Millainen summa on ok lahjaksi hääparille? Onko pariskunnalta 50 euroa liian vähän? Kyseessä on kaverien häät, joista vain morsian on läheinen, sulhasta ei edes olla nähty.
Toisaalta haluaisin itse askarrella jonkin rahapuun tai muun sellaisen. Olisko siihen ideoita? Oon nähny sellasia puita joissa setelit rullalla, muttei tuosta 50 eurosta montaa rullaa taitaisi tulla, heh? Joku kolikko-juttukin olis kiva???
häälahjaksi rahaa
11
8179
Vastaukset
- häissä
kävi vieraana T.Loman ja hän oli tehnyt kunnollisen rahapuun.
Kukkaan oli joka lehdelle teipattu viiden sentin kolikoita.
Kukka itsekin oli muistaakseni rahapuu. - tuo
50€ jo paljon.
Eräs kaverimme antoi meille lasikehyksen jossa 20€ seteli ja texti "riko tarvittaessa".
Se oli mukava lahja.- Veijo
Etiketin mukaan lahjaksi pitäisi antaa illaliskortin hinta (jos häissä tarjotaan ruokaa). Illaliskorttihan maksaa noin 20 euroa/henkilö. Minusta tuo on hyvä sääntö, sillä pitää muistaa myös se, että ruokien tarjoaminen ja muun juhlan järjestäminen maksaa!
- jos ei varsinaisia illallis...
Veijo kirjoitti:
Etiketin mukaan lahjaksi pitäisi antaa illaliskortin hinta (jos häissä tarjotaan ruokaa). Illaliskorttihan maksaa noin 20 euroa/henkilö. Minusta tuo on hyvä sääntö, sillä pitää muistaa myös se, että ruokien tarjoaminen ja muun juhlan järjestäminen maksaa!
Meillä tarjoilun hinta henkeä kohti on n.30€, joten etiketin mukaan lahjojen arvo pitäisi olla ainakin sen verran.
Toisaalta, jo 20€ on minulle iso raha, enkä muutamien tuttavieni häihin aio tänä kesänä ostaa sen kalliimpaa lahjaa. Alle 20€:llakin saa hyviä lahjoja, mutta 20€-setelin kanssa ei kehtaisi juhliin mennä.
Tuo 50€ on minusta kyllä todellakin riittävä summa. Kehtaat hyvinkin mennä sen kanssa ja saat syödäkin rahasi edestä ihan tolkusti :)
- elomorsian
Ensinnäkin tilinumeron laitto kutsuihin tai rahan pyytäminen on nykyaikaa. Nykyään kaikilla. jotka muuttavat pois kotoa, on jo jonkinlainen tarvekalusto. Saati sitten muutaman vuoden yhdessäolon jälkeen. Ja kihlalahjojen.. Minun mielestäni sopiva rahalahja "puolitutulle", joka kutsuu häihin, on 30€, jos meitä menee 2 henkilöä samalla kutsulla,laitamme 40€. Jos taas on hyvän kaverin häät, ja jos yksin menen laitan 40€, ja kaksistaan 50€. Jos taas kummipoika menisi naimisiin, olisi summa jo 100€, vähintäänkin. Se vähän riippuu naimisiin menijöistä, tai siis sinun suhteestasi heihin.
Häiden järjestäminen ei ole mitään halpaa puuhaa, ja jo sinun pääsy häihin, on jo etuoikeus. He haluavat sinun olevan siellä! Be there or be scare! - 50 e
on ihan riitävä summa pariskunnalta rahana, aiemmin sataslappusia annettuna 200-300 oli sopiva. %0 kuulostaa vaan niin vähältä, vaikka itse asiassa on paljon, kun tasasummat ovat erilaisia nyt.
Itse suosin lahjakortteja, esim. jos remonttia tiedossa, johonkin väri/ rautakauppaan...tai jotain tällaista. Tietysti on hiukan tunnettava makua ja onko käyttöä. Mielestäni irtonainen raha katoaa niin äkkiä taivaan tuuliin normaaleihin menoihin, ettei siitä jää mitään muistoa, jos nyt kohta ei lahjakortistakaan välttämättä jää, mutta ainakin tiedän että se on käytetty johonkin hyödylliseen ja mukavaan toivottavasti. - Joandra
Jos antaa lahjaksi rahaa, niin anna edes kunnon summa. 100 e esim.. mutta ostatte sillä 50 eurolla minkä antaisille hääparille jonkun arabian kulhon tai sen sellasta... kyllä te jotain keksitte.
- Anni
Mutta kun toivovat rahaa, jolla häiden kustannuksia voidaan maksaa.. Tiedän toki ettei se ole mikään pakko, mutta kuitenkin...
- Hippu
50 euroa on musta ihan ok summa. Morsiamenkaan ei luulisi olevan kovin läheinen, kun ette ole nähneet koskaan sulhasta? Minusta 40 euroakin olisi vielä ihan riittävä.
Jotkut haluaa rahat tililleen, mutta jos sellaisesta ei ole mainittu niin toi rahapuu ois varmaan ok tai sitten se jonkun mainitsema taulu-hommakin on ihan hauska. Jotkut ei viitsi viedä edes seteleitä tai shekkejä pankkiin joten voisi tulla kolikoista närästystä. - kannattaisi antaa
vaikka valo- tai videokuvauspalvelu häälahjaksi, jos vaikka kerää pikkuporukan rahat kasaan.
- ketju on wanha kuin taiwas!
Miksei 50 eurolla voisi tehdä rahapuuta?
Kymmenellä lehdellä(10 x 5 euroa) saa ihan mukavan lehvästön, näkyy muutakin kuin ne rahat.
Kevyttä koristelua mukaan.
Niin ketjuhan on tod. vanha, mutta kun joku muukin oli vielä tänä vuonna vastannut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244772
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333553Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543444Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232950Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282690Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint142370Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142185Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774