En ikinä osta edes akryylisekoite- saati täysin akryylivaatteita. Ne kun ovat ihan hirveitä nyppyyntymään ja talvipakkasilla sähköisiä.
Olen kuitenkin kummastellut seuraava asiaa:
Miksi 1960-70-lukujen akryylineuleet (joita olen ”perinyt” äidiltäni) ovat ihan toista laatua kuin nykyiset? Minulla on esim. ohut, tiiviisti neulottu neuletakki, joka kahden sukupolven paljon käytön jälkeen näyttää yhä upouudelta. Miten se on mahdollista!?
Olen myös miettinyt, että onko akryylin eri kauppanimien alla myydyillä/myytävillä vaatteilla laatueroa. Onko siis jokin Dralon ja mitä niitä nyt onkaan (ollut) laadultaan parempi/huonompi kuin jokin toinen?
Osaisiko joku asiantuntija kertoa näistä. Netistä ei löydy oikein mitään tietoa, ei suomen- eikä englanninkielellä, että millaista akryylia tarkalleen ottaen on esim. mainittu Dralon tai Courtelle tai muu. Lähinnä (englanniksi) kerrotaan vain historiasta, missä ja milloin ja mikä tehdas tuotannon aloitti.
Akryylineule ennen ja nyt
Anonyymi-ap
1
195
Vastaukset
- Anonyymi
Siis eikö kukaan muu oo huomannu samaa - vielä 70-luvulla valmistetut akryylivaatteet ovat ok, mutta mitä on tapahtunut sen jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2666134- 496101
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925784Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405062Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494769Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2224129Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43901- 1513656
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393232Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283153