestä huonon. Kiusaaminen on seksuaalisen häirinnän kaltainen ilmiö, johon kannattaa puuttua välittömästi. Se on yksi itsetunnon kohottamisen sairaita muotoja."
Tämä näkyy työpaikoilla ja tämä näkyy sätissä.
Kun pääjehut saadaan poistetuksi yhteisöistä, rauhoittuu tilanne.
Ns. rivimiehet, jotka peesaavat pääkiusaajaa, tekevät sen pelosta, että joutuvat itse kiusaajien hampaisiin silmätikuksi. Toisin sanoen he ovat "paskahousupelkureita", säälittäviä reppanoita.
Kiusaajan kanssa yhtä syyllisiä ovat he, jotka sallivat tapahtumat puuttumatta siihen.
Tämä näkyy työpaikoilla ja tämä näkyy sätissä.
Kun pääjehut saadaan poistetuksi yhteisöistä, rauhoittuu tilanne.
Ns. rivimiehet, jotka peesaavat pääkiusaajaa, tekevät sen pelosta, että joutuvat itse kiusaajien hampaisiin silmätikuksi. Toisin sanoen he ovat "paskahousupelkureita", säälittäviä reppanoita.
Kiusaajan kanssa yhtä syyllisiä ovat he, jotka sallivat tapahtumat puuttumatta siihen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Syyllistyt nyt itse tuohon samaan, olisit pysynyt vaiti. Pönkität itsetuntoasi nyt tässä ja haukut muita, olisiko aika miettä?
Tämän aloittaja on just niitä cättimääräilijöitä jotka pyrkii vaikuttamaan kaikkiin ihmisiin määräilemällä ja räksyttämällä kaikesta, hänen mielestään epäkohdista, ei sätissä ole kiusaamista enempää kuin muuallakaan, on vain pientä läpän heittoa ja jotkut kokevat sen kiusaamiseksi sekä koskevan heitä vaikka jutut ovat aivan yleisluontoisia, hävetköön.
"ei sätissä ole kiusaamista enempää kuin muuallakaan, on vain pientä läpän heittoa ja jotkut kokevat sen kiusaamiseksi" << vähättely on tyypillinen kiusaajan puolustus.
Toiset väittävät taas, että he kun ovat niin suoraselkäisiä, että sanovat suoraan asiat päin naamaa, eivätkä puhu selän takana. Kiusattu on vain liian herkkänahkainen, jos ei kestä sitä.
Aloittaja on se yksi miesnikki, joka heti tultuaan huoneeseen, alkaa arvostelemaan sättäreitä....narsisti viimeisen päälle.
Sama mies. Ilmeisesti ei tajua itse kiusaavansa lainkaan kun kiusaa säännöllisesti erästä joka on monta kertaa pyytänyt ettei ko henkilö hänelle mitään kohdistaisi. Melkoista kiusaamista on sekin kun julkisesti ylellä monta kertaa on valittanut sätin keskustelun tasosta, jopa niin että siellä ei keskustella muka lainkaan. Mitähän se sitten on ellei keskustelua kun ihmiset kirjoittelevat toisilleen tai yleisesti kaikille.
Osaatko yhtään arvailla, kuka sättinikeistä
itse olet tällä kertaa? Ääni❌ruksi varmaanki?
Käy terapiassa se auttaa
Aloittaja on nainen
Niin ja kun hän itse ei osaa ollekaan keskustelun taitoa, sanoo vaan jaa ja joo, jos joku hänelle kehtaa jotain sanoa. Luulee olevansa ukko ylijumala.
Tarkoitatko
ukko Heikin yli julmaa
ystävä napina laumaa?
Aloittaja on suurella todennäköisyydellä nainen
Tämä pätee myös sätissä. Myös sätissä on noudatettava Suomen lakia
Persoonaltaan räväkämpi:
"Kiusaamistilanne ei ole koskaan tasa-arvoisten ja yhtä voimakkaiden nahistelua, vaan kiusattu on alakynnessä ja puolustuskyvytön. Kiusaajalla on enemmän valtaa, hän saattaa olla uhriaan fyysisesti vahvempi, isompi, vanhempi tai persoonaltaan räväkämpi."
Rikollista toimintaa:
"Kiusaaminen on rikollista toimintaa, kun se täyttää lainsäädännössä rikokselle asetetut tunnusmerkit. Muun muassa kunnianloukkaukseen, laittomaan uhkaukseen, lievään pahoinpitelyyn ja pahoinpitelyyn liittyviä lakipykäliä voidaan soveltaa kiusaamisen yhteydessä. Myös kiusaajan rikoskumppanina, avunantajana ja yllyttäjänä toimiminen ovat lain mukaan rangaistavia tekoja."
Nosta sitten syyte, mitä tuosta täällä uhoat!
Chattiriidat on siirtyneet keskustelupalstalle, koittakaa nyt aikuiset rauhoittua ja käykää ulkona kävelyllä, kai teillä on muutakin elämää, vai onko oikeesti?
Kerrostalokyttääjän sielun jos omistaa, ottaa kupoliin, kun ei heti tunnista uudella nikillä sättäilijää.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.