häälahjaksi rahaa

Millainen summa on ok lahjaksi hääparille? Onko pariskunnalta 50 euroa liian vähän? Kyseessä on kaverien häät, joista vain morsian on läheinen, sulhasta ei edes olla nähty.

Toisaalta haluaisin itse askarrella jonkin rahapuun tai muun sellaisen. Olisko siihen ideoita? Oon nähny sellasia puita joissa setelit rullalla, muttei tuosta 50 eurosta montaa rullaa taitaisi tulla, heh? Joku kolikko-juttukin olis kiva???
118221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kävi vieraana T.Loman ja hän oli tehnyt kunnollisen rahapuun.

Kukkaan oli joka lehdelle teipattu viiden sentin kolikoita.

Kukka itsekin oli muistaakseni rahapuu.

Äänestä

50€ jo paljon.
Eräs kaverimme antoi meille lasikehyksen jossa 20€ seteli ja texti "riko tarvittaessa".
Se oli mukava lahja.

Äänestä
  • Etiketin mukaan lahjaksi pitäisi antaa illaliskortin hinta (jos häissä tarjotaan ruokaa). Illaliskorttihan maksaa noin 20 euroa/henkilö. Minusta tuo on hyvä sääntö, sillä pitää muistaa myös se, että ruokien tarjoaminen ja muun juhlan järjestäminen maksaa!

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Etiketin mukaan lahjaksi pitäisi antaa illaliskortin hinta (jos häissä tarjotaan ruokaa). Illaliskorttihan maksaa noin 20 euroa/henkilö. Minusta tuo on hyvä sääntö, sillä pitää muistaa myös se, että ruokien tarjoaminen ja muun juhlan järjestäminen maksaa!

    Meillä tarjoilun hinta henkeä kohti on n.30€, joten etiketin mukaan lahjojen arvo pitäisi olla ainakin sen verran.

    Toisaalta, jo 20€ on minulle iso raha, enkä muutamien tuttavieni häihin aio tänä kesänä ostaa sen kalliimpaa lahjaa. Alle 20€:llakin saa hyviä lahjoja, mutta 20€-setelin kanssa ei kehtaisi juhliin mennä.

    Tuo 50€ on minusta kyllä todellakin riittävä summa. Kehtaat hyvinkin mennä sen kanssa ja saat syödäkin rahasi edestä ihan tolkusti :)

    Äänestä

Ensinnäkin tilinumeron laitto kutsuihin tai rahan pyytäminen on nykyaikaa. Nykyään kaikilla. jotka muuttavat pois kotoa, on jo jonkinlainen tarvekalusto. Saati sitten muutaman vuoden yhdessäolon jälkeen. Ja kihlalahjojen.. Minun mielestäni sopiva rahalahja "puolitutulle", joka kutsuu häihin, on 30€, jos meitä menee 2 henkilöä samalla kutsulla,laitamme 40€. Jos taas on hyvän kaverin häät, ja jos yksin menen laitan 40€, ja kaksistaan 50€. Jos taas kummipoika menisi naimisiin, olisi summa jo 100€, vähintäänkin. Se vähän riippuu naimisiin menijöistä, tai siis sinun suhteestasi heihin.
Häiden järjestäminen ei ole mitään halpaa puuhaa, ja jo sinun pääsy häihin, on jo etuoikeus. He haluavat sinun olevan siellä! Be there or be scare!

Äänestä

on ihan riitävä summa pariskunnalta rahana, aiemmin sataslappusia annettuna 200-300 oli sopiva. %0 kuulostaa vaan niin vähältä, vaikka itse asiassa on paljon, kun tasasummat ovat erilaisia nyt.
Itse suosin lahjakortteja, esim. jos remonttia tiedossa, johonkin väri/ rautakauppaan...tai jotain tällaista. Tietysti on hiukan tunnettava makua ja onko käyttöä. Mielestäni irtonainen raha katoaa niin äkkiä taivaan tuuliin normaaleihin menoihin, ettei siitä jää mitään muistoa, jos nyt kohta ei lahjakortistakaan välttämättä jää, mutta ainakin tiedän että se on käytetty johonkin hyödylliseen ja mukavaan toivottavasti.

Äänestä

Jos antaa lahjaksi rahaa, niin anna edes kunnon summa. 100 e esim.. mutta ostatte sillä 50 eurolla minkä antaisille hääparille jonkun arabian kulhon tai sen sellasta... kyllä te jotain keksitte.

Äänestä
  • Mutta kun toivovat rahaa, jolla häiden kustannuksia voidaan maksaa.. Tiedän toki ettei se ole mikään pakko, mutta kuitenkin...

    Äänestä

50 euroa on musta ihan ok summa. Morsiamenkaan ei luulisi olevan kovin läheinen, kun ette ole nähneet koskaan sulhasta? Minusta 40 euroakin olisi vielä ihan riittävä.

Jotkut haluaa rahat tililleen, mutta jos sellaisesta ei ole mainittu niin toi rahapuu ois varmaan ok tai sitten se jonkun mainitsema taulu-hommakin on ihan hauska. Jotkut ei viitsi viedä edes seteleitä tai shekkejä pankkiin joten voisi tulla kolikoista närästystä.

Äänestä

vaikka valo- tai videokuvauspalvelu häälahjaksi, jos vaikka kerää pikkuporukan rahat kasaan.

Äänestä

Miksei 50 eurolla voisi tehdä rahapuuta?
Kymmenellä lehdellä(10 x 5 euroa) saa ihan mukavan lehvästön, näkyy muutakin kuin ne rahat.
Kevyttä koristelua mukaan.

Niin ketjuhan on tod. vanha, mutta kun joku muukin oli vielä tänä vuonna vastannut...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anni kirjoitti:

Millainen summa on ok lahjaksi hääparille? Onko pariskunnalta 50 euroa liian vähän? Kyseessä on kaverien häät, joista vain morsian on läheinen, sulhasta ei edes olla nähty.

Toisaalta haluaisin itse askarrella jonkin rahapuun tai muun sellaisen. Olisko siihen ideoita? Oon nähny sellasia puita joissa setelit rullalla, muttei tuosta 50 eurosta montaa rullaa taitaisi tulla, heh? Joku kolikko-juttukin olis kiva???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu